Początek roku to czas ferii zimowych, więc wiele osób z pewnością zabierze swoje pociechy na jakiś kilkudniowy wypad za miasto. Obecnie dzięki smartfonom i tabletom nie musisz rozstawać się z internetem na wyjeździe. Jednak podobnie jak wiele innych platform technologie mobilne są podatne na działania cyberprzestępców, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Zanim wyjedziesz, przygotuj swój sprzęt – również elektroniczny!
- Porozmawiaj z firmowym działem IT: Pewnie jego pracownicy mają swoje strategie i narzędzia, dzięki którym utrzymasz dostęp do najważniejszych, i czasami najbardziej wrażliwych, dokumentów firmowych bez narażania ich na oczy hakerów. Nie zostawiaj tego spotkania na ostatnią chwilę, ponieważ cała procedura może trochę potrwać.
- Zostaw swój telefon w domu: Może to brzmi dziwnie, ale chodzi o to, że Twoje urządzenie mobilne najprawdopodobniej zawiera wrażliwe dane. Tanią, bezpieczną alternatywą są telefony na kartę – najlepiej te, na których nie znajdują się żadne informacje.
- Zmień swoją kartę SIM: Ten wymienny chip przechowuje wszystkie Twoje osobiste – i wrażliwe – informacje. Na większości lotnisk międzynarodowych są kioski, w których możesz je nabyć – kupując nową kartę tylko na czas podróży, ochronisz przynajmniej część swoich danych, jeśli utracisz telefon. Z drugiej strony większość danych telefonu znajduje się w pamięci wewnętrznej, więc nie jest to rozwiązanie doskonałe.
- Nie ufaj sieciom Wi-Fi: Unikaj otwartych lub publicznych sieci Wi-Fi – sieci hotelowe i publiczne to łatwy łup dla hakerów szukających okazji, aby uzyskać dostęp do informacji lub monitorować komunikację. Jeśli musisz mieć połączenie z internetem, poproś firmę o skonfigurowanie połączenia VPN (wirtualna sieć prywatna), które umożliwi Ci dostęp do firmowego serwera (patrz punkt 1), lub nabądź kartę 4G do swojego laptopa.
- Obserwuj sygnał w telefonie: Jeśli podróżujesz w kraju, który oferuje 3G, a Twoje urządzenie nagle przełącza się na sieć 2G, zwiększ swoją czujność. O wiele łatwiej jest podsłuchać sieć 2G, dlatego hakerzy często próbują wymusić ją na telefonie.
- Zamknij drzwi: Na nic zdadzą się wszystkie zabezpieczenia, jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo fizyczne sprzętu. Zawsze zamykaj drzwi swojego hotelowego pokoju, a wartościowe rzeczy przechowuj w sejfie. Jeśli hakerzy będą mieli fizyczny dostęp do telefonu, cały plan legnie w gruzach, chyba że masz oprogramowanie zabezpieczające typu Kaspersky Internet Security for Android, który oferuje możliwość zdalnego zablokowania i wymazania danych na zgubionym lub skradzionym urządzeniu.
- Bądź sprytny: Jeśli jesteś prawdziwym paranoikiem, wykorzystaj w rozmowach telefonicznych swoją kreatywność. Pytanie „Jak tam dzieci?” może na przykład oznaczać „Jak tam nasz supertajny prototyp mikroprocesora, który niedługo ujrzy światło dzienne?”. W ten sposób wyprowadzisz potencjalnych podsłuchiwaczy na manowce. Tylko się upewnij, że Twój rozmówca gra z Tobą w jednej drużynie!