Dzieci często traktują nowoczesne telefony i tablety jak uniwersalne konsole do gier. Obecnie mamy do wyboru setki tysięcy gier i dobrze byłoby pamiętać, że nie każda z nich jest odpowiednia: niektóre zawierają przemoc, wulgarny język i/lub nieprzyzwoite treści.
A gry nie są jedynym zagrożeniem – każda aplikacja, nawet ta pobrana z oficjalnego sklepu, może zawierać niepożądane treści. To dlatego powinieneś sprawdzać od czasu do czasu urządzenie swojego dziecka, nawet jeśli będzie się sprzeciwiało. Jeśli chcesz mieć pewność, że jego sprzęt jest dla niego bezpieczny, ale nie chcesz się z nim kłócić – mamy dla Ciebie rozwiązanie. Możesz skorzystać ze specjalnego rozwiązania IT, które będzie generowało raporty zawierające informacje o nowo zainstalowanych aplikacjach na telefonie dziecka.
Jeśli zdarza Ci się pożyczać swój prywatny telefon/tablet swojemu dziecku, upewnij się, że nie udostępniasz mu w ten sposób poufnych danych, takich jak hasła do kont czy numery kart kredytowych. Jeżeli jest to możliwe, włącz na swoim urządzeniu „tryb dziecka”, tak aby ograniczyć pewne newralgiczne funkcje i dostęp do danych. Taki tryb może być albo samodzielnym rozwiązaniem bezpieczeństwa, albo może być wbudowany w system operacyjny.
Zdecydowanie odradzamy przechowywanie na wspólnych urządzeniach aplikacji i danych, które powinny być poza zasięgiem dzieci. Jeśli masz tylko jedno urządzenie, z którego korzysta cała rodzina, zalecamy zastosowanie bezpiecznego hasła (którego dziecko nie będzie znało) i zabezpieczenie nim odpowiednich folderów oraz aplikacji zawierających dane osobowe i inne istotne zasoby.
Wiele mobilnych platform umożliwia użytkownikom płacenie kartą kredytową, gdy na przykład kupują aplikację z oficjalnego sklepu lub dodatkowe bonusy w grze online. Zalecamy wyłączenie tej możliwości na urządzeniu dziecka lub ustalenie karty ze zdefiniowanymi wcześniej limitami. Najlepiej jest korzystać z wirtualnych kart płatniczych – w ten sposób zabezpieczasz ważne dane finansowe przed dostaniem się w niepowołane ręce.
Według sondażu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International Group, obejmującego 12 miesięcy, 21% ankietowanych rodziców wskazało, że ponieśli stratę finansową lub doznali utraty poufnych danych na swoich urządzeniach w wyniku aktywności swoich dzieci.
Żadna technologia „sama w sobie” nie ochroni w 100% Twojego dziecka
Tweet
Kaspersky Lab oferuje szereg narzędzi, które zapewniają dzieciom odpowiedni poziom bezpieczeństwa przed cyberzagrożeniami na urządzeniach mobilnych. Wśród nich znajdują się: Safe Browser for iOS oraz Windows Phone, Kaspersky Internet Security for Android, a także wyspecjalizowane rozwiązanie stworzone z myślą o ochronie najmłodszych – Kaspersky Safe Kids na systemy Windows, Mac OS X, Android oraz iOS.
Najważniejszą kwestią jest zapamiętanie, że żadna technologia „sama w sobie” nie ochroni w 100% Twojego dziecka. Nawet najbardziej niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa nie zastąpi rozmowy z rodzicem. Twoje dziecko musi wiedzieć, że darzysz je zaufaniem oraz że może przyjść i porozmawiać z Tobą o wszystkim. Ten komfort sprawia, że chętnie się otworzy i podzieli swoimi problemami z Tobą.