Rzeczywistość wirtualna w szkoleniu z cyberbezpieczeństwa

Scenariusz ochrony elektrowni w Kaspersky Interactive Protection Simulation jest teraz dostępny w formacie rzeczywistości wirtualnej. W jaki sposób może pomóc Twojej firmie?

Kiedy nasz zespół odpowiedzialny za edukację w zakresie bezpieczeństwa poinformował o wprowadzeniu innowacji wykorzystującej wirtualną rzeczywistość, byliśmy nieco zaniepokojeni, że nasi doświadczeni trenerzy dali się porwać modzie. Ale okazuje się, że format ten wspaniale zwiększa możliwości szkolenia Kaspersky Interactive Protection Simulation.

Kaspersky Interactive Protection Simulation

Być może jednym z najpilniejszych problemów związanych z cyberbezpieczeństwem, jakie dostrzegamy na tę chwilę, jest brak wzajemnego zrozumienia między personelem odpowiedzialnym za ochronę infrastruktury a zarządem w przedsiębiorstwie. Jest to szczególnie powszechne w przedsiębiorstwach przemysłowych, w których nadzwyczajne środki bezpieczeństwa cybernetycznego mają wpływ na produkcję. Kierownictwo rozumie znaczenie bezpieczeństwa informacji w teorii, ale ma słabą wiedzę na temat jego rzeczywistego zastosowania, decyzji podejmowanych przez zespół bezpieczeństwa informacji oraz ich możliwych konsekwencjach.

Jak sprawić, aby menedżerowie i zespół od bezpieczeństwa informacji wzajemnie się zrozumieli? Może zaprosić ich na wykłady? W przypadku zapracowanych menedżerów nie wchodzi to w rachubę. Z myślą o takich właśnie osobach opracowaliśmy kilka lat temu interaktywną symulację: rozwiązanie Kaspersky Interactive Protection Simulation.

W naszych sesjach drużyny składające się z kilku graczy (najlepiej osoby z zespołu bezpieczeństwa informacji i osoby decyzyjne w firmie) starają się chronić wirtualne przedsiębiorstwo przed atakami i innymi incydentami informatycznymi. Gracze korzystają z ograniczonego budżetu i opinii moderatora, aby spróbować zbudować optymalną strategię ochrony korporacyjnej. Nawet jeśli zawiodą w tym bezpiecznym środowisku, zdobędą unikatowe doświadczenie, lepiej zrozumieją wewnętrzne funkcjonowanie mechanizmów ochronnych i — co najważniejsze — dowiedzą się, w jaki sposób bezpieczeństwo wpływa bezpośrednio na dochody.

Przez wiele lat sporo firm skorzystało z rozwiązania Kaspersky Interactive Protection Simulation, a pomysł okazał się być trafiony. Według opinii program sprawił, że menedżerowie i dyrektorzy zadawali mniej pytań i o wiele łatwiej zatwierdzali budżet przeznaczony na cyberbezpieczeństwo. Efekt ten wynika z faktu, że zastosowany przez nas format nie polega na suchych instrukcjach, lecz zachęca do budowania zespołu i uczestnictwa w procesie ochrony.

Dlaczego postawiliśmy na rzeczywistość wirtualną?

Pierwotnie w symulacji wszyscy gracze musieli stawić się w tym samym pomieszczeniu i współdzielili fizyczne akcesoria do gry (pole gry i karty akcji). Jakiś czas temu zaczęliśmy myśleć o tym, jak przenieść symulację do internetu. Następnie nadszedł rok 2020, a pandemia przyspieszyła transformację. Od ubiegłego roku uczestnictwo zdalne nie jest tylko kwestią wygody — wiele osób ma lub nie miało wyboru.

Testy wykazały jednak, że w symulacji przeprowadzanej przez internet czegoś brakowało. Niektórzy ludzie potrzebowali bezpośredniego kontaktu. Proces zaczął przypominać zwykłe połączenie konferencyjne — stał się rutynowy i, szczerze mówiąc, przestał się sprawdzać. W efekcie szkolenie straciło swoją zdolność wciągania ludzi w akcję.

Zaczęliśmy się zastanawiać, jak możemy zachować zdalny format symulacji, nie tracąc zainteresowania ze strony graczy. Sesje pilotażowe pokazały nam, że wirtualna rzeczywistość była trafionym wyborem. Teraz gogle rzeczywistości wirtualnej przenoszą członków zespołu do wirtualnego centrum sterowania, z którego zarządzają bezpieczeństwem wirtualnego obiektu przemysłowego. Rzeczywistość wirtualna pokazuje im wyniki ich pracy, a nie tylko mówi o nich.

Więcej informacji na temat rozwiązania Kaspersky Interactive Protection Simulation Virtual Reality znajdziesz tutaj.

Jak skorzystać z symulacji

Kaspersky Interactive Protection Simulation oferuje kilka scenariuszy dla kilku branż. Na tę chwilę dostępny jest tylko jeden scenariusz — ochrony elektrowni, ale wkrótce pojawią się inne. Uczestnicy muszą dysponować systemem Oculus Quest 2 VR i stabilnym połączeniem z internetem.

Instruktor z firmy Kaspersky występuje w roli moderatora symulacji (i w razie potrzeby może również pomóc w wypożyczeniu gogli rzeczywistości wirtualnej). Aby wziąć udział w symulacji, skontaktuj się z lokalnymi partnerami firmy Kaspersky lub wyślij wiadomość na adres: sprzedaz@kaspersky.pl.

Porady