Wysyłaj ‚Gmaile’, których nie przeczyta nawet Google

Firma Google zapewnia całkiem dobre mechanizmy bezpieczeństwa, np. dwuetapową weryfikację, która zapobiega przejęciu Twojego konta przez hakerów, a także inne, które umożliwiają odzyskanie konta w przypadku jego zhakowania. Niestety, w

Firma Google zapewnia całkiem dobre mechanizmy bezpieczeństwa, np. dwuetapową weryfikację, która zapobiega przejęciu Twojego konta przez hakerów, a także inne, które umożliwiają odzyskanie konta w przypadku jego zhakowania. Niestety, w swojej darmowej usłudze pocztowej firma ta monitoruje wiadomości, dzięki czemu może proponować „szyte na miarę” reklamy. Lecz gdy Agencja Bezpieczeństwa Narodowego zapuka do drzwi Google w Mountain View w Kalifornii i przedstawi nakaz wydany przez sąd federalny, wówczas Google będzie musiało ujawnić dane z Twoich kont.

58_emails_that_google_cant_read_01

Stacjonująca w San Francisco firma Streak, która zajmuje się zarządzaniem pocztą e-mail, ostatnio stworzyła SecureGmail – doskonały dodatek typu open-source do Chrome’a umożliwiający lokalne szyfrowanie wiadomości. Rozszerzenie to powoduje, że Google nie może odszyfrować przesyłanej zawartości. Dokładnie tak – to, co ląduje na serwerach Google, ma postać zaszyfrowanego i niezrozumiałego tekstu. A jeśli Google nie będzie mógł odczytać Twoich wiadomości, można śmiało założyć, że nie zrobi też tego nikt inny.

Jak to działa? Odwiedzasz sklep Chrome i instalujesz darmowe rozszerzenie SecureGmail. Jeśli chcesz wysłać bezpieczną wiadomość, kliknij niewielkie pole znajdujące się obok przycisku tworzenia, na którym znajduje się ledwie widoczna kłódka. Po kliknięciu zostanie wyświetlone czerwone okno tworzenia wiadomości z tematem „Nowa wiadomość – Secured”.

58_emails_that_google_cant_read_02

Po wskazaniu adresata i wprowadzeniu treści będziesz musiał jeszcze utworzyć hasło, które Twój odbiorca wprowadzi w celu przeczytania e-maila. Ważne jest, aby obaj użytkownicy mieli zainstalowany SecureGmail. Po wprowadzeniu przez odbiorcę hasła będzie można odczytać wiadomość. Dokładnie tak: darmowa prywatność.

Pojawia się pytanie, jak bezpiecznie przekazać hasło odbiorcy? Najlepiej osobiście, ale to raczej mało wygodne. SecureGmail umożliwia utworzenie podpowiedzi do hasła. W ten sposób można bezpiecznie przekazać wiadomość nawet bez mówienia odbiorcy, jakie jest hasło. Wymaga to jednak sprytu i rozwagi.

Pamiętaj, siła szyfrowania wiadomości przez SecureGmail zależy od siły utworzonego hasła, a ta z kolei zależy od metody jego tworzenia. Całkiem dobrym pomysłem jest zapisanie całkowicie losowych znaków alfanumerycznych zawierających wielkie/małe litery oraz symbole i przesłanie tego hasła do odbiorcy pocztą tradycyjną. Możesz także przekazać hasło w rozmowie telefonicznej lub przez internet, ale jest to mniej bezpieczne. Jedno jest pewne – NIE możesz wysyłać hasła przez Gmail lub żadną inną usługę Google’a, bo wtedy całkowicie zniweczysz cel programu SecureGmail. Można by rzec, że najlepszym sposobem przekazania hasła jest powiedzenie go odbiorcy na ucho. Jeśli jednak musisz je wysłać, bądź kreatywny.

Twoje hasło nie sprawdzi się również, gdy masz zainstalowanego keyloggera lub ktoś przejął twój komputer w inny sposób. Zatem upewnij się, że twój sprzęt posiada wszystkie aktualizacje i porządny produkt antywirusowy.

Szyfrowanie jest podstawą ochrony w internecie. Rozszerzenie to jest szczególnie dobre – znajduje się wśród najlepszych – ponieważ zapewnia silne szyfrowanie w Gmailu w tak prosty, intuicyjny sposób, że nikt nie powinien mieć problemu z używaniem go. A poza tym jest to ochrona, którą masz pod kontrolą!

Porady