Edukacja przez internet: porady dla nauczycieli

Jak sprawić, aby nauczanie przez internet było tak wygodne, jak to tylko możliwe.

Nikt nie mógł przewidzieć obecnego stanu rzeczy. Z uwagi na COVID-19 sektor edukacji na całym świecie, od przedszkoli po uczelnie, przeniósł się co najmniej częściowo do internetu. Wakacje już za nami, a w związku z tym powraca pytanie, jak uczynić naukę zdalną wygodną, skuteczną i bezpieczną zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Poniżej znajdziecie 10 porad, które ułatwią nauczycielom i uczniom przetrwanie tego trudnego czasu.

1. Poznaj narzędzia, których masz zamiar używać

Wybór narzędzia do prowadzenia zajęć online nie jest łatwy — istnieje wiele platform do wideokonferencji, serwisów z testami czy komunikatorów. Jednak placówka edukacyjna może podjąć tę decyzję za Ciebie.

Poznaj wcześniej funkcje i możliwości narzędzi, których będziesz używać. Dokładnie przeczytaj ich instrukcje, zapoznaj się z interfejsami i poszukaj w internecie poradników odnośnie konfiguracji. W jednym z naszych postów znajdziesz porady w zakresie używania platformy Zoom.

Jeśli szkoła lub uczelnia zapewnia dostęp do pakietu Office 365 lub G Suite, zapytaj administratora o pełną listę zasobów, do których możesz mieć dostęp i których możesz używać do przeprowadzania zajęć; być może dowiesz się o czymś, co okaże się przydatne.

2. Poznaj zasady (i omów je z uczniami)

Szkoła lub uczelnia najprawdopodobniej ma wytyczne związane z serwisami, których mają używać uczniowie i wykładowcy. Prawdopodobnie istnieje też lista serwisów, których nie można używać — na przykład szkoła może zakazać używania kont osobistych do celów związanych z pracą lub wymagać korzystania z określonych komunikatorów

Musisz poznać wszystkie te zasady i reguły. Ponadto musisz znać zasady korzystania ze sprzętu należącego do szkoły. Być może możesz wziąć szkolny laptop do domu, ale nie możesz np. grać na nim w pasjansa.

Poinformuj uczniów wcześniej, jakie obowiązują ich wymogi i ograniczenia. Możesz je udostępnić w formie pisemnej.

3. Ogranicz liczbę używanych narzędzi

Narzędzia, których chcesz używać do przeprowadzania zajęć, powinny być wygodne zarówno dla Ciebie, jak i uczniów. Większa liczba narzędzi niekoniecznie oznacza lepsze wrażenia. Zanim zaczniesz zajęcia, sprawdź, czy masz wszystko do pracy, a także czy nikt z uczniów nie ma problemu z wybranymi aplikacjami.

Szkoła może mieć dostęp do wielu serwisów, jednak nie oznacza to, że musisz używać ich wszystkich (o ile nie wymaga tego organizacja).

4. Do każdego serwisu ustaw unikatowe hasło

Jeśli ktoś złamie Twoje hasło do jednego serwisu, na przykład platformy do wideokonferencji, będziesz mieć problem. Ale jeśli używasz tego samego hasła do np. platformy wystawiania ocen, problem będzie o wiele większy.

Dlatego dla każdego konta musisz mieć inne hasło. Oczywiście powinny być one silne, wystarczająco długie i trudne do odgadnięcia. Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny post.

Nie zapisuj swojego hasła na kartce i nie przechowuj go w miejscu, gdzie ktoś mógłby je znaleźć. Jeśli trudno Ci jest zapamiętać hasła, skorzystaj z menedżera haseł, na przykład z naszej aplikacji Kaspersky Password Manager.

W miarę możliwości unikaj sytuacji, w której kilka osób współdzieli konta. W takich sytuacjach możesz nie być w stanie ustalić, kto dokonał konkretnej zmiany. Ponadto im więcej osób używa konta, tym bardziej jest ono podatne na włamanie. Każdy łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo.

5. Opracuj kodeks postępowania dla swoich zajęć

Na pierwszej lekcji (a najlepiej wcześniej) nauczyciele i uczniowie powinni omówić procedury przeprowadzania zajęć. Możesz się na przykład zgodzić na to, aby wszyscy mieli włączone kamery, ale mikrofon miał włączony tylko nauczyciel.

Kodeksy postępowania (najlepiej w postaci pisemnej) są konieczne w wirtualnych zajęciach grupowych, podobnie jak w realnej szkole. Przestrzegane kodeksu ułatwia nauczycielom przeprowadzanie zajęć, a uczniom pomaga w opanowaniu materiału.

