Nie daj się nabrać na świąteczne oszustwa internetowe

Prawdopodobnie widziałeś i słyszałeś już tony reklam lub zauważyłeś, że sklepy z Twojej okolicy przestawiły się na ten najpiękniejszy czas w roku. Jeśli nie – zazdroszczę Ci. Ten tydzień jest

Prawdopodobnie widziałeś i słyszałeś już tony reklam lub zauważyłeś, że sklepy z Twojej okolicy przestawiły się na ten najpiękniejszy czas w roku. Jeśli nie – zazdroszczę Ci.

safe-holiday-shopping-FB

Ten tydzień jest nieoficjalnym rozpoczęciem sezonu świątecznego. Zanim indyk zostanie zjedzony, wiele osób będzie musiało odczytać na telefonie całą masę e-maili ze „wspaniałymi ofertami”. I chociaż w tym roku także trafimy na szalony film z Czarnego piątku, wcześniej internetowi sprzedawcy zafundują nam Cyberponiedziałek, Cybertydzień i Cybermiesiąc. W związku z tym podjęcie decyzji o zakupie prezentów będzie o wiele łatwiejsze (bo przecież będą na wielkiej wyprzedaży).

Nie oszukujmy się, wszyscy kochamy duże obniżki. A wiecie, kto jeszcze za nimi przepada? Cyberprzestępcy. Ten czas to dla nich pierwszorzędna okazja, aby zamienić się w Grincha.

Trudno jest ignorować te wszystkie super okazje i nie sprawdzić chociażby jednej propozycji. A złoczyńcy mają nadzieję, że właśnie teraz wyślesz na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością będziesz klikać odnośniki i odwiedzać strony – zwłaszcza z tymi najbardziej atrakcyjnymi promocjami.

Zatem, jak można bezpiecznie kupować online? Wypróbuj osiem naszych porad.

PL_Holiday-Infographic-R4

  1. Unikaj programów żądających okupu — nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i rób zawsze kopię zapasową swoich plików.
  2. Pamiętaj o odnośnikach phishingowych — nie klikaj przypadkowych łączy, otrzymanych w wiadomości e-mail, SMS lub przez komunikatory.
  3. Twórz mocne hasła — łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać.
  4. Kupuj na bezpiecznych stronach — zanim zapłacisz kartą kredytową w sklepie online, przeczytaj o nim opinie.
  5. Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi — przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.
  6. Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej — w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.
  7. Blokuj podejrzane freeware — programy takie mogą zawierać niepożądane „gratisy”.
  8. Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki — mogą być przynętą phisherów, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, na Twoich barkach spoczywa więc decyzja, czy będziesz ją stosował. Pamiętaj – jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Możesz także wypróbować nasz produkt do zabezpieczania urządzeń – Kaspersky Internet Security.

Porady