Ochrona konta w serwisie Twitch i ustawienia prywatności

Zobacz, jak zabezpieczyć konto w serwisie Twitch, zablokować spammerów i hejterów, a także sprawić, aby rozmowy były przyjemne i bezpieczne.

Pod koniec stycznia użytkownicy serwisu Twitch po raz pierwszy poświęcili w ciągu jednego miesiąca ponad miliard godzin na oglądanie dostępnych na nim treści. Ten czołowy na świecie serwis do strumieniowania wideo prężnie się rozwija, a jeśli jesteś graczem i lubisz oglądać, jak grają inni, najpewniej masz już w nim konto.

Podobnie jak każdy inny serwis, Twitch również jest łakomym kąskiem dla osób, których interesuje przejęcie kont innych, ale także dla spamerów i hejterów. W tym artykule wyjaśniamy, jak zabezpieczyć swoje konto, gdy jesteś zwykłym obserwatorem lub autorem filmu.

Bezpieczeństwo konta na Twitchu

Aby być celem, nie trzeba strumieniować filmów ani mieć wielu obserwatorów. To, co czyni go atrakcyjnym, to na przykład możliwość zakupów przy użyciu połączonej z nim karty. Poniższe ustawienia bezpieczeństwa pomogą Ci zabezpieczyć konto przed włamaniem.

Jak zmienić swoje hasło w serwisie Twitch

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest hasło. Powinno ono być silne — czyli musi być długie i niemożliwe do odgadnięcia. Jeśli hasło zawiera na przykład Twoje imię lub datę urodzenia, zmień je natychmiast. W tym celu:

 • Kliknij swoje zdjęcie w prawym górnym rogu ekranu.
 • Z menu rozwijanego wybierz Ustawienia i przejdź do zakładki Bezpieczeństwo i prywatność.
 • W sekcji Bezpieczeństwo kliknij Zmień hasło.

Jak skonfigurować autoryzację dwuetapową w serwisie Twitch

Innym przydatnym ustawieniem, którego nie wolno pominąć, jest autoryzacja dwuetapowa. Stanowi ona dodatkową barierę dla hakerów: aby włamać się na Twoje konto, muszą oni mieć nie tylko hasło, ale również jednorazowy kod.

Domyślnie Twitch wysyła te kody w wiadomościach e-mail, lecz tylko wtedy, gdy chcesz zalogować się na innym urządzeniu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa skonfiguruj tę opcję dla każdej próby logowania na każdym urządzeniu i odbieraj kody poprzez wiadomości lub w aplikacji autoryzującej Authy. Oczywiście ta druga metoda jest bardziej niezawodna; wiadomości mogą zostać przechwycone, a skrzynki pocztowe zhakowane. Jeśli ktoś dostanie się do Twojej skrzynki, może również uzyskać dostęp do kont w wielu innych serwisach.

Aby skonfigurować autoryzację dwuetapową, przejdź do zakładki Bezpieczeństwo i prywatność.

 • W sekcji Bezpieczeństwo kliknij Skonfiguruj uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Wprowadź swoje hasło, a następnie numer telefonu i kod otrzymany w wiadomości lub aplikacji Authy (jeśli ją masz).

Od tej chwili możesz cieszyć się większą ochroną! Na Twoje konto nie zaloguje się nikt, kto nie będzie mógł podać jednorazowego kodu.

Jak sprawdzić, czy do naszego konta nie jest zalogowany ktoś jeszcze

Czasami zdarza się, że oglądamy coś lub strumieniujemy na komputerze, który nie należy do nas, a następnie zapominamy się wylogować. Albo zastanawiamy się, czy ktoś nie włamał się na nasze konto. Jeśli z jakiegoś powodu podejrzewasz, że nie tylko Ty jesteś zalogowany na swoim koncie, sprawdź listę urządzeń, na których jesteś zalogowany.

 • W ustawieniach przejdź do zakładki Połączenia.
 • Przewiń w dół do sekcji Inne połączenia.
 • Jeśli na liście znajdują się urządzenia, których nie kojarzysz, obok każdego z nich kliknij Odłącz.
 • Następnie zmień hasło, na wypadek gdyby Twoje konto zostało zhakowane.

Ustawienia prywatności w serwisie Twitch

Fani popularnych osób sporo wiedzą o swoich idolach. Ale nawet jeśli lubisz być w centrum uwagi, pewnie nie chcesz, aby udostępniane przez Ciebie treści komentowali hejterzy i boty (nie mówiąc już o życiu prywatnym). Nawet jeśli tylko obserwujesz, pewnie nie przepadasz za niefajnymi rozmowami i negatywnymi wibracjami. Oto kilka ustawień prywatności na koncie Twitch, które pozwolą na spokojne strumieniowanie i oglądanie treści.

