Każdy chce, by jego komputer i urządzenia mobilne działały sprawnie, jednak wśród ludzi krąży wiele nieprawdziwych opinii o tym, jak się chronić przed zagrożeniami. Dzisiaj postanowiłem zmierzyć się z pięcioma takimi mitami i sprawdzić, jak mają się one do rzeczywistości.
MIT: Wirusy są tworzone tylko na Windowsa.
Rzeczywistość: Nie ulega wątpliwości, że Windows jest dominującym systemem operacyjnym od wielu lat. Dlatego też, większość napastników poświęca swój czas na tworzenie wirusów przeznaczonych na urządzenia z tą platformą, tak aby zwiększyć swoją szansę na pomyślny atak. Niemniej jednak, gdy tylko firma Apple zaczęła ugruntowywać swoją pozycję na rynku – zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, cyberprzestępcy również odpowiedzieli zwiększeniem ataków na produkty tej firmy. Dzisiaj stoimy u progu dynamicznego rozwoju kolejnego zagrożenia jakim jest szkodliwe oprogramowanie na urządzenia mobilne. I po raz kolejny na pierwszym miejscu wśród preferencji napastników znajduje się dominująca platforma – Android. Ale niech to nie zwiedzie posiadaczy urządzeń firmy Apple – coraz częściej pojawiają się ataki ukierunkowane wyłącznie na użytkowników iOS. Oznacza to, że niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego zainstalowanie solidnego programu antywirusowego to obecnie konieczność.
5 mitów i faktów dotyczących szkodliwego oprogramowania i programów antywirusowych
Tweet
MIT: Częste błędy lub słaba wydajność to oznaka infekcji.
Rzeczywistość: Mimo że opisane objawy mogą wskazywać na obecność wirusa w systemie, mogą również świadczyć o uruchomieniu zbyt wielu aplikacji, które działają w tle. W przypadku komputerów, oznacza to potrzebę usprawnienia systemu poprzez: pozbycie się programów, których nie używasz, aktualizację tych, z których korzystasz, wyczyszczenie przeglądarek internetowych oraz defragmentację dysków twardych (na PC-cie) lub uruchomienie funkcji „Narzędzie dyskowe” (na Makach). W przypadku urządzeń mobilnych rekomendujemy usunięcie aplikacji, których nie używasz oraz zmaksymalizowanie żywotności baterii poprzez ograniczenie poszczególnych aktualizacji, powiadomień oraz usług geolokalizacyjnych tam, gdzie nie są one niezbędne.
MIT: Możesz otrzymać pełną ochronę antywirusową, której potrzebujesz, dzięki darmowym programom pobranym z Sieci.
Rzeczywistość: Darmowe programy oferują podstawowe zabezpieczenia, jednak aby być przygotowanym na ochronę przed zaawansowanymi atakami, które mogą ukraść Twoje prywatne i finansowe dane, potrzebujesz programu, który ochroni także Twoją przeglądarkę internetową. I bez względu na to, na jaki program się zdecydujesz, tylko zdrowy rozsądek oraz duża ostrożność w surfowaniu po Sieci mogą ochronić Cię przed staniem się ofiarą oszustw i bezpośrednich ataków socjotechnicznych.
MIT: Wirusy są pisane przez firmy z branży antywirusowej
Rzeczywistość: Ta teoria spiskowa może być spowodowana faktem, że niektóre firmy związane z branżą cyberbezpieczeństwa tworzą specjalne wirusy do testowania granic istniejących platform ochrony. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej. To cyberprzestępcy są twórcami coraz to aktualniejszych zagrożeń, z aspiracjami do bycia zawsze o krok do przodu prze programami antywirusowymi, aby skutecznie wykraść nasze poufne dane i pieniądze.
FAKTY vs. FIKCJA – antywirusy i szkodliwe oprogramowanie
Tweet
MIT: Wirusy komputerowe mogą zakażać ludzi
Rzeczywistość: Ten pogląd zajmuje specjalne miejsce wśród zagorzałych fanów teorii spiskowych, którzy twierdzą, że wirusy komputerowe mogą infekować ludzi. Ale każdy, kto widział „Dzień Niepodległości” wie, że poza systemami operacyjnymi wirusy komputerowe mogą infekować wyłącznie ogromne statki kosmiczne – z nauką nie ma dyskusji 😉