Jak uniknąć kradzieży tożsamości

Kradzież tożsamości to niestety coraz powszechniejsze zagrożenie, które przynosi znacznie poważniejsze skutki niż te w komedii „Złodziej tożsamości” z Melissą McCarthy. Bo zamiast przemierzać kraj, Twoje dane osobiste i finansowe mogą znaleźć

Kradzież tożsamości to niestety coraz powszechniejsze zagrożenie, które przynosi znacznie poważniejsze skutki niż te w komedii „Złodziej tożsamości” z Melissą McCarthy. Bo zamiast przemierzać kraj, Twoje dane osobiste i finansowe mogą znaleźć się na drodze do klęski. Zobacz, jak ochronić się przed taką katastrofą.

Ochrona hasłem. Ataki na duże serwisy wykorzystujące chmurę, takie jak DropBox czy LinkedIn, narażają na niebezpieczeństwo dane milionów użytkowników. Aby ograniczyć ryzyko, można stosować porządne hasła. Bo silne hasło to podstawa ochrony. Powinno ono stanowić długą kombinację liter, cyfr i znaków innych niż alfanumeryczne. Nigdy nie należy używać wyrazów, które można znaleźć w słowniku. Warto też często zmieniać hasło. Poza tym rozsądnie jest stosować do każdego konta internetowego innych (i niepodobnych do siebie) loginów, a także utworzyć oddzielne konto e-mail do kontaktu z bankiem.

Nie przechowuj danych finansowych. Zapisywanie numeru karty kredytowej i adresu dostawy na każdej stronie, na której kupujesz, jest wygodne, ale ponieważ coraz więcej jest wycieków, lepiej tego zrezygnuj. Poświęć dodatkową minutę i wprowadzaj te informacje za każdym razem, gdy chcesz coś kupić.

Do każdego konta online używaj różnych loginów i utwórz oddzielne konto e-mail do bankowości.

Rozpoznaj oszustwoOszustwa internetowe mają wiele postaci. Czasami można je łatwo rozpoznać, bo przychodzą na przykład w postaci rzekomej wiadomości od członka afrykańskiej rodziny królewskiej, który chce ofiarować Ci miliony dolarów; podszywają się pod firmę oferującą karty kredytowe, informując o konieczności zresetowania hasła; można je spotkać również w mediach społecznościowych, gdzie nakłaniają do podania informacji osobowych, pobrania jakiegoś dokumentu czy przejścia do innej strony. Zawsze należy być czujnym i sceptycznie podchodzić do takich wiadomości.

Rozważ ubezpieczenie. Kradzież tożsamości to problem, który znają nawet firmy ubezpieczeniowe, dlatego wprowadziły one w swoją ofertę ochronę przed takimi incydentami. W razie ataku bezpieczna będzie także Twoja wiarygodność kredytowa.

Zdublowane konto w sieci społecznościowej. Jedną z najbardziej podstępnych form kradzieży tożsamości jest użycie informacji osobowych w celu utworzenia sfałszowanego profilu w mediach społecznościowych. Czasami ktoś uważa to za nieszkodliwy żart, ale czasami ktoś czerpie z tego niemałe korzyści. W takiej sytuacji inne osoby komunikują się z inną osobą, niż zamierzały. Bez względu na to, czy jest to zrobione dla żartu, czy dla uzyskania wrażliwych informacji, może skutkować dużym uszczerbku na reputacji. Aby upewnić się, że nikt nie wpadł na taki pomysł, co jakiś czas możesz wyszukiwać się w Google’u i Facebooku. A w razie potrzeby użyj odpowiednich narzędzi zgłaszających nadużycie dla danej platformy i nalegaj, aby sprawa została załatwiona tak szybko, jak to możliwe.

Działaj szybko. Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą kradzieży danych lub tożsamości, działaj szybko. Skontaktuj się z bankiem, dostawcą poczty e-mail lub właścicielem danej usługi i poinformuj o swoich podejrzeniach. Kradzież tożsamości, zazwyczaj motywowana finansami, może mieć nieprzyjemne skutki — zwłaszcza jeśli chodzi o kartę kredytową.

Zdecyduj się na pakiet zabezpieczający. Posiadanie produktu, który zwiększy bezpieczeństwo, zawsze jest trafionym pomysłem. Na przykład Kaspersky Internet Security posiada moduł Bezpieczne pieniądze, który sprawdza reputację stron i chroni transakcje internetowe. A jeśli nie radzisz sobie z zapamiętaniem wielu unikatowych haseł do serwisów internetowych, wypróbuj nasz Menedżer haseł w Kaspersky Total Security multi-device.

Porady