Jak zablokować użytkownika w serwisie Twitch

Jeśli czujesz, że czyjaś obecność Cię męczy, możesz go zablokować. W ten sposób osoba ta nie będzie mogła wysyłać wiadomości prywatnych ani zaproszeń do grona znajomych, hostować Twoich treści ani podarowywać subskrypcji do Twojego kanału. Co więcej, nie będziesz widzieć jej wiadomości w czatach, nad którymi nie masz kontroli.

Jeśli ktoś przeszkadza Ci w czacie publicznym:

 • Kliknij nazwę użytkownika danej osoby.
 • W otwartej karcie kliknij trzy kropki.
 • Wybierz Zablokuj <nazwa użytkownika>.

Inny sposób polega na wysłaniu wiadomości /ignoruj <nazwa użytkownika> w czacie. Jeśli nie chcesz przerywać transmisji ani marnować czasu, klikając po ustawieniach, ta opcja jest bardzo przydatna.

Jeśli ktoś denerwuje Cię poprzez wiadomości prywatne:

 • Kliknij ikonę koła zębatego w oknie czatu.
 • Wybierz Zablokuj <nazwa użytkownika>.

Możesz również zablokować użytkownika w ustawieniach swojego profilu. W tym celu:

 • Wybierz zakładkę Bezpieczeństwo i prywatność i przewiń do Prywatność.
 • Kliknij Pokaż zablokowanych użytkowników.
 • Wprowadź nazwy użytkowników osób, których chcesz unikać. Jeśli później zmienisz zdanie, odblokujesz je, usuwając z listy.

Jak uwolnić się od spamu w wiadomościach prywatnych w serwisie Twitch

Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na blokowanie wszystkich osób, które wysyłają „przydatne” sugestie i niepochlebne recenzje, możesz zablokować im możliwość pisania wiadomości prywatnych. W tym przypadku użytkownicy, którzy nie są Twoimi znajomymi, oraz ci, których nie subskrybujesz, nie wybrałeś na moderatora, albo z którymi nigdy nie pisałeś, nie będą mogły do Ciebie pisać jako pierwsze. W Twitchu funkcja pisania wiadomości prywatnych nazywa się Szeptaniem. Aby ją wyłączyć:

 • W sekcji Prywatność znajdź sekcję Blokuj szepty od nieznajomych.
 • Przesuń suwak, aby włączyć opcję.

Od tej pory będą mogli do Ciebie pisać tylko pracownicy Twitcha, Twoi znajomi i osoby, które obserwujesz i z którymi w jakiś sposób się komunikujesz.

Jak zablokować subskrypcje prezentów dla niechcianych kanałów

Twitch umożliwia użytkownikom wzajemne podarowywanie sobie płatnych subskrypcji, wspierając w ten sposób ulubionych streamerów i wywołując uśmiech na twarzach znajomych. Jednak opcja ta może być również wykorzystywana w celach marketingowych. Aby zablokować możliwość wykorzystywania subskrypcji do niechcianych treści, możesz zablokować subskrypcje prezentów dla kanałów, których nie obserwujesz. W tym celu:

 • W sekcji Prywatność znajdź sekcję Blokuj prezenty z nieobserwowanych kanałów.
 • Włącz opcję, przełączając suwak w prawo.

W ten sposób nie będziesz już otrzymywać niechcianych prezentów od nikogo.

Jak ukryć informacje o subskrypcji na Twitchu

Od kilku lat śledzisz grę League of Legends i regularnie subskrybujesz najdroższą opcję? Często dajesz prezenty za subskrypcję innym użytkownikom Twitcha? Nie każdy musi o tym wiedzieć. W ustawieniach prywatności możesz ukryć informacje o subskrypcjach podarowanych i otrzymanych. W tym celu:

 • W zakładce Bezpieczeństwo i prywatność przejdź do obszaru Prywatność.
 • Włącz opcję Ukryj postęp odznaki darczyńcy oraz licznik podarowanych prezentów, aby inni użytkownicy nie widzieli, ile masz podarowanych subskrypcji.
 • Włącz opcję Ukryj stan subskrypcji, aby inni użytkownicy nie widzieli, jakie subskrypcje masz i od jak dawna.
 • Włącz Ukryj odznakę założyciela, aby osoby z zewnątrz nie wiedziały, że byłeś jednym z pierwszych subskrybentów danego kanału.

