Porada tygodnia: Restrykcyjna ochrona komputera

Masz w domu komputer PC, który już przestał być taki osobisty, bo dzielisz się nim z całą swoją rodziną? Czy odpowiada Ci jednoczesne korzystanie z niego w sprawach związanych z

Masz w domu komputer PC, który już przestał być taki osobisty, bo dzielisz się nim z całą swoją rodziną? Czy odpowiada Ci jednoczesne korzystanie z niego w sprawach związanych z pracą i swobodne surfowanie w czasie wolnym? Pewnie każdy instaluje na nim to, co w danej chwili jest mu potrzebne, dostosowuje do siebie ustawienia systemowe, odwiedza różne strony internetowe itp. Jeszcze gorzej jest, gdy wszystko odbywa się poziomu jednego konta użytkownika bez jakiejkolwiek ochrony.  Jakie są tego rezultaty? Wygląda na to, że ten komputer jest doskonałym hodowcą wirusów, a ponadto zagrożeniem dla Twoich danych i danych całej twojej rodziny.

tip_whitelist_animAby zapewnić ci poczucie bezpieczeństwa podczas korzystanie z komputera, w Kaspersky Internet Security 2014 dodano tryb o nazwie Zaufane aplikacje. Blokuje on próby uruchomienia programów, które zostały uznane za niezaufane (np.: te, na których temat nie ma żadnych informacji w Kaspersky Security Network lub te pobrane z niepewnych źródeł). Innymi słowy, w tym trybie będzie można uruchamiać tylko znane i zaufane aplikacje, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo komputera.

Domyślnie, tryb ten jest wyłączony. Po jego włączeniu, musisz być przygotowany na to, że zachowanie komputera okaże się zaskakująco restrykcyjne. Na etapie przygotowania, produkt inwentaryzuje wszystkie aplikacje używane w systemie, a także biblioteki dynamiczne i skrypty, w oparciu o bazę danych zaufanych aplikacji utrzymywaną przez Kaspersky Lab. Analiza ta może zająć kilka godzin, ale na szczęście jest przeprowadzana tylko w momencie aktywowania trybu Zaufane aplikacje i nie ma potrzeby wykonywać jej regularnie. Po zakończeniu analizy, otrzymasz jej wyniki; jeśli widzisz taką potrzebę, możesz zmienić kategorie przypisane do wybranych aplikacji – i gotowe! Możesz pracować, będąc chronionym na najwyższym poziomie.

W celu włączenia trybu Zaufane aplikacje:

  1. Otwórz Kaspersky Internet Security 2014 i przewiń panel z komponentami ochrony.
  2. Wybierz Kontrolę aplikacji.
  3. Kliknij odnośnik Włącz pod informacją Tryb Zaufane aplikacje jest wyłączony. Rozpocznie się analiza systemu plików oraz zainstalowanych aplikacji. Zaczekaj do momentu jej zakończenia.

tip_whitelist_scr2

Jeśli analiza wykryje pliki systemowe lub programy, o których nie ma dość informacji, by stwierdzić czy są zaufane, w oknie Tryb Zaufane aplikacje pojawi się odpowiedni komunikat. Aby wyświetlić listę wszystkich nieznanych plików, kliknij odnośnik Przejdź do listy nieznanych plików systemowych.

tip_whitelist_scr1

Może się zdarzyć, że aplikacja odkryje zbyt wiele plików systemowych i/lub programów, o których nie ma wystarczająco dużo informacji, aby uznać je jako bezpieczne. W takim przypadku zalecamy wyłączyć tryb Zaufane aplikacje. W tym celu kliknij przycisk Nie włączaj trybu Zaufane aplikacje.

Jeżeli chcesz włączyć tryb Zaufane aplikacje, i jednocześnie nadal zezwolić na wykonanie nieznanych plików, kliknij Zezwól na uruchomienie nieznanych plików systemowych i kontynuuj.

Przejdź do następnego kroku, wprowadź zmiany do listy blokowanych aplikacji (w razie potrzeby), następnie kliknij przycisk Włącz domyślnie tryb Zaufane aplikacje.

tip_whitelist_scr3

Uwaga: Tryb Zaufane aplikacje działa wyłącznie wtedy, gdy włączone są moduły Kontrola aplikacji, Ochrona plików oraz Kontrola systemu.

Porady