W internecie nie wszystko jest takie, na jakie wygląda

Gdy dorośli mówią „dzieci i ryby głosu nie mają”, złości Cię to, prawda? Chciałbyś być słuchany i móc podejmować decyzje – i słusznie. Niestety, stwierdzenie to można często usłyszeć w

Gdy dorośli mówią „dzieci i ryby głosu nie mają”, złości Cię to, prawda? Chciałbyś być słuchany i móc podejmować decyzje – i słusznie. Niestety, stwierdzenie to można często usłyszeć w sytuacjach, w których młodzi ludzie: bezmyślnie nadużywają kart kredytowych swoich rodziców, ochoczo kupując dodatki do gier mobilnych bądź pobierając gry lub aplikacje z czasami dość niepewnych stron, które instalują trojany i inne szkodliwe oprogramowanie.

tips-for-kids-06-fb

Nie będę owijać w bawełnę i powiem wprost: nie bądź naiwną ślamazarą. Zainteresuj się bezpieczeństwem online i przestań wierzyć, że internet to miejsce, w którym można spotkać tylko urocze bajeczne jednorożce i pięknych ludzi. World Wide Web jest bezpośrednim odzwierciedleniem prawdziwego świata – pełnego ludzi dobrych, ale i złych. Może i w Sieci nie ma aniołów, ale na pewno są cyberprzestępcy, którzy zamieszkują to niekontrolowane miejsce i używają jego anonimowości dla swoich celów.

Nie mówię tego po to, aby Cię przestraszyć, ani żebyś stał się wzorem wszelkich cnót. Ale musisz być bardziej czujny za siebie i swoich rodziców, zwłaszcza jeśli lekceważą bezpieczeństwo online. Niestety, zbyt wielu dorosłych nie stosuje nawet podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie, wybierając najsłabsze hasła i dając się złapać na dobrze znane przynęty phishingowe. Ale kto powiedział, że nie możesz być od nich lepszy w tej grze, a nawet ich uczyć?

https://twitter.com/gustavo_srcc/status/610433664451780608/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Pamiętaj: każdy kłamie

Musisz wyjaśnić swoim rodzicom, że:

  • Nie wszyscy użytkownicy internetu są tymi, za kogo się podają. Ten „świetny programista” może być dzieckiem, które nie potrafi odrobić swojej pracy domowej. „Dziewczyna z pobliskiej szkoły” może być znudzonym, brodatym mężczyzną mieszkającym w dalekim kraju. A osiłek z wieloma atrakcyjnymi zdjęciami w Instagramie może być przeciętnym nastolatkiem, którego jedynym osiągnięciem jest dobre wyszukiwanie w obrazach Google.

  • To samo dotyczy stron internetowych – pamiętaj, że nie każda jest wiarygodna. Niektóre z nich mogą celowo wyświetlać fałszywe informacje. Zawsze weryfikuj informacje w kilku źródłach, najlepiej powszechnie znanych, sprawdzonych. Pamiętaj, aby mówić rodzicom o swoich podejrzeniach, jeśli takie masz.

Rodzina potrzebuje osoby, która będzie dbać o cyberbezpieczeństwo. Możesz nią być Ty.

Porady