Jak uwolnić się od spamu w powiadomieniach serwisu Twitch

Domyślnie Twitch wysyła powiadomienia o wydarzeniach na kanałach, które śledzimy, jak również o prezentach i nagrodach, aktualizacjach dla producentów gier, jak i ofertach promocyjnych od partnerów. Informacje o czymś, co nas nie interesuje, mogą denerwować. Aby otrzymywać powiadomienia tylko o ważnych wydarzeniach:

 • Otwórz ustawienia konta.
 • Przejdź do Powiadomienia.
 • Kliknij Na Twitchu.
 • Na liście, która zostanie otwarta, wyłącz powiadomienia o wydarzeniach, które Cię nie interesują. Na przykład możesz wyłączyć powiadomienia reklamowe, przesuwając suwak obok pozycji Marketing w lewo.
 • W ten sam sposób możesz dostosować opcje Przez e-mail i Przez telefon komórkowy.

Dla streamerów: jak skonfigurować prywatność kanału na Twitchu

Serwis Twitch umożliwia takie ustawienie kanałów, aby były prywatne. Ustawienia te pomogą Ci wyeliminować hejterów i spam w czacie. Jeśli nie strumieniujesz, ale tylko oglądasz kanały ulubionych graczy, możesz pominąć tę sekcję.

Jak zablokować raidy nieznanych użytkowników

Raidy umożliwiają osobom strumieniującym zwiększenie swojej społeczności poprzez kierowanie oglądających na inny film pod koniec ich własnego streamu. Z jednej strony to świetne narzędzie do promocji; z drugiej jednak, jeśli ktoś wyśle na Twój kanał tłum hejterów, nie będziesz zadowolony z efektu. Aby zablokować raidy nieznanych użytkowników:

 • Przejdź do zakładki Kanał i filmy w ustawieniach.
 • Przewiń w dół do sekcji Raidy.
 • Wybierz, czy akceptujesz raidy osób z zewnątrz. Możesz zablokować wszystkie lub zezwolić na nie ograniczonemu kręgowi znajomych i osobom, które obserwujesz.

Jak uwolnić się od nadużyć na czacie

Aby czat nie stał się miejscem upustu negatywnych emocji, możesz wyznaczyć jego moderatorów. Jednak śledzenie osób łamiących zasady w aktywnym czacie może być trudne. Funkcja AutoMod umożliwia filtrowanie wiadomości i wysyłanie takich, które z punktu widzenia moderatorów są obraźliwe lub prowokujące. Możesz również określić słowa kluczowe, które automatycznie zablokują zawierające je wiadomości.

 • Wybierz zakładkę Kanał i filmy w ustawieniach.
 • W lewym górnym rogu ekranu kliknij trzy kreski i w menu rozwijanym znajdź Moderacja.
 • Kliknij obszar Zasady AutoModa, aby dostosować treść, jaka ma być poddawana moderacji.
 • Utwórz białą i czarną listę słów, klikając odpowiednio Blokowane określenia i wyrażenia oraz Dozwolone określenia i wyrażenia.

Jak uwolnić się od spamu w czacie

Aby czat nie stał się rajem dla np. botów spamowych, Twitch może automatycznie usuwać wszystkie łącza poza tymi, które zostały opublikowane przez Ciebie, moderatorów, administratorów i użytkowników VIP. Twoi subskrybenci nie będą już mogli udostępniać łączy w czatach, ale przynajmniej nikt nie nakłoni ich do odwiedzenia strony phishingowej za pośrednictwem Twojego kanału. Aby zablokować łącza:

 • W sekcji Moderacja przejdź do obszaru Opcje czatu.
 • Włącz Blokuj hiperłącza.

Jak uwolnić się od botów w czatach Twitcha

Aby zablokować aktywność botów spamowych i anonimowych trolli, Twitch umożliwia określenie, kto może wysyłać wiadomości w czatach. Możesz na przykład filtrować podejrzane kanały lub blokować komentarze od osób, które nie subskrybują Twojego kanału. W tym celu:

 • W sekcji Moderacja przejdź do Uprawnienia kanału.
 • Włącz Weryfikacja adresu e-mail, aby zablokować możliwość pisania użytkownikom ze niezweryfikowanymi skrzynkami pocztowymi.
 • W opcji Tryb tylko dla obserwujących wybierz, ile czasu użytkownicy muszą subskrybować Twój kanał, zanim będą mogli pisać.
Porady