Konfigurowanie bezpiecznego konta w serwisie Twitter

Podpowiadamy, które ustawienia prywatności i bezpieczeństwa pomogą ochronić konto na Twitterze przed hakerami i spamerami.

Najbardziej dynamiczna na świecie sieć społecznościowa gromadzi wokół siebie wszystkich: gwiazdy, polityków, dziennikarzy, ekspertów ds. IT i osoby prywatne. Z tego względu, podobnie jak każda inna duża społeczność internetowa, Twitter nie jest odporny na boty, mąciwody, spamerów, a nawet oszustów. Zobaczmy, jakie ustawienia prywatności i ochrony pomogą nam się od nich odizolować.

Gdzie znaleźć ustawienia

Aby skonfigurować ustawienia prywatności i ochrony dla konta w aplikacji mobilnej, dotknij swojego zdjęcia profilowego lub menu w postaci trzech kropek i wybierz opcję Ustawienia i prywatność znajdującą się na dole listy. W przypadku komputera należy kliknąć Więcej w menu znajdującym się po lewej stronie i wybrać analogiczną opcję.

Jak otworzyć ustawienia w przeglądarce oraz aplikacji mobilnej

Ustawienia ochrony: jak zabezpieczyć swoje konto przed włamaniem

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli uniemożliwienia osobom obcym uzyskania dostępu do naszego konta. Potrzebne ustawienia znajdziesz w sekcji Konto.

Jak zmienić swoje hasło do serwisu

Długie i silne hasło to podstawa bezpieczeństwa konta. Ponadto warto, aby było ono unikatowe dla każdego używanego przez nas serwisu. Utwórz niepowtarzalne hasło do serwisu Twitter: otwórz sekcję Konto i wybierz Hasło.

Jak zmienić hasło do serwisu Twitter

Jak uniemożliwić innym osobom zmianę naszego hasła do Twittera

Jeśli ktoś włamie się do Twojego konta, w pierwszej kolejności zmieni hasło na swoje. Aby temu zapobiec, skonfiguruj konto na Twitterze tak, aby żądało podania dodatkowych informacji (numeru telefonu lub adresu e-mail), gdy ktoś (w tym Ty) będzie próbował zmienić hasło.

Aby uniemożliwić hakerom zmianę hasła, w sekcji Konto przejdź do pozycji Bezpieczeństwo i zaznacz pole Ochrona resetowania hasła. Pamiętaj, że to ustawienie nie pomoże zbyt wiele, jeśli powiązany z Twoim kontem numer telefonu lub adres e-mail można znaleźć w internecie.

Jak uniemożliwić hakerom zmianę hasła do konta

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wówczas nawet jeśli komuś uda się zdobyć Twoje hasło, osoba ta nie będzie mogła od razu zalogować się na Twoje konto. Będzie musiała podać jednorazowy kod, który zostanie wysłany przez sieć społecznościową w wiadomości SMS lub zostanie wygenerowane przez specjalną aplikację lub urządzenie, w zależności od  wybranej metody uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, w sekcji Bezpieczeństwo wybierz Dwustopniowa weryfikacja konta. W otwartym oknie wybierz metodę: za pomocą Wiadomości tekstowej, Aplikacji uwierzytelniającej (np. Google Authenticator) lub fizycznego Klucza bezpieczeństwa (np. YubiKey).

Po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego sieć społecznościowa wygeneruje kod kopii zapasowej, który umożliwia logowanie się na konto bez użycia telefonu. Zapisz go i przechowuj w bezpiecznym miejscu. W razie potrzeby będzie można uzyskać dodatkowe kody zapasowe, korzystając z sekcji Dwustopniowa weryfikacja konta.

Jak zabezpieczyć swoje konto autoryzacją dwuetapową

Ustawienia prywatności: jak ukryć się przed spamerzami i hejterami

Serwis Twitter pozwala wybrać, co inni mogą oglądać i robić na Twojej stronie. Pozwala to zapewnić ochronę przed niechcianymi wiadomościami i tweetami, a także ukryć dane przed osobami niepożądanymi. Większość (ale nie wszystkie) ustawień prywatności znajdziesz w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo.

Jak ukryć swoje tweety przed nieznajomymi

Domyślnie Twoje tweety są widoczne dla każdego, nawet dla osób niepodsiadających konta w tym serwisie. Użytkownicy tej sieci społecznościowej mogą również dowolnie przesyłać dalej Twoje tweety. Jeśli nie chcesz, aby dane osobowe udostępniane na Twitterze trafiły poza ten serwis, dostosuj ustawienia tak, aby Twoje tweety były widoczne tylko dla wybranych osób. Pamiętaj, że w ten sposób uniemożliwisz nie tylko osobom obcym wyświetlanie Twoich odpowiedzi na ich posty, ale także podawanie Twoich tweetów dalej.

Aby ukryć swoje tweety, przejdź do sekcji Prywatności i bezpieczeństwo i włącz opcję Chroń moje Tweety. W efekcie wszystkie Twoje posty, w tym te już opublikowane, staną się niewidoczne dla osób, które Cię nie obserwują. Dla tych, którzy Cię obserwują, posty nadal będą widoczne, ale nowi obserwatorzy będą musieli zostać przez Ciebie zaakceptowani.

Jak ukryć swoje tweety przed nieznajomymi

Jak zablokować kogoś na Twitterze

Jeśli nie chcesz, aby konkretny użytkownik czytał Twoje posty lub pisał do Ciebie, zablokuj go. W tym celu dotknij lub kliknij strzałkę w prawym górnym rogu dowolnego tweeta tej osoby i wybierz opcję Zablokuj @. Osoba ta nie będzie już mogła oglądać Twoich postów i wiadomości ani oznaczać Cię na zdjęciach.

