Jak zatrzymać cybernękanie: 8 porad dla rodziców

Chociaż dzień walki z cybernękaniem przypada dopiero za pół roku, a dokładniej 20 czerwca, warto przypominać, że swój sprzeciw wobec nękania w internecie może wyrazić każdy. Jeśli martwi Cię ten

Chociaż dzień walki z cybernękaniem przypada dopiero za pół roku, a dokładniej 20 czerwca, warto przypominać, że swój sprzeciw wobec nękania w internecie może wyrazić każdy. Jeśli martwi Cię ten rodzaj aktywności oraz internetowe kampanie nienawiści, dołącz do coraz większego ruchu na rzecz zatrzymania tego rodzaju nadużyć.

Oczywiście nękanie nie jest nowym zjawiskiem, jednak dzisiejsza technologia ułatwia ten rodzaj niepochlebnej aktywności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto oliwy do ognia dodaje kultura rozprzestrzeniania nadmiernej ilości informacji o sobie w sieciach społecznościowych.

Istotne jest to, aby dorośli rozmawiali z dziećmi o cybernękaniu. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które jest ofiarą, pokaż mu, że nie jest samo. Chociaż problem ten dotyka wielu nieletnich, nie ominął również niektórych dorosłych idoli — o swoich doświadczeniach opowiedzieli m.in. Miley Cyrus, Cheryl Cole, Demi Lovato czy Kim Kardashian.

Rodzicom może się przydać nasza lista porad, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

  1. Rozmawiaj z dzieckiem o potencjalnych zagrożeniach.
  2. Zachęcaj je do rozmowy na temat tego, jakie mają doświadczenia związane ze światem wirtualnym, a także czy jest coś, przez co czują dyskomfort lub zagrożenie. Ochrona dzieci przed takimi sytuacjami jest szczególnie trudna w przypadku smartfonów, gdyż mogą one zostać użyte na wiele sposobów, których nie dostrzeże czujne oko rodzica. Traktuj cybernękanie tak, jakby odbywało się w prawdziwym życiu: zachęcaj dzieci do tego, aby otwarcie porozmawiały z zaufanym dorosłym, jeśli otrzymają wiadomości z pogróżkami lub nieodpowiednią treścią. Numery telefonów i kontakty w aplikacjach można zablokować, jeśli dziecko czuje się przez nie nieszczęśliwe.
  3. Wyznacz jasne zasady, co wolno robić w internecie, a także wyjaśnij, dlaczego są one ważne. Zmieniaj je wraz z dorastaniem swojego dziecka.
  4. Korzystaj z oprogramowania kontroli rodzicielskiej, które pomoże Ci w egzekwowaniu, co dla dziecka jest zabronione – ile czasu może ono spędzać w Sieci, które treści będą zabronione, jaki rodzaj aktywności będzie zablokowany (czaty, fora itp). Filtry kontroli rodzicielskiej można skonfigurować dla różnych profili na komputerze, tak aby każde dziecko obowiązywały inne zasady.
  5. Nie zapominaj także o ustawieniach, które oferują dostawca internetu, producent urządzenia i dostawca sieci komórkowej. Na przykład większość telefonów umożliwia zablokowanie zakupów wewnątrz aplikacji, co pozwala ograniczyć ryzyko pojawienia się dodatkowych opłat, gdy dziecko gra w gry.
  6. Chroń komputer przy użyciu oprogramowania typu Internet Security.
  7. Nie zapominaj o smartfonach dla dzieci — są to skomplikowane komputery, a nie zwykłe telefony. Większość takich urządzeń zawiera opcję kontroli rodzicielskiej, a dodatkowo producenci programów zabezpieczających mają w swojej ofercie aplikacje filtrujące nieodpowiednie treści, nadawców uciążliwych wiadomości SMS itp.
  8. Poszukaj porad w internecie, jak z tym problemem poradzili sobie inni rodzice.
  9. Zajrzyj na strony saferinternet.pl i fdds.pl — znajdziesz tam wiele materiałów edukacyjnych związanych z tym tematem. Możesz również skorzystać z bezpłatnej i anonimowej pomocy telefonicznej i online: 800100100.pl.
Porady