Jeśli prowadzisz zajęcia dla różnych klas, zorganizuj wspólną lekcję, oszczędzając w ten sposób czas. W trakcie spotkania aktywnie dostosowuj kodeks postępowania, aby poznać wzajemne oczekiwania co do roku szkolnego.

6. Przemyśl zapasowe kanały komunikacji

Czasami nawet najbardziej niezawodne serwisy doświadczają awarii, która może wystąpić na przykład u dostawcy usługi lub w sieci instytucji. Dlatego zawsze miej plan zapasowy.

Aby uniknąć konieczności odrabiania zajęć, sprawdź zawczasu, którego serwisu można użyć, gdy domyślny zawiedzie.

Jeśli na przykład uczniowie nie będą mogli uruchomić serwisu Teams na początku lekcji, możecie spróbować połączenia przez komunikator Skype lub WhatsApp.

Najważniejsze jest to, aby wszyscy wiedzieli, gdzie się udawać, gdy ustalony plan nie działa.

7. Dbaj o punktualność

Nauczanie zdalne, podobnie jak praca zdalna, ma swoje plusy i minusy. Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że inni na nich czekają, bo się spóźniają.

Czekanie na kogoś jest marnowaniem czasu, dlatego konieczne jest zachowanie punktualności. Jeśli lekcja ma się zacząć o godzinie 10:00, zacznij ją dokładnie o 10:00 (najlepiej jest połączyć się z serwisem do wideokonferencji na kilka minut przed rozpoczęciem zajęć, aby sprawdzić, czy wszystko poprawnie działa i czy każdy ma potrzebne dokumenty pod ręką). Spóźnialscy muszą dołączać do grupy w ciszy.

8. Pilnuj kont używanych do celów związanych z edukacją

Zwracaj szczególną uwagę na konta, których używasz do celów edukacyjnych. Musisz mieć możliwość uzyskać do nich dostęp w każdym momencie, a ponadto nie może się na nie logować nikt inny.

Jeśli jesteś nauczycielem, uczniowie mogą interesować się Twoimi kontami, ale największym zmartwieniem nie są tu próby zmiany ocen. Osoba, która zdobędzie dostęp do Twojego konta, może zdobyć dane osobowe pozostałych uczniów, co może mieć skutki prawne.

Jeśli uczeń straci dostęp do swojego konta, zmarnuje czas na przywrócenie do niego dostępu lub utworzenie nowego. Może również utracić zapisane na nim informacje. Mimo że sytuacja ta nie jest tak krytyczna jak utrata konta nauczyciela, również jest nieprzyjemna i lepiej jej unikać. Wszystkie konta używane do edukacji wymagają ochrony, a jeśli serwis na to zezwala, włącz dla każdego z nich autoryzację dwuetapową.

9. Naucz się rozpoznawać phishingowe wiadomości w poczcie e-mail

Platformy edukacyjne i serwisy do wideokonferencji zyskują na popularności, również wśród cyberprzestępców. Tworzą oni phishingowe strony internetowe i wysyłają phishingowe wiadomości  e-mail, których celem jest zawabienie na te strony, na których mogą ukraść Twoje dane logowania.

Dlatego musisz wiedzieć, jak rozpoznać phishing od zwykłych wiadomości, a także od tych, które wysyłają legalne serwisy. Strony phishingowe często zawierają błędy, mają niespójny układ, a umieszczone na nich łącza nie działają. Czasami jednak oszuści poświęcają więcej uwagi i tworzą takie strony, które są bardzo trudne w rozpoznaniu na pierwszy rzut oka.

Najpierw przyjrzyj się adresowi strony internetowej w pasku adresu przeglądarki. Jeśli od adresu oryginalnego różni go choćby jedna litera, nie podawaj na tej stronie żadnych informacji osobistych. W jednym z naszych postów opisaliśmy, w jaki sposób chronić się przed phishingiem.

10. Zabezpiecz urządzenia

Na każdym urządzeniu, którego używasz do dostępu do zasobów edukacyjnych, musisz mieć solidną ochronę. Jeśli szkolny komputer ucznia zostanie zaatakowany przez ransomware, przywrócenie komputera i plików zmarnuje mnóstwo cennego czasu.

Jeśli zaś celem włamania padnie komputer nauczyciela, może być jeszcze gorzej. Szkodliwe programy mogą próbować przedostać się na urządzenia uczniów. Z tego względu ochronę muszą mieć wszystkie komputery, smartfony i tablety.

Porady