Nie bój się, iPadzie!

Szkodliwe strony WWW stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników internetu, w tym posiadaczy urządzeń mobilnych Apple’a – iPhone’a i iPada. Właśnie opublikowaliśmy darmową aplikację, dzięki której można bezpiecznie przeglądać zasoby

Szkodliwe strony WWW stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich użytkowników internetu, w tym posiadaczy urządzeń mobilnych Apple’a – iPhone’a i iPada. Właśnie opublikowaliśmy darmową aplikację, dzięki której można bezpiecznie przeglądać zasoby sieci: Kaspersky Safe Browser dla systemu iOS.

Wielu użytkowników urządzeń Apple’a żyje w przekonaniu, że są odporni na cyberprzestępców dzięki temu, że w specjaliści Cupertino dokładają wszelkich starań, by dbać o bezpieczeństwo swoich produktów i klientów. Przekonanie to nie jest niestety zgodne z rzeczywistością – nawet użytkownicy systemów iOS są narażeni na ataki online. Fakt, Apple dba o to, by w oficjalnym sklepie App Store znajdowały się wyłącznie sprawdzone aplikacje, ale w żaden sposób nie ochroni to użytkowników przed phishingiem i innymi oszustwami online. Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy uzmysłowimy sobie, że aż 38% użytkowników urządzeń mobilnych regularnie wykorzystuje je do przeprowadzania transakcji finansowych w internecie (tak wynika z badania, które przeprowadziliśmy razem z organizacją B2B International).

Najpowszechniejszy (i jednocześnie najefektywniejszy) atak phishingowy wycelowany w użytkowników sprzętu Apple polega na wyłudzeniu identyfikatora Apple ID. Użytkownik otrzymuje fałszywy list z działu pomocy technicznej lub widzi komunikat wyskakujący na stronie, w którym jest proszony o podanie Apple ID i ewentualnie danych dotyczących karty płatniczej. Wszystko w celu „standardowej weryfikacji konta”. Problem polega jednak na tym, że mail nie został wysłany przez techników Apple’a, strona jest sfałszowana, a dane użytkownika trafiają prosto w ręce cyberprzestępców. Inne schematy oszustw i fałszywe strony WWW (od Facebooka po serwisy banków) także obowiązują w ekosystemie Apple, zatem użytkownicy powinni zadbać o swoją ochronę.

Aby ułatwić to użytkownikom urządzeń mobilnych Apple’a, przygotowaliśmy bezpłatną aplikację Kaspersky Safe Browser dla systemu iOS, dzięki której można bezpiecznie surfować po internecie. Nasza przeglądarka efektywnie zapobiega otwieraniu stron phishingowych, sprawdzając każdy klikany link w chmurze Kaspersky Security Network, która zawiera uaktualniane na bieżąco informacje o zagrożeniach na całym świecie.

Kaspersky Safe Browser może także pomóc w pozbyciu się niechcianych (czy też nieużytecznych podczas pracy) treści. Może także chronić dzieci przed nieodpowiednią zawartością z sieci. Nasza aplikacja może blokować dostęp do stron należących do 17 kategorii, łącznie z pornografią, przemocą, narkotykami, portalami społecznościowymi, grami itp.

Funkcje aplikacji Kaspersky Safe Browser nie są żadną nowością dla użytkowników naszych produktów dla innych systemów, jednak dzięki temu rozwiązaniu możemy powitać użytkowników iOS-a w naszej „zielonej strefie” 🙂

 

Porady