Ochrona Twoich zasobów cyfrowych

Istnieje duża szansa na to, że posiadasz więcej zasobów cyfrowych niż myślisz. Zalicza się do nich wszystko – konta pocztowe i konta w sieciach społeczonościowych, internetowe konta bankowe, nazwy domen,

Istnieje duża szansa na to, że posiadasz więcej zasobów cyfrowych niż myślisz. Zalicza się do nich wszystko – konta pocztowe i konta w sieciach społeczonościowych, internetowe konta bankowe, nazwy domen, kolekcja mediów cyfrowych (muzyka i filmy), a nawet awatary w grach wideo i konta w programach lojalnościowych. Ochrona tych zasobów wymaga myślenia o nich w innych kategoriach i odgórnego planowania. Oto trzy kroki przedstawiające sposób realizacji tego założenia:

37_protecting_digital_assets

1. Katalogowanie. Pierwsza i najważniejsza rzecz – zbierz wszystkie swoje konta i zamknij te, których już nie potrzebujesz. Nie używasz swojego konta MySpace od 2007 roku, albo bloga, którego rozpocząłeś kilka lat temu? Odzyskaj hasła do kont, a następnie je zamknij. Oprócz tego, wyszukaj i utwórz kompletną listę każdego fragmentu swojego życia internetowego – począwszy od kont w sieciach społecznościowych, a kończąc na kontach e-mail i stronach na YouTube.

2. Ochrona dostępu. Stosuj zasadę mądrego, czystego i bezpiecznego korzystania z internetu. Silne hasła są krytyczne; powinny składać się z długich kombinacji liter, cyfr oraz symboli alfanumerycznych — nie używaj nazw lub słów, które można znaleźć w słowniku. Używaj różnych loginów dla każdego konta online, pamiętając, aby nie były one podobne. Utwórz oddzielne konta e-mail, do których przypiszesz tylko swoje internetowe konta bankowe. W przypadku ochrony zasobów cyfrowych użytkownik musi zapamiętać dużo haseł, ale menedżery haseł i darmowe internetowe kopie zapasowe znajdujące się we wszechstronnych systemach bezpieczeństwa takich jak Kaspersky PURE 3.0 mogą im w tym pomóc, natomiast programy typu Kaspersky Internet Security zapewniają bezpieczeństwo aktywności internetowej, chroniąc użytkownika przed potencjalnymi atakami podczas dokonywania poufnych transakcji online.

3. Planowanie życia po życiu. Wiadomo – nikt nie chce myśleć o takiej ewentualności, ale twoje cyfrowe życie powinno zostać uwzględnione w planowaniu spadkowym. Zastanów się, czy chcesz, aby Twoje konta w sieciach społecznościowych wyglądały tak jak teraz, przyjęły postać pamiątkową, czy zostały zamknięte. Zdecyduj, kto ma mieć dostęp do tych stron i Twoich adresów e-mail, pamiętając, że te osoby będą mieć potencjalnie dostęp do prywatnych szczegółów dotyczących Twojego życia osobistego. Informacje osobiste, takie jak nazwy użytkowników i hasła do kont trzymaj z daleka od swojego testamentu, ale pamiętaj o wyraźnym wskazaniu osób i rzeczy, które te osoby mają dostać (i podobnie w przypadku Twojej kolekcji muzyki lub filmów online). Pamiętaj, że prawo dotyczące życia pozagrobowego zasobów cyfrowych cały czas się rozwija i nie jest kompletne, ale bądź czujny i zawsze planuj z góry.

 

Porady