Windows XP. Czy istnieje życie po śmierci?

Z końcem 2012 roku mogliśmy obserwować koniec świata, rok 2013 przyniósł ostatni odcinek Futuramy, a więc pozostaje zadać pytanie …  co czeka nas w 2014 roku? Z pewnością ta wiadomość

Z końcem 2012 roku mogliśmy obserwować koniec świata, rok 2013 przyniósł ostatni odcinek Futuramy, a więc pozostaje zadać pytanie …  co czeka nas w 2014 roku? Z pewnością ta wiadomość zasmuci wielu z Was, bowiem Windows XP – uznawany za jedną z najlepszych wersji systemu operacyjnego Microsoftu – przestanie być aktualizowany. Ten „katastrofalny” moment, który został oficjalnie zapowiedziany przez przedstawicieli Microsoftu, datowany jest na 8 kwietnia. Niemniej jednak, można być pewnym, że użytkownicy na całym świecie będą korzystali z tego systemu, tak długo jak tylko będzie to możliwe. A całość nie wynika z wyjątkowych cech użytkowych, ale z … przyzwyczajenia użytkowników. XP istnieje już 12 lat w świadomości użytkowników na całym świecie, zdążyliśmy już go zaakceptować, przyzwyczaić się i pokochać ten charakterystyczny dźwięk towarzyszący uruchamianiu systemu, standardowy wygaszacz ekranu, a nawet nienaturalnie ogromny przycisk „Start”. No dobrze … przyznam się i ja – na moim domowym PC-cie  w dalszym ciągu rządzi Windows XP!

Po tym krótkim wstępie, myślę, że najwyższa pora przywołać parę konkretnych faktów związanych z tym nadchodzącym wydarzeniem.

Zerknijcie na poniższą grafikę sporządzoną przez NetMarketShare – wykresy przedstawiają procentowy udział poszczególnych wersji systemów Windows na rynku w 2013 roku:

netmarketshare

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, liczba użytkowników systemu XP spadła o 10 %, co przekłada się na jedną trzecią udziału w globalnym rynku użytkowników IT (to ciągle jest bardzo dużo!). Zaskakujące wydają się być pozytywne wyniki uzyskane przez dwa najnowsze systemy operacyjne – Windows 8 oraz 8.1! Wiadomo, że nie wszyscy użytkownicy używają produktów Kaspersky Lab w celu ochrony swoich PC-tów przed zagrożeniami, jednak odsetek użytkowników systemu Windows XP korzystających z naszych rozwiązań jest nadal jednym z najwyższych na tle innych systemów. Według naszych statystyk około 20% naszych klientów nadal pracuje na systemie Windows XP.

Prawdopodobnie, wraz ze zbliżającą się data zakończenia wspierania wersji XP, nasilą się obawy i pytania na forach: „Co się stanie z produktami Kaspersky, gdy Windows XP nie będzie już aktualizowany? Czy wasze rozwiązania będą nadal współpracowały z całym systemem i poszczególnymi mechanizmami? Czy jedynym rozwiązaniem dla osób, które nadal chcą korzystać z tej wersji systemu operacyjnego, jest używanie starszych wersji antywirusów?”.

Od tej „krytycznej daty” całe obciążenie związane z ochroną systemu Windows XP spadnie na dostawców rozwiązań antywirusowych. Jedynie najaktualniejsze bazy antywirusowe oraz obszerne narzędzia zaawansowanej ochrony jak Automatyczne zapobieganie exploitom, Kontrola aplikacji czy tryb domyślnej odmowy mogą zapewnić efektywny pakiet zabezpieczeń dla systemu Windows XP. Serge Lożkin, analityk bezpieczeństwa Kaspersky Lab

Aby uspokoić zwolenników WXP, powiem krótko i treściwie: będziemy nadal wspierać Wasz ukochany system!

Obecne wersje naszych produktów, a także co najmniej dwie kolejne, będą w pełni funkcjonalne i kompatybilne z Waszym komputerem. Jewgienij Kasperski oficjalnie ogłosił tę nowinę na forum fanów Kaspersky Lab. To oznacza, że Ci wszyscy, którzy obawiali się bycia postawionym wobec dylematu – ukochany system XP czy najnowocześniejsza ochrona od Kaspersky Lab – nie będą musieli się martwić i mogą śmiało przedłużać licencje na nasze produkty. Tak więc odpowiedź na dywagacje poruszane na początku artykułu jest prosta: „owszem, można normalnie funkcjonować z systemem operacyjnym XP po 8 kwietnia”.

Kluczową cechą skutecznej ochrony komputerów przed szkodliwym oprogramowaniem jest regularna aktualizacja komponentów programów antywirusowych. Według obserwacji prowadzonych przez Microsoft, użytkownicy Windows XP są trzy razy bardziej narażeni na zainfekowanie, niż użytkownicy Visty czy Windows 7, a nawet 10 razy bardziej – niż Windows 8. Dzieje się tak, ponieważ mechanizmy odpowiedzialne za ochronę systemu WXP są przestarzałe. Hakerzy często wykorzystują powszechnie znane słabości danego systemu, które nie zostały skutecznie rozwiązane – pomimo uaktualnienia systemu. Teraz, gdy Microsoft wstrzyma „łatanie dziur” w WXP, każda z nich pozostanie już na zawsze w świadomości użytkownika (i hakera!). W celu zabezpieczenia Twojego PC-ta przed atakiem z zewnątrz, potrzebujesz efektywnego i kompletnego rozwiązania, które zapewni solidną ochronę przed nieznanymi zagrożeniami oraz osłoni słabości systemu. W związku z tym, rekomendujemy Wam – wiernym fanom systemu operacyjnego XP – skorzystać z Kaspersky Internet Security, który spełni Wasze oczekiwania w 100%.

Porady