Liczba oszustw podatkowych osiągnęła właśnie apogeum, a oszuści nie przepuszczą żadnej szansy na zarobienie na konsumentach, samozatrudnionych i małych firmach. Niestety wizja potencjalnych zwrotów może być tak ekscytująca, że ostrożność i zdrowy rozsądek zostaną zepchnięte na boczny tor.
Wielu ludzi składa swoje zeznania podatkowe przez internet, a cyberprzestępcy widzą w tym olbrzymią szansę na zarobek przy pomocy phishingu. W analogicznym okresie podatkowym w 2016 r. urzędy podatkowe w Stanach Zjednoczonych zanotowały 400% wzrost liczby incydentów phishingowych i szkodliwych programów, a w tym roku sytuacja nie jest wcale lepsza.
Jako przykład może służyć ostatnie oszustwo, w którym rozsyłane są wiadomości e-mail z groźbą wszczęcia kontroli. W tym okresie roku zapracowany człowiek może nie zastanowić się dwa razy.
Ponieważ cyberprzestępcy zawsze poszukują sposobu na osiągnięcie zysku finansowego, konsumenci i firmy muszą wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę:
- wiadomości phishingowe — podszywając się pod znane organizacje, np. organy podatkowe, oszuści wysyłają takie wiadomości w celu wyłudzenia informacji wrażliwych,
- rozmowy telefoniczne — przestępcy próbują nakłonić odbiorców do podania ważnych informacji przez telefon, a następnie próbują bezpośrednio uzyskać dostęp do konta ofiary lub wysyłają jej wiarygodnie wyglądające wiadomości phishingowe,
- aplikacje — oszukańcza aplikacja może uzyskać dostęp do informacji bez wiedzy i zgody użytkownika.
Stosując się do poniższych porad, zwiększysz swoje bezpieczeństwo podczas tego gorącego okresu podatkowego:
- Daj sobie więcej czasu na wypełnienie wszystkich dokumentów; w ten sposób zmniejszysz ryzyko zareagowania w pośpiechu.
- nie ufaj poradom, jak uzyskać zwrot, chyba że pochodzi od osoby, która zajmuje się tym zawodowo, lub z zaufanego źródła — w razie wątpliwości zawsze sprawdzaj dwa razy.
- Nie zakładaj, że bank czy agencja rządowa posiada dostęp do Twoich informacji podatkowych, zwykle tak nie jest. Nawet jeśli komunikacja wygląda profesjonalnie, poświęć odrobinę czasu na sprawdzenie szczegółów danej sprawy. W razie wątpliwości skontaktuj się z potencjalnym źródłem informacji, korzystając z publicznie dostępnych informacji kontaktowych (nie z tych, które są w prowadzonej konwersacji).
- Podczas używania aplikacji mobilnej służącej do składania deklaracji związanych ze zwrotem podatku korzystaj z bezpiecznego połączenia. Zainstaluj produkt zabezpieczający internet mobilny i regularnie go aktualizuj. Ponadto sprawdź uprawnienia, jakich żąda każda aplikacja, zanim je zaakceptujesz.
- Nie klikaj załączników ani łączy w wiadomościach, które wyglądają podejrzanie lub które zostały wysłane od osób nieznajomych.
- Nie podawaj informacji karty kredytowej na nieznanych lub podejrzanych stronach. W ten sposób zmniejszysz ryzyko przekazania ich cyberprzestępcom. Fałszywe strony mogą być tak przygotowane, aby do złudzenia przypominały oryginalne. Najlepiej jest samodzielnie wprowadzać adres URL i zawsze sprawdzać, czy połączenie jest bezpieczne — wskazuje na to skrót „https” na początku paska adresu.
- Zainstaluj na swoim urządzeniu program zabezpieczający, który posiada wbudowane technologie rozpoznające oszustwa finansowe. Na przykład funkcja Bezpieczne pieniądze w produktach firmy Kaspersky Labumożliwia wykonywanie transakcji finansowych w bezpiecznym środowisku.
Urzędy zabierają wystarczająco dużo naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Nie pozwólmy, aby to, co nam zostaje, wpadło w ręce cyberprzestępców.