Dlaczego należy unikać instalowania nieznanych aplikacji

Jak działa instalowanie nieznanych aplikacji w różnych wersjach Androida i dlaczego nie warto tego robić.

W przypadku użytkowników systemu Android instalowanie aplikacji wyłącznie ze sklepu Google Play to mądry wybór. Surowe zasady bezpieczeństwa, oficjalne monitorowanie aplikacji, wiele opinii użytkowników i kontrola ze strony badaczy bezpieczeństwa sprawiają, że jest on stosunkowo bezpiecznym miejscem. A nawet jeśli szkodliwe oprogramowanie jakoś do niego trafi, jest szybko identyfikowane i usuwane.

Właściciele urządzeń z Androidem mają jednak możliwość pobierania i instalowania aplikacji także ze źródeł zewnętrznych. Ale czy taka wolność może wiązać się z jakimiś zagrożeniami?

Instalacja ze źródeł alternatywnych

Z jednej strony możliwość dokonywania zakupów poza sklepem Google Play może być bardzo przydatna, bo nie każda aplikacja jest tam dostępna. Z drugiej strony ta swoboda wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji, ponieważ poza sklepem Google Play aplikacje nie są nadzorowane pod kątem jakości i bezpieczeństwa przez firmę Google.

Wraz z instalatorem programu — lub nawet zamiast niego — na urządzenie użytkownika może dostać się niebezpieczna aplikacja i ukraść dane osobowe i/lub pieniądze.

Oto tylko kilka przykładów takich ataków:

To tylko kilka przykładów wyjaśniających, dlaczego nowe telefony mają domyślnie wyłączoną instalacją oprogramowania zewnętrznego. Aby nie paść ofiarą oszustw, w których wykorzystywana jest możliwość instalacji aplikacji z zewnątrz, lepiej jej nie włączaj. A jeśli już musisz z niej skorzystać, wróć do pierwotnych ustawień natychmiast po zakończeniu pobierania. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wyłączyć instalację nieznanych aplikacji w systemie Android 8 i nowszych wersjach

W najnowszych wersjach Androida stosowna funkcja nazywa się Zainstaluj nieznane aplikacje i jest włączona osobno dla każdej aplikacji.

Jeśli użytkownik zezwolił na instalację z nieznanych źródeł dla jakichś aplikacji, musi wyłączyć ją dla każdej aplikacji z osobna. Jak to zrobić?

 • Otwórz na urządzeniu ustawienia systemowe.
 • Wybierz sekcję Aplikacje i powiadomienia.
 • Wybierz Zaawansowane i przejdź do Dostęp specjalny aplikacji.
 • Wybierz Zainstaluj nieznane aplikacje.
 • Sprawdź, co jest wymienione pod każdą aplikacją zainstalowaną w telefonie. Jeśli widzisz opcję Dozwolono, wyłącz ją.

Jak wyłączyć instalację nieznanych aplikacji w Androidzie 8 i nowszych

Pamiętaj, że w tym poście używamy nazw ustawień stosowanych w oryginalnym Androidzie. Producenci często modyfikują standardowy interfejs Androida, więc niektóre elementy menu mogą mieć inne nazwy w Twoim telefonie.

Jak wyłączyć instalację z nieznanych źródeł w Androidzie 7 i wcześniejszych wersjach

W Androidzie 7 i wcześniejszych wersjach ustawienie to nosi nazwę Nieznane źródła, a zarządzanie instalacją aplikacji innych niż ze sklepu Google Play odbywa się za pomocą tylko jednego przełącznika dla całego systemu. Aby go znaleźć:

 • Otwórz ustawienia systemowe na urządzeniu.
 • Przejdź do sekcji Bezpieczeństwo.
 • Przewiń w dół do pozycji Nieznane źródła i upewnij się, że opcja ta jest wyłączona.

Jak wyłączyć instalację aplikacji z nieznanych źródeł w Androidzie 6 i 7

Na pierwszy rzut oka zarządzanie tym ustawieniem wydaje się być znacznie łatwiejsze w starszych wersjach Androida, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jest to takie proste. Jeśli przypadkowo zezwolisz na instalację nieznanych aplikacji w Androidzie 6 lub 7, każdy taki program będzie mógł pobrać szkodliwy plik — nawet te, które zainstalujesz później.

Jak bezpiecznie pobrać aplikację, której nie ma w sklepie Google Play

Co zrobić, jeśli potrzebny nam program nie jest dostępny w oficjalnym sklepie?

 • Wyszukaj podobną aplikację. Spróbuj znaleźć alternatywę w oficjalnym sklepie. Być może w sklepie Google Play jest dostępna aplikacja oferująca funkcje, które spełniają Twoje potrzeby.
 • Przed instalacją przeskanuj plik. Jeśli musisz skorzystać ze źródła zewnętrznego, nie spiesz się ze zmianą ustawień. Najpierw pobierz plik instalacyjny, a przed uruchomieniem przeskanuj go za pomocą mobilnego rozwiązania antywirusowego.
 • Sprawdź uprawnienia. Zapoznaj się z listą uprawnień, których aplikacja żąda podczas instalacji. Jeśli wymaga zbyt wiele, spróbuj znaleźć coś podobnego ze skromniejszymi wymaganiami.
 • Wyłącz możliwość instalacji nieznanych aplikacji. Pamiętaj, aby po instalacji zmienić to ustawienie z powrotem na nieaktywne, aby nie narażać telefonu na infekcję szkodliwym oprogramowaniem.
Porady