Wiele krajów na całym świecie buduje floty łodzi bezzałogowych, których celem jest wykonywanie różnych misji nad, na i pod wodą. Chociaż ogólnie wykorzystuje się zaledwie kilkaset bezzałogowych statków morskich, zapotrzebowanie na drony wzrosło, podobnie jak potencjał wykorzystania ich w przyszłości.
Patrol, rozpoznanie i nadzór
Branża morska i marynarka wojenna wykorzystują drony powietrzne i podmorskie do patrolowania, rozpoznania i nadzoru. W koreańskim mieście Pusan roboty wykorzystuje się do monitorowania obszarów w pobliżu portów i terminali. Pomagają one w zlokalizowaniu nielegalnie zacumowanych statków, które mogą powodować wypadki na morzu.
Japonia zamierza wypróbować roboty w roku 2018. Władze mają nadzieję, że drony pomogą im w monitorowaniu statków i pogody, aby mieć większe możliwości reagowania na potencjalne katastrofy i nieprzewidziane okoliczności w pobliżu niezamieszkałych wysp. Amerykańska straż przybrzeżna także rozważa pomysł używania dronów wzdłuż amerykańskich linii brzegowych, aby pomagały one w rozwiązywaniu incydentów morskich i innych działań.
Lodołamacze kanadyjskiej straży przybrzeżnej używają bezzałogowych helikopterów do kierowania lodu w północnej Kanadzie. Pewien kanadyjski masowiec zaczął wykorzystywać małe drony do wychwytywania z powietrza odległych zagrożeń.
Drony mogą także zostać użyte do wykrywania piratów w ten sam sposób, jak lokalizują kry. Można je również wykorzystać do monitorowania rosnącego piractwa u wybrzeży Somalii. Ponadto drony powietrzne z powodzeniem służą w morskich działaniach ochronnych. W 2012 roku pomogły złapać nielegalnych myśliwych w rezerwacie kotików karłowatych. Od roku 2011 latające roboty patrolują wyspy Galapagos w celu ochrony rekinów przed kłusownikami nawet 16 godzin bez ustanku.
Co więcej, drony zdalnie monitorują platformy wiertnicze i wydobywcze. Firmy naftowe i gazowe muszą mieć dostęp do dokładnych informacji o środowisku przybrzeżnym. Drony mogą dostarczać w czasie rzeczywistym niezbędnych danych pomiarowych, potrzebnych do wykrywania i powstrzymywania strat związanych z wyciekami, pogodą czy komunikacją podwodną. Najbardziej znaną firmą jest tutaj Liquid Robotics Oil and Gas; na liście jej klientów znajdują się m.in. Conoco Phillips, Chevron BP i inne.
Trałowanie min? Zostaw to dronom!
Każda mina na morzu stwarza ryzyko katastrofy. Po starych wojnach pozostało ich naprawdę wiele, a każdego roku odkrywane są nowe. Władze różnych państw decydują się poświęcić swój czas i pieniądze, aby usunąć je z wód morskich.
Tu do akcji wkraczają roboty. Drony mogą wykonywać tę niebezpieczną pracę, ograniczając zagrożenia dla ludzi do minimum. Bezzałogowe okręty podwodne pomogły włoskiej marynarce wojennej rozbroić miny pozostające pod powierzchnią wody od czasów drugiej wojny światowej. W przyszłości drony będą prawdopodobnie działać bez pomocy ludzi.
Walka z pożarami na pokładzie i innymi katastrofami
Podczas pokazu przeprowadzonego na pokładzie dawnego statku amerykańskiej marynarki wojennej maleńki dron sprawdził wąskie otwory drzwiowe wypełnione ciemnym dymem, szukając ofiar i źródeł ognia. Test potwierdził, że mały dron latający może szybko zebrać dane, umożliwiając kierowanie akcją gaszenia ognia i działaniami ratowniczymi.
W ten sam sposób drony mogą także przeprowadzać inspekcje cystern transportujących niebezpieczne chemikalia lub szukać pęknięć, wycieków i innych uszkodzeń.
W 2014 roku pion technologiczny Blue Ocean firmy Rolls-Royce poinformował o swoich planach zaprojektowania olbrzymiego drona będącego statkiem towarowym. Marynarze obciążają statek, zajmują miejsce, kosztują tysiące dolarów dziennie (pensje stanowią około połowę całkowitych kosztów operacyjnych), a nawet powodują większość wypadków na morzu. Problemy te mogą rozwiązać roboty.
Robot do zadań specjalnych
Istnieją unikatowe drony, które mają bardzo nietypowe zadania. Na przykład inspiracją tego pływającego i latającego drona były… popularne kaczki. W rzeczywistości jest to potężny myśliwski okręt podwodny.
Inny ciekawy robot utworzyły laboratoria Boeinga i Liquid Robotics. Drony morskie Sensor Hosting Autonomous Remote Craft (SHARC) mogą działać nawet przez rok, nieustannie monitorując statki nawodne i podwodne. Dronów SHARC można używać do wykrywania handlarzy narkotyków oraz do celów militarnych.
Jak widać, drony są używane nie tylko do celów wojennych, nawet jeśli mowa o marynarce wojennej. Drony morskie mogą pomóc rozwiązywać wiele różnych problemów. Z pewnością jest to ciekawa technologia, a jej przyszłość jest naprawdę inspirująca.