Chęć zaoszczędzenia pieniędzy podczas zakupu jest czymś normalnym, chociaż czasami może stwarzać pewne zagrożenia. Dawniej ludzie podchodzili do tego na zasadzie „chytry płaci dwa razy”, jednak my wierzymy, że dystrybutorzy mogą działać bezinteresownie i że chętnie dają coś za darmo, na przykład z dobrego serca. Oczywiście bywają sytuacje, gdy można zaoszczędzić wiele, nie ponosząc żadnych konsekwencji, ale przeważnie cały czas poświęcony na wyszukiwanie okazji i tak kończy się poniesieniem straty i problemami. Dzieje się tak nie tylko w przypadku kupowania iPhone’ów czy innych dóbr luksusowych, ale także antywirusów.
Dobrymi przykładami są internetowe oferty produktów naszej firmy, włącznie z platformami przetargowymi, handlem elektronicznym i stronami zawierającymi reklamy. Wielu sprzedawców oferuje pudełkowe wersje Kaspersky Internet Security oraz innych produktów zabezpieczających, których cena jest od 1,5 do nawet 10 razy niższa niż nasza normalna cena. Aż żal nie skorzystać z okazji — chciałoby się kupić kilka licencji za cenę jednej. Jednak zbyt niska cena to często pierwszy sygnał, że sprzedawca jest oszustem.
Niestety przeważająca większość takich ofert jest oszukańcza, a nawet jeśli prawdziwa – licencje nie działają. W pierwszym przypadku możesz stracić nieco pieniędzy, w drugim – oprócz straty finansowej trzeba będziesz poświęcić swój czas na rozwiązanie kilku kwestii.
Zatem: po czym poznać „wspaniałą” ofertę internetową i jakich problemów może się spodziewać kupujący?
Nieistniejący/zablokowany/nieprawidłowy kod licencyjny
Każdy może wymyślić kombinację cyfr i liter, która wygląda jak kod do produktu, jak również dać ofertę zablokowanego, nieprawidłowego lub przestarzałego kodu. Niestety kupujący nie ma możliwości sprawdzenia ważności kodu przed zakupem. Oszuści to wykorzystują, handlując nieprawidłowymi kodami w pakietach „3-za-1”. Po zakupie takiego kodu użytkownik zobaczy komunikat informujący, że wprowadzony kod jest nieprawidłowy.
Zbyt niska cena to pierwszy znak, że sprzedawca jest oszustem.
Tweet
Licencja dla wielu użytkowników
Jest też inny scenariusz: oszust umieszcza ofertę ważnego kodu licencyjnego dla, powiedzmy, trzech użytkowników, ale wysyła kod równocześnie do kilku kupujących. Wtedy jest to rosyjska ruletka: ktoś jest szybszy od reszty i aktywuje kod, a pozostali zobaczą komunikat, że ten kod został już aktywowany.
Piracka licencja
Zhakowany kod jest jak bomba z zegarem: może zostać zaakceptowany przez oprogramowanie, ale z pewnością zostanie później anulowany przez system weryfikujący. Wyłączone zostaną regularne aktualizacje antywirusowych baz danych, co narazi Twój sprzęt na nowe próbki szkodliwego oprogramowania.
Licencja na inną liczbę komputerów
Wszyscy wiemy, że jedna licencja może być aktywowana na kilku urządzeniach — zależy to od jej rodzaju. Taktyka ta jest chętnie wykorzystywana przez nieuczciwych sprzedawców: zamiast licencji na 5 komputerów, dostarczają tę przeznaczoną dla tylko 2 sztuk. Zanim kupujący aktywuje kod na wszystkich urządzeniach i odkryje smutną prawdę, sprzedawcy już nie będzie dało się odnaleźć.
Licencja ważna dla innego regionu
Jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji jest zakup licencji przeznaczonej na dany region. Faktycznie różnią się one ceną, ale ich kod może być aktywowany tylko w wyznaczonym regionie. Zatem kod dla licencji przeznaczonej dla Afryki Południowej nie może być aktywowany w żadnym innym kraju.
Jest to nieszczęśliwy zbieg okoliczności: sprzedawca nie chciał nikogo okłamać, jednak kupujący otrzymał ważny, oryginalny kod, którego jednak nie może użyć.
Podczas dokonywania jakichkolwiek zakupów na Allegro warto zwracać uwagę na przykład na liczbę pozytywnych komentarzy, niekompletny opis produktu czy opis niejednoznaczny. Ponadto wielu zaufanych sprzedawców podaje informację, że należy do legalnej sieci dystrybucyjnej.
Wszystkie te scenariusze mają coś wspólnego: użytkownicy, którzy posiadają nieważny, oszukańczy lub „szary” kod, nie są uprawnieni do uzyskania żadnej pomocy od pomocy technicznej firmy Kaspersky Lab. Co więcej, prawdopodobnie nie mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy. Były takie przypadki, gdzie ofiara udowodniła oszustwo i odzyskała wydaną kwotę, ale proces zabrał wiele czasu i energii.
Aby zaoszczędzić swoje nerwy i pieniądze, kody aktywacyjne należy kupować: na stronie www.kaspersky.pl, od zaufanych sprzedawców lub u autoryzowanych dystrybutorów. A najlepiej pamiętać o prostej zasadzie: jeśli jakaś okazja jest zbyt dobra, aby była prawdziwa – z pewnością prawdziwa nie jest.