Jak zablokować kogoś na Twitterze

Jak ukryć swoją lokalizację na Twitterze

Serwis Twitter może wyświetlać informacje o lokalizacji w tweetach. Dzięki temu inni mogą wiedzieć, gdzie jesteś. Aby zapewnić sobie ochronę przed stalkerami, zablokuj możliwość ujawnienia przez sieć społecznościową Twojej lokalizacji. Aby to zrobić w wersji internetowej Twittera, w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo przejdź do obszaru Informacje o lokalizacji i wyłącz opcję Dodawaj do Tweetów informacje o mojej lokalizacji.

Jak ukryć informacje o swojej lokalizacji w serwisie Twitter

W aplikacji mobilnej możesz całkowicie wyłączyć geolokalizację, dzięki czemu sieć społecznościowa nie będzie wyświetlać Twojej lokalizacji ani zbierać danych na ten temat. Aby zablokować Twitterowi śledzenie Cię, w obszarze Prywatność i bezpieczeństwo przejdź do sekcji Lokalizacja i wyłącz opcję Dokładna lokalizacja.

Jak wyłączyć geolokalizację w aplikacji Twitter

Jak uwolnić się od spamu w wiadomościach bezpośrednich

Jeśli nie chcesz otrzymywać wiadomości bezpośrednich od przypadkowych osób, zablokuj nieznajomym możliwość kontaktu. Aby to zrobić, w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo wybierz pozycję Prywatne wiadomości i wyłącz opcję Otrzymuj zaproszenia od wszystkich (na komputerze) lub Otrzymuj zaproszenia do rozmowy (w aplikacji mobilnej). Teraz wiadomość będą mogły Ci wysłać tylko osoby, które Cię obserwują, lub te, z którymi skontaktowałeś się jako pierwszy.

Twitter może również blokować wiadomości, które mogły zostać wysłane automatycznie. Aby użyć tej opcji, w wersji przeglądarkowej przejdź do obszaru Wiadomości prywatne i włącz Filtr jakości.

Jak pozbyć się spamu w wiadomościach bezpośrednich

Jak zablokować innym możliwość oznaczania Cię na zdjęciach

Domyślnie każdy użytkownik może oznaczyć Cię na zdjęciach. Jeśli chcesz ograniczyć tę możliwość, przejdź do sekcji Oznaczanie zdjęć. Wybierz opcję Tylko osoby, które obserwujesz, mogą cię oznaczać. Możesz również całkowicie wyłączyć tę opcję, wybierając opcję Wyłącz.

Jak wyłączyć znakowanie zdjęć

Jak zablokować możliwość wyszukiwania Cię

Użytkownicy Twittera mogą znaleźć Cię nie tylko za pomocą Twojej nazwy użytkownika, ale także za pomocą numeru telefonu i adresu e-mail. Jeśli nie chcesz, by ktoś w ten sposób Cię odnajdywał, zablokuj wyszukiwanie na podstawie tych parametrów.

W aplikacji mobilnej wybierz opcję Kontakty i odnajdywanie i usuń zaznaczenia z opcji Pozwól, aby można było mnie wyszukać po adresie e-mail oraz Pozwól, aby można było mnie wyszukać po numerze telefonu. W wersji internetowej opcje te mają nieco dłuższe nazwy.

Jak zablokować możliwość wyszukiwania Cię za pomocą numeru telefonu lub wiadomości e-mail

Jak usunąć spam ze swojego kanału

Twitter umożliwia filtrowanie postów wyświetlanych na kanale według słów kluczowych. Możesz utworzyć listę słów, a sieć społecznościowa wyczyści Twój kanał ze wszystkich tweetów, które je zawierają. Na przykład, aby chronić się przed entuzjastami kryptowalut i schematów piramidowych, możesz zablokować tweety zawierające słowa „bitcoin” i „opcje binarne”.

Filtr treści skonfigurujesz w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo. W aplikacji mobilnej opcja jest widoczna od razu; w wersji klasycznej najpierw trzeba przejść do sekcji Wyciszenie. Wybierz pozycję Wyciszone słowa i określ wyrazy i wyrażenia, których nie chcesz widzieć.

Możesz również ukryć tweety od określonego użytkownika, nie rezygnując z obserwowania go. Aby to zrobić, dodaj użytkownika do Wyciszonych kont. Kontakt z tą osobą nadal będzie możliwy, ale jej tweety znikną z Twojego kanału.

Jak usunąć spam ze swojego kanału

Jak wyłączyć otrzymywanie powiadomień

Twitter wysyła powiadomienia o różnych rodzajach wydarzeń — od otrzymania wiadomości bezpośrednich do nowych tweetów od znajomych. Jeśli otrzymujesz zbyt wiele powiadomień, możesz część z nich wyłączyć. W tym celu otwórz Powiadomienia w ustawieniach i wybierz powiadomienia, których nie chcesz otrzymywać: Powiadomienia push, Powiadomienia SMS lub Powiadomienia e-mail. W wybranej sekcji wyłącz typy powiadomień, które są dla Ciebie mało istotne, lub całkowicie wyłącz powiadomienia push i e-mail.

Jak wyłączyć powiadomienia na Twitterze

Zabezpiecz inne swoje konta

Po dostosowaniu ustawień w serwisie Twitter, czas pomyśleć o innych sieci społecznościowych. Dostosuj w nich prywatność i bezpieczeństwo, korzystając z naszych poradników.

Porady