Oszustwa wymierzone w użytkowników PayPala

Użytkownicy serwisu PayPal najczęściej tracą swoje pieniądze poprzez spam, phishing, a także wszelkiej maści oszustwa.

Wiesz, jak bezpiecznie korzystać z serwisu PayPal, ale pamiętasz też, że każdego dnia oszuści wymyślają nowe sztuczki, aby zdobyć dostęp do Twojego konta i wyczyścić Ci konto. Dziś przedstawię najpopularniejsze schematy oszustw.

Oszustwo związane z zaliczką

Aby oskubać użytkowników serwisu PayPal, oszuści internetowi lubią używać tzw. oszustwa zaliczkowego. Jest to klasyczne oszustwo internetowe, w którym potencjalna ofiara otrzymuje powiadomienie, że należy jej się jakaś kwota pieniędzy — na przykład coś odziedziczyła, wygrała na loterii lub na drodze jakiegoś odszkodowania.

Opcji jest mnóstwo, ale bez względu na przedstawianą historię, aby otrzymać pieniądze, ofiara musi wpłacić niewielką zaliczkę (w tym przypadku przy użyciu serwisu PayPal), jak również wypełnić formularz swoimi danymi osobowymi. Oczywiście po dokonaniu płatności nadawca wiadomości znika, a wszelkie wprowadzone dane osobowe trafiają do bazy danych i mogą zostać sprzedane w podziemiach internetu.

Jak uniknąć tego oszustwa? Nie przelewaj pieniędzy ani nie ujawniaj informacji o sobie osobom nieznajomym. Większość takich wiadomości ma mnóstwo znaków rozpoznawczych: absurdalnie hojne wygrane lub odszkodowania, błędy gramatyczne, adres nadawcy, który wydaje się bardziej odpowiedni dla robota niż osoby żywej itp. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczegóły i nie podejmuj decyzji w pośpiechu.

Problem z kontem w serwisie PayPal

Oszustwo numer dwa: Houston, mamy problem. Oszustwo to rozpoczyna się od wiadomości e-mail, która rzekomo została wysłana z serwisu PayPal. Odbiorca dowiaduje się z niej, że na jego koncie dzieje się coś podejrzanego, jednak nie musi się martwić, bo problem można rozwiązać — wystarczy kliknąć widoczne w wiadomości łącze i zalogować się.

Zaraz, zaraz… przecież to phishing!

W 99% przypadków łącze prowadzi do strony, która w mniejszym lub większym stopniu przypomina stronę serwisu PayPal, jednak znajduje się na nieco innej domenie. Gdy skorzystasz z niej do zalogowania się do swojego konta, zarówno nazwa użytkownika, jak i hasło trafią wprost w ręce oszustów.

W szczególnych przypadkach wyeliminowanie rzekomego problemu z kontem może wymagać instalacji programu, „aby pomóc przywrócić dostęp”. Tak naprawdę program ten będzie trojanem.

Jak uniknąć tego oszustwa? Poszukaj w wiadomości błędów, sprawdź, czy adresy internetowe odpowiadają adresowi oficjalnemu serwisu, a ponadto nie zapominaj, że PayPal nigdy nie poinformuje Cię o problemie, wysyłając taki e-mail.

Przy okazji sprawdź też, czy strona internetowa jest prawdziwa, czy phishingowa — możesz w tym celu skorzystać z naszego serwisu OpenTip. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie rozwiązania zabezpieczającego, które zapewni Ci ochronę przed phishingiem i oszustwami internetowymi — będzie ono rozpoznawać i blokować niebezpieczne strony internetowe automatycznie, nawet jeśli będziesz akurat roztargniony lub w pośpiechu.

Dziś oszuści rozprzestrzeniają łącza phishingowe nie tylko poprzez pocztę e-mail, ale także w mediach społecznościowych. Ktoś może na przykład założyć w serwisie Twitter konto o nazwie np. PayPalGifts i korzystać z niego do atakowania łatwowiernych użytkowników. Oczywiście nie będzie to trwać długo, ale dopóki konto będzie aktywne, może zebrać całkiem pokaźną bazę danych logowania.

Oszustwo związane ze zwrotem nadpłaty

Bywają też sytuacje, w których oszuści kuszą ludzi całkowicie dobrowolnym zwrotem pieniędzy. Do najpopularniejszych oszustw tego typu należy oszustwo związane z nadpłatą: kupujący przelewa sprzedającemu należność, ale z jakiegoś powodu kwota jest większa, niż jest to wymagane. Kupujący twierdzi, że się pomylił, a następnie prosi o zwrot nadpłaty; jednak natychmiast po otrzymaniu różnicy anuluje całą pierwotną transakcję.

Jak uniknąć tego oszustwa? Oczywiście pomyłki się zdarzają, ale w większości przypadków nadpłata jest nieprawdopodobna, więc zawsze powinna wzbudzić naszą czujność. W przypadku prawdziwego błędu lepiej jest, aby obie strony anulowały omyłkową transakcję, a kupujący przelał nową kwotę w poprawnej wysokości. W przypadku odmowy należy niezwłocznie skontaktować się z pomocą techniczną serwisu PayPal.

Oszustwo polegające na anulowaniu dostawy i płatności

Inne częste oszustwo dotyczy dostawy. Czasami oszust udaje kupującego i prosi sprzedawcę o wysłanie towaru za pomocą wskazanej usługi dostaw, w której rzekomo ma zniżkę. Następnie oszust zmienia adres dostawy, a następnie składa skargę, twierdząc, że towar nigdy nie został dostarczony.

