Stop cyberprzemocy: 8 porad dla rodziców

2 lata temu zrodziła się ciekawa inicjatywa z ramienia The Cybersmile Foundation – 20 czerwca został ustanowiony międzynarodowym dniem pod hasłem: „Stop cyberprzemocy” (org. STOP Cyberbullying Day), jako szansa dla nas

2 lata temu zrodziła się ciekawa inicjatywa z ramienia The Cybersmile Foundation – 20 czerwca został ustanowiony międzynarodowym dniem pod hasłem: „Stop cyberprzemocy” (org. STOP Cyberbullying Day), jako szansa dla nas wszystkich, aby wyrazić sprzeciw wobec szerzącego się zjawiska przemocy w sieci. Jest to dzień w którym każdy, kto martwi się współczesnym wzrostem „kultury hejtowania” oraz znęcania w internecie, może wyrazić swój głos sprzeciwu, włączając się do akcji.

Bez wątpienia, samo zjawisko znęcania się nie jest czymś nowym. Jednak nowa technologia znacznie ułatwiła zadanie atakującym i przysporzyła dużo więcej problemów ofiarom, które nierzadko stają się bezbronne. Niepokojącym trendem stało się – nie zawsze świadome – „dolewanie oliwy do ognia” w internetowych dyskusjach.

Bardzo ważne zatem jest, abyśmy rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat cyberprzemocy. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka, które mogło być potencjalnym celem ataku, przypomnij mu, że nie jest z tym problemem samo. Ze zjawiskiem tym zmagają się ludzie na całym świecie – łącznie z osobami publicznymi, jak chociażby Miley Cyrus, Cheryl Cole, Demi Lovato, Kim Kardashian i wiele innych. Osoby te niejednokrotnie wypowiadały się na temat swoich nieprzyjemnych doświadczeń w Sieci.

Jeżeli jesteś rodzicem, rzuć okiem na naszą listę najważniejszych i praktycznych porad dotyczących ochrony swoich dzieci przed znęcaniem w internecie:

Bez wątpienia, samo zjawisko znęcania się nie jest czymś nowym. Jednak nowa technologia znacznie ułatwiła zadanie atakującym i przysporzyła dużo więcej problemów ofiarom, które nierzadko stają się bezbronne.
  1. Podstawowa rzecz: porozmawiaj ze swoimi dziećmi na temat potencjalnych zagrożeń.
  2. Zachęcaj je, aby rozmawiały z Tobą na temat swoich doświadczeń w wirtualnym świecie, a w szczególności o wszystkim, co sprawia, że czują się nieswojo lub zagrożone. Ochrona dzieci przed wirtualnymi napastnikami jest szczególnie trudna w przypadku smartfonów, gdzie duża część aktywności odbywa się poza wzrokiem rodziców. Potraktuj cyberprzemoc tak, jakby był to rodzaj napastowania w prawdziwym życiu: zachęć dzieci do otwartości i powiadamiania zaufanego dorosłego w przypadku otrzymania gróźb lub nieprzyzwoitych treści. W aplikacjach istnieje możliwość blokowania numerów i kontaktów osób, które sprawiają, że Twoje dziecko czuje się nieswojo lub jest po prostu nieszczęśliwe.
  3. Ustal klarowne zasady dotyczące aktywności online – co można robić, a czego się nie powinno. Wyjaśnij, dlaczego akurat w taki sposób dokonałeś klasyfikacji tych czynności. Oczywiście zasady te należy weryfikować i uaktualniać wraz z dorastaniem Twojego dziecka.
  4. Skorzystaj z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, w celu stworzenia ram w kwestiach, które są przez Ciebie akceptowalne: ile czasu (i kiedy) dziecko poświęca w Sieci, strony o jakiej zawartości powinny być blokowane, a także jakie typy aktywności powinny być ograniczone (czaty, fora i inne). Filtry kontroli rodzicielskiej mogą być odmiennie konfigurowane dla poszczególnych profili na komputerze, pozwalając Ci dostosować odpowiedne wymogi w zależności od wieku dziecka.
  5. Nie zapomnij skorzystać z ustawień oferowanych przez Twojego dostawcę usług internetowych, producenta urządzenia czy operatora sieci komórkowej. Na przykład: większość współczesnych telefonów pozwala Ci chronić się przed płatnymi usługami w aplikacjach, dzięki czemu możesz uniknąć otrzymania ogromnego rachunku za telefon, gdy Twoje dzieci grają w gry.
  6. Chroń swój komputer korzystając z oprogramowania typu Internet Security.
  7. Nie zapominaj o smartfonach swoich dzieci – dzisiaj są to już w pełni zaawansowane komputery, a nie tylko urządzenia do wysyłania SMS-ów. Większość smartfonów posiada wbudowaną aplikację kontroli rodzicielskiej, ale w ofercie dostawców programów antywirusowych, również znajdziesz mobilne aplikacje do filtrowania nieprzyzwoitych treści, blokowania uciążliwych nadawców SMS-ów itd.
  8. Skorzystaj z bogactwa porad dostępnych w internecie oraz gotowych programów stworzonych do bezpiecznego surfowania w internecie przez dzieci (np. http://saferinternet.pl/pl/, http://dzieckowsieci.fdn.pl/, http://fdn.pl/kursy).

Jeżeli masz jakieś uwagi albo doświadczenia w omawianym temacie, którymi chciałbyś się podzielić, zapraszamy Cię do zostawienia komentarza.

Dlaczego warto szyfrować dane?

Ludzkość wynalazła wiele sposobów, aby zachować tajemnicę. Aby wysłać prywatny list w starożytnym Rzymie, arystokrata mógł ogolić głowę swojego niewolnika, napisać treść informacji na jego skórze, odczekać aż włosy odrosną

Porady