Bezpieczny handel kryptowalutami

Chcesz zainwestować w kryptowaluty? Przeczytaj nasz poradnik, aby uniknąć najpopularniejszych błędów i nie stracić pieniędzy.

Kilka lat po pojawieniu się pierwszej giełdy bitcoinów krajobraz kryptowalut nadal przypomina Dziki Zachód. Czasami jedna dobra decyzja może przynieść zysk rzędu kilkuset procent, a w innym przypadku można w ciągu jednego dnia stracić wszystko. Jak chronić swój kapitał początkowy przed wahaniami kursu walutowego, a zysk przed oszustami?

Jak wybrać kryptowalutę i zminimalizować ryzyko

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, w którą kryptowalutę chcesz zainwestować. Nie ma tu sztywnych zasad; wartość prawie każdego tokena może wzrosnąć w jednym dniu, aby opaść w kolejnym. Początkujący kryptoinwestor potrzebuje dużo szczęścia, aby przewidzieć to zachowanie. W związku z tym warto podjąć kilka kroków na rzecz ochrony inwestycji.

Wszyscy nowicjusze powinni wybrać walutę ze śledzeniem rekordu i popytu wśród handlarzy, np. Bitcoin lub Ethereum. Ich wartość zwykle nie rośnie tak szybko, jak altcoinów (mało znane kryptowaluty), ale gdy musisz szybko pozbyć się tokenów, łatwiej znaleźć dla nich nabywcę. Lista najpopularniejszych walut i ich dynamika kursów walutowych jest dostępna na przykład tutaj; wyższa kapitalizacja rynkowa zwykle oznacza mniejsze ryzyko.

Jeśli jesteś agresywnym inwestorem, pewny swoich umiejętności i przygotowany na ryzyko straty swojej gotówki, przyjrzyj się dobrze zapowiadającym się altcoinom. Są tańsze i obiecują szybsze zyski, ale mają również wady, takie jak niski popyt wśród przedsiębiorców, które — jak wspomniano — sprawiają, że trudno je zamienić na prawdziwe pieniądze. Nie trzymaj wszystkich jaj w jednym koszyku — inwestuj w różne kryptowaluty, aby zabezpieczyć swoje zakłady.

Czytaj to, co jest napisane drobnym drukiem

Podczas wyboru kryptowaluty i giełdy nie daj się zwieść fantastycznie hojnym ofertom. Nie ma czegoś takiego jak darmowy obiad — jeśli ktoś obiecuje Ci super zyski, poszukaj haczyka.

Przypomnij sobie przestrogę płynącą z historii chińskiego serwisu PlusToken, który obiecał inwestorom zwrot w wysokości 10%-30% miesięcznie. Haczyk połknęło ponad 3 mln osób (wiele spoza Chin), a w efekcie wiosną 2019 roku PlusToken osiągnął w szczytowym momencie wartość 17 mln dol.

Pierwsi inwestorzy dostali obiecany zwrot, ale inni mieli mniej szczęścia. „Rewolucyjna platforma” była niczym więcej niż schematem Ponziego. Chińskie władze aresztowały część oszustów, ale większość pieniędzy zniknęła bez śladu.

Większość schematów Ponziego nie rozwija się tak daleko jak PlusToken, ale nie znaczy to, że ich twórcy są mniej przebiegli. Na przykład zamknięta w Wielkiej Brytanii platforma XtraderFX wykorzystywała do reklamowania swoich usług dobrze znane, zaufane twarze ze świata telewizji i finansów.

Do typowych oznak wątpliwych kryptoprojektów należą:

  • Ludzie należący do zespołu projektowego nie mają wcześniejszych informacji na temat kryptowalut. W niektórych przypadkach zespół projektowy może nawet wykorzystywać twarze znanych aktorów pod różnymi imionami, ale to rzadkość.
  • Twórcy kryptowalut obiecują gwarantowane zyski. To zwiastun schematu Ponziego.
  • Repozytorium zawierające kod projektu w usłudze GitHub prawie nigdy nie jest aktualizowane. Oznacza to, że albo nie istnieje taki projekt, albo nikt nie jest do niego trwale przypisany.

Jeśli którykolwiek z powyższych punktów dotyczy wybranej przez Ciebie kryptowaluty, zastanów się dwa razy, zanim się zaangażujesz.

Co to są kryptoportfele i jak przechowują tokeny?

Tokeny są przechowywane w krypoportfelach, więc musisz takowy posiadać. Mówiąc w skrócie, „gorące” i „ciepłe” portfele są oparte na oprogramowaniu, stale połączone z internetem i umożliwiają szybkie przekazywanie środków. Jednak z powodu stałego połączenia z internetem są one stosunkowo podatne na ataki hakerskie. Jeśli zamierzasz korzystać z gorącego portfela, włącz autoryzację dwuetapową, aby zwiększyć poziom ochrony i utrudnić ewentualne włamanie, jak to miało miejsce w przypadku jednego z inwestorów, który stracił ponad 70 000 dol. Ponadto lepiej jest, jeśli kod uwierzytelniania dwuskładnikowego nie jest wysyłany tekstem, ale za pośrednictwem aplikacji lub w inny sposób, czego celem jest wyeliminowanie ryzyka sklonowania karty SIM.

Bezpieczniejsze „zimne” portfele to samodzielne urządzenia. Zwykle przypominający dysk flash lub pęk kluczy; najpopularniejsze modele kosztują ok. 50-200 dol.

Giełdy udostępniają użytkownikom gorący portfel, ale nie zalecamy przechowywania w nich wszystkich swoich tokenów, ponieważ platformy handlowe są stale na celowniku cyberprzestępców. Z tego względu należy używać go tylko w przypadku transakcji krótkoterminowych, a większość swoich zasobów przechowywać w zimnym portfelu.

Ponadto zapisz wszystkie hasła i kody widoczne podczas konfigurowania i korzystania z portfela. Dla zapewnienia bezpieczeństwa wielu programistów tak konfiguruje portfel, że wyświetla je on tylko raz. Możesz zapisać je na papierze, aby ich nie stracić, ale lepszym wyborem będzie skorzystanie z menedżera haseł.

Pamiętaj: jeśli zapomnisz klucza, przywrócenie dostępu do kryptoportfela nie będzie możliwe, a w efekcie utracisz swoje aktywa. Nie chcesz powtórzyć historii pracownika Doliny Krzemowej, który przypadkowo wyrzucił dysk flash zawierający portfel warty miliony, prawda?

Porady