W innej sytuacji to firma kurierska okazuje się być przykrywką, umożliwiającą nieuczciwemu nabywcy odzyskanie pieniędzy przy użyciu istniejących, zgodnych z prawem mechanizmów.

Tego rodzaju oszustwa mogą też polegać na zastąpieniu adresu: kupujący podaje fałszywy adres, a po kilku nieudanych próbach dostarczenia firma prosi go o wskazanie miejsca, do którego należy dostarczyć przesyłkę. W ten sposób oszust otrzymuje paczkę, a mimo to składa skargę, twierdząc, że przesyłka nie dotarła. Biorąc pod uwagę liczne doniesienia o nieudanej dostawie, PayPal może uwierzyć oszustowi.

Jak uniknąć tego oszustwa? Korzystaj tylko z usług dostawy sprawdzonych osobiście lub przez osoby, którym ufasz. Nigdy nie wysyłaj niczego przed otrzymaniem płatności i pamiętaj, aby zachować wszystkie pokwitowania.

„Kreatywne” systemy płatności

Szczerzy ludzie również mogą zostać oszukani za pomocą podejrzanych systemów płatności. Na przykład PayPal ma opcję przelewu z obniżonymi stawkami dla rodziny i przyjaciół. Czasami oszuści proszą o taki przelew, aby w ten sposób zaoszczędzić na prowizjach, a w zamian obiecują zniżkę.

Jednak zgodnie z zasadami platformy metoda ta nie powinna być stosowana do płacenia za towary, a w takich sytuacjach klienta nie chroni żaden program. Każdy, kto wyśle płatność z opcją „znajomi i rodzina”, może pożegnać się z pieniędzmi i towarem.

Takie oszustwa często obejmują oferty przelania pieniędzy przy użyciu alternatywnych środków, które są rzekomo wygodniejsze, tańsze lub z jakiegokolwiek innego powodu uznane za lepsze przez sprzedającego. Ogólnie jeśli druga strona nalega na taką zmianę, opowiada jakieś historie lub stwarza wrażenie, że sytuacja jest pilna (ostatnia szansa na skorzystanie z okazji, za godzinę odlatuję na Alaskę i nie będę mieć dostępu do internetu przez kolejne 20 lat) — możesz uznać to za coś podejrzanego.

Jak uniknąć tego oszustwa? Ignoruj prośby o korzystania z alternatywnych metod płatności. PayPal ma bardzo dobre programy ochrony zarówno dla sprzedających, jak i kupujących, ale działają one tylko w przypadku standardowych przelewów dokonywanych za pośrednictwem tej platformy.

Oszustwa związane z akcjami charytatywnymi i inwestycyjnymi

Niektórzy ludzie nakłaniają do przekazywania darowizn na cele charytatywne. Nierzadko zdarza się, że takie osoby akceptują „darowizny” lub „składki” poprzez serwis PayPal. Anulowanie płatności nie pomoże, jeśli według oszustów pieniądze muszą być przesłane szybko (a zwykle tak robią), więc musisz sprawdzić, czy wszystko jest legalne, zawczasu.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku próśb o udział w zbiórce charytatywnej podczas klęsk żywiołowych i innych wydarzeń wywołanych siłą wyższą — oszuści zawsze próbują zarobić na cudzym nieszczęściu.

Możliwości atrakcyjnych inwestycji mogą pojawić się w każdej chwili. Wspomniane oszustwa są podobne do tych, które dotyczą fałszywych organizacji charytatywnych, ale często charakteryzują się obietnicami zdobycia fantastycznych zysków bez ponoszenia ryzyka. Jak wiadomo, życie nie działa w ten sposób.

Jak uniknąć tego oszustwa? Analizuj i sprawdzaj ciekawe oferty. Sprawdź reputację każdej fundacji charytatywnej (lub spółki inwestycyjnej), której masz zamiar wysłać pieniądze. Najlepiej, jeśli masz znajomych lub przyjaciół, którzy mieli z nią do czynienia i mogą za nią ręczyć, a ponadto możesz sprawdzić daną organizację charytatywną w internecie.

Jak uniknąć kłopotów w serwisie PayPal

Podsumowując, przypomnimy kilka ogólnych wskazówek, dzięki którym zapewnisz sobie ochronę przed większością prób oszustwa, przejęcia konta i innych nieprzyjemności:

  • Poszukaj w wiadomości oznak oszustwa: błędów gramatycznych, próby wywołania poczucia pilności lub niebezpieczeństwa, adresów e-mail i łączy, które różnią się od oficjalnych (nawet jeśli różni je tylko jedna litera).
  • Nie ufaj wiadomościom bezwarunkowo. Wszelkie wątpliwe aspekty sprawdź za pośrednictwem konta osobistego na stronie internetowej lub w aplikacji PayPal (jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o komunikaty potwierdzające uznanie na rachunku).
  • Nigdy nie korzystaj z nieznanej usługi dostawy i wysyłaj tylko na adres wskazany na stronie transakcji.
  • Unikaj alternatywnych metod przelewów, które proponują oszuści — nie podlegają one programom ochrony serwisu PayPal.
  • Nie ufaj ofercie, która wydaje się zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa.
  • Nie przekazuj drugiej stronie danych osobowych oprócz tych, które są niezbędne do zrealizowania transakcji. W szczególności nigdy nie udostępniaj swojego hasła.
  • Nie pobieraj dodatkowego oprogramowania ani innych podejrzanych plików wysyłanych pocztą e-mail. Serwis PayPal nie praktykuje takich działań.
Porady