Teraz, gdy internet jest już towarem, znanym i wszechobecnym zasobem, wielu ludzi obawia się stwarzanych przez niego zagrożeń. Pozostali — czyli dzieci — nigdy nie zaznali życia bez stron internetowych, dlatego obawiają się oni cyberzagrożeń nie bardziej niż telewizji.
Są też tacy, którzy uważają, że wcale nie trzeba płacić za produkt zabezpieczający — wystarczy zaufać zabezpieczeniom firmy Microsoft i Apple. Osoby te zwykle mają też inne porady: nie szukaj darmowych filmów w internecie, nie wchodź na szemrane strony, nie otwieraj przypadkowych załączników poczty e-mail, a będzie dobrze. I nie przejmuj się niezależnymi testami przeprowadzanymi przez ekspertów.
Tak naprawdę skomplikowana, wielowarstwowa natura cyberzagrożeń i coraz częstsze działania ze strony zawodowych cyberprzestępców, którzy poszukują coraz większych zysków, sprawiają, że bezpieczeństwo na poziomie premium nie jest wyborem opcjonalnym. Dziś przyjrzymy się coraz bardziej cyfrowemu życiu i jego lukom oraz zastanowimy się, jak możemy się zabezpieczyć.
Przebywanie online — w domu, poza nim i w ogóle
Sam fakt korzystania z internetu pociąga już za sobą pewne ryzyko. Nawet jeśli unikasz szemranych stron i nie ryzykujesz, pobierając z Sieci jakieś materiały, samo połączenie z internetem pasywne naraża Cię na zagrożenia — takie jak ataki typu drive-by-download czy działania hakerów. Bez względu na to, czy jesteś w domu i korzystasz z własnej sieci Wi-Fi, czy logujesz się do jakiegoś hotspota, jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, że nikt nie śledzi Twoich działań, możesz użyć narzędzia Kaspersky Secure Connection, które szyfruje wszystkie wysyłane i odbierane dane, dzięki czemu cyberprzestępcy nie mogą ich odczytać.
Komunikacja
Jeśli chodzi o komunikację elektroniczną, najpowszechniejszym zagrożeniem jest phishing. Czasami sytuacja jest dosyć oczywista: znienacka pisze do Ciebie ktoś, kogo rzekomo znasz od dawna, a w wiadomości zamiast pozdrowień dostajesz podejrzany link. Może to być również podrobiony komunikat z banku, który wywoła u Ciebie taki szok, że zanim pomyślisz krytycznie, zdążysz już kliknąć link, przechodząc do strony kradnącej dane autoryzacyjne do banku.
Bez względu na napotkany schemat phishingowy nasze produkty — Kaspersky Internet Security i Kaspersky Total Security — nie pozwalają, aby szkodliwe strony przechwyciły informacje osobowe, ukradły tożsamość czy pieniądze. Zaawansowana ochrona antyphishingowa działa na komputerach z platformą Windows, Mac i Android.
Prywatność
To, co robisz w internecie, jest Twoją sprawą. Moduł Surfowanie incognito blokuje śledzenie tego, co robi Twoja rodzina online, a Blokowanie banerów wyłącza możliwość wyświetlania reklam i banerów. Co więcej, kamery internetowe są już na tyle powszechne — montowane są w laptopach czy chociażby monitorach do komputerów stacjonarnych — że warto rozważyć zablokowanie dostępu aplikacji do kamery.
Szkodliwe programy
Trojany bankowe, programy żądające okupu i szpiegujące — szkodliwe aplikacje powodują rozmaite kłopoty. Na szczęście mamy do dyspozycji cały wachlarz środków zabezpieczających, jak również najlepszych na całym świecie badaczy zajmujących się analizą szkodliwych programów i zaawansowane technologie, takie jak uczenie maszynowe. Wszystko to sprawia, że możemy chronić nasze urządzenia nie tylko przed znanymi, ale także jeszcze nieodkrytymi zagrożeniami.
Nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdy do komputera przedostanie się jakiś zupełnie nowy i podstępny ransomware, można użyć specjalnego modułu o nazwie Kontrola systemu. Nieustannie skanuje on system w poszukiwaniu szkodliwego zachowania i blokuje je, a w razie konieczności cofa zmiany dokonane w ramach infekcji.
Kopia zapasowa
Programy żądające okupu nie są jedyną przyczyną utraty plików: może na przykład zepsuć się dysk, możesz je usunąć przez przypadek. Na szczęście tu także pomożemy: nasz Kaspersky Total Security zawiera opcję automatycznego wykonywania kopii zapasowej. Warto ją skonfigurować, aby w przypadku utraty plików bez