Wciąż piszemy (i piszemy, i piszemy) o hasłach. Silne hasła to sprawa kluczowa: według naszego ostatniego badania cyberprzestępcy próbowali włamać się na co piąte konto — zazwyczaj przy wykorzystaniu metody siłowej.
Należy pamiętać, że każde konto cyfrowe nie tylko umożliwia uzyskanie pewnych informacji. Konta w sieciach społecznościowych to klucze do naszych wspomnień, których przecież nie chcemy stracić, a także wpływają one w jakimś stopniu na naszą reputację, na której raczej nie chcemy skazy.
Konta w grach są szczególnie atrakcyjne dla cyberprzestępców; wiele osób posiadających konta w serwisach z grami typu Steam czy Battle.net inwestuje w grę ogromne pieniądze. A jeśli oszust ukradnie Twoje konto poczty e-mail, gra będzie skończona. Wiele kont jest zazwyczaj powiązanych z adresem e-mail, więc jeśli stracisz nad nim kontrolę, możesz pożegnać się z całym swoim cyfrowym życiem.
Dlatego Kapitan Oczywisty powtarza znów: Chroń wszystko silnym, bezpiecznym hasłem. Ale nie jest to takie proste: im bezpieczniejsze jest hasło, tym trudniej jest je zapamiętać. A my musimy zapamiętać ich dziesiątki — każde do innego serwisu. Dlatego ludzie często znajdują się w takich oto stresujących sytuacjach: „Czy to jest właściwe hasło do tego serwisu? Nie. OK, więc może to? Nie. Jeszcze jedna nieudana próba i zablokują mi konto!”.
Byłoby znacznie łatwiej, gdybyśmy dla każdego serwisu mogli wprowadzać tylko jedno silne i bezpieczne hasło, lecz jest to skrajnie niebezpieczne. W przypadku wycieku jednej bazy haseł (a to się dzieje zdecydowanie zbyt często) prawdopodobnie utracisz dostęp nie tylko do jednego, lecz do wszystkich kont naraz. Tak na przykład hakerzy natrafili na konto Marka Zuckerberga na Twitterze — jego hasło wyciekło wraz z bazą danych portalu LinkedIn.
Problem ten mogą rozwiązać menedżery haseł. Na przykład nasz Kaspersky Password Manager pomoże Ci utworzyć naprawdę silne hasła — takie, których nikt nie złamie. Będzie je przechowywać i wprowadzać zamiast Ciebie wszędzie tam, gdzie zechcesz. Nie musisz pamiętać żadnych skomplikowanych ciągów znaków, Twoim zadaniem jest zapamiętanie tylko jednego hasła głównego. To proste, prawda?
Dobry menedżer haseł staje się najlepszy
Menedżery haseł także stwarzają pewien problem: im więcej na nich polegasz, tym bardziej prawdopodobne, że zapomnisz każde swoje hasło, a będzie pamiętać jedynie to główne. A jeśli trzeba będzie dostać się do konta z czyjegoś urządzenia? Może na przykład będziesz chciał pokazać komuś zdjęcia przechowywane w chmurze lub np. zagrać z nim przez internet w grę, która jest powiązana z Twoim kontem Steam. Jest duża szansa, że nie będziesz pamiętać hasła do tego serwisu, a instalowanie menedżera haseł na czyimś komputerze czy smartfonie odpada.
Od dziś problem ten możesz rozwiązać dzięki Kaspersky Password Manager. Teraz oferuje on interfejs sieciowy, do którego można się dostać przy użyciu konta w portalu My Kaspersky. Aby zobaczyć listę swoich haseł, wystarczy wprowadzić hasło główne, a następnie można skopiować to właściwe i wkleić je tam, gdzie jest ono potrzebne. W ten sposób nie trzeba instalować aplikacji Password Manager na czyimś komputerze ani martwić się, że ktoś uzyska dostęp do Twoich haseł (ale po zakończeniu trzeba pamiętać, aby się wylogować).
W nowej wersji naszego produktu Password Manager istnieją jeszcze dwa inne ulepszenia.
- Prawdopodobnie masz kilka starszych haseł sprzed instalacji programu Password Manager. Czy są one wystarczająco silne? Nasz produkt może utworzyć dla Ciebie listę słabych haseł, których używasz, a także oznaczyć te, których używasz na więcej niż jednym koncie, więc będziesz mógł łatwo je zmienić.
- Zamiast wprowadzania długich haseł głównych skorzystaj z wygodnego skanera odcisków palców. Funkcja ta jest teraz dostępna nie tylko na iPhone’ach i iPadach, ale także na komputerach Apple Macbook Pro z panelem Touchbar.
Podsumowując: nasz Password Manager był dobry, a teraz jest jeszcze lepszy. A czy wspomniałam, że z większości jego funkcji można korzystać za darmo? Więc nie wstrzymuj się już z pobraniem go 🙂