Mobile World Congress 2019 — podsumowanie

Przedmioty prezentowane na tym jednym z największych wydarzeń w branży telekomunikacji i elektroniki dla klientów mają wpływ na życie niemal każdej osoby na ziemi. Zobaczmy, co pojawiło się podczas tegorocznej edycji konferencji.

To, co się dzieje podczas wydarzenia Mobile World Congress, często jest omawiane na długo po jej zakończeniu. Przedmioty prezentowane na tym jednym z największych wydarzeń w branży telekomunikacji i elektroniki dla klientów mają wpływ na życie niemal każdej osoby na ziemi. Zatem nawet jeśli nie interesują Cię smartfony czy sprzęt telekomunikacyjny, warto rzucić okiem na to, co się wydarzyło podczas MWC. Zobaczmy, co pojawiło się podczas tegorocznej edycji konferencji.

Standard 5G wreszcie dostępny

Pierwszą i najważniejszą informacją jest fakt, że standard 5G jest już dostępny. W ostatnich latach wiele się o nim mówiło, jednak wygląda na to, że to właśnie w 2019 roku na świecie namacalnie pojawi się wreszcie kolejna generacja sieci.

Podczas MWC19 obaj wiodący producenci czipów, firma Qualcomm i Intel, całkowicie poświęciły się tematowi 5G. A wszyscy najlepsi producenci smartfonów pokazali swoje urządzenia obsługujące ten standard. Można się zatem spodziewać, że Twój kolejny smartfon będzie wyposażony w standard 5G, który wykorzystasz w prawdziwej sieci 5G.

Jak już wspomnieliśmy w innym poście, największą zaletą standardu 5G nie jest sama szybkość przepływu danych. Oczywiście zostanie ona ulepszona, jednak siłą napędową w jej rozwoju będzie przepustowość sieci. Z internetem łączą się już miliardy urządzeń, a wśród nich jest wiele tych określanych jako inteligentne, więc liczba ta będzie szybko wzrastać. To z kolei nierozerwalnie wiąże się z tematem Internetu Rzeczy, który podczas MWC19 ponownie pokazał swoje słabości.

Ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych

Qualcomm zaprezentował ultradźwiękowe czytniki linii papilarnych cztery lata temu, podczas Mobile World Congress 2015. Wówczas technologia ta była zaledwie prototypem, jednak w tym roku została ona zaimplementowana w rzeczywistych produktach: wiele smartfonów dostępnych na MWC19 posiadało czujniki ultradźwiękowe. Mimo że kilka z nich zaprezentowano już kilka miesięcy wcześniej, znacząca większość z nich dopiero pojawi się w tym roku.

Ultradźwiękowe czujniki odcisków palców mają więcej korzyści w porównaniu z tradycyjnymi, pojemnościowymi. Po pierwsze, są bezdotykowe, dzięki czemu można je ukryć pod wyświetlaczem — gdy użytkownik musi udostępnić swój odcisk palca, wyświetlacz smartfonu pokazuje, gdzie należy przyłożyć palec.

Po drugie, są bezpieczniejsze. Czytniki ultradźwiękowe odczytują odciski w 3D — dzięki temu potrafią odróżnić fałszywy palec. Co więcej, czujniki ultradźwiękowe szybciej odczytują odciski palców w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mogą odróżnić palec żywej osoby od wydrukowanego technologią 3D modelu (lub palca martwej osoby). W ten sposób znika ryzyko wykorzystania czyjegoś palca.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja od jakiegoś czasu święci już swoją popularność w branży technologicznej, a tegoroczna edycja wydarzenia Mobile World Congress nie była tu wyjątkiem. Niemal każda rozmowa i każde stoisko prezentowało sztuczną inteligencję w jakimś wydaniu — na przykład firma Oral-B pokazało szczoteczkę do zębów „Genius X with Artificial Intelligence”.

Dowodzi to, że wiele firm na całym świecie inspiruje się wykorzystywaniem danych, tak jak robi to Amazon czy Google. Firmy te bardzo poważnie podchodzą do przetwarzania danych znajdujących się w ogromniej bazie, która rośnie każdego dnia. I do tego celu mają zamiar wykorzystywać sztuczną inteligencję — a dokładniej uczenie maszynowe, czyli technologię, o której mówią ludzie, gdy mówią o sztucznej inteligencji.

W praktyce uczenie maszynowe jest szczególnie przydatne do walki ze szkodliwym oprogramowaniem. W tym celu Kaspersky Lab bardzo wcześnie zaadoptował tę technologię, a na tę chwilę ma już sporo doświadczenia na tym polu. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku każdej innej technologii, sztuczna inteligencja ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Od innych technologii odróżnia ją jednak fakt, że jej problemy mogą przez długi czas nie być widoczne. Co więcej, wydajność systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję może czasami być zaskakująca nie tylko dla jej użytkowników, ale nawet dla jej projektantów. Wobec tego należy pamiętać o jej wadach i ostrożnie stosować technologie, które ją wykorzystują — bo te wybory mogą mieć duży wpływ na życie ludzi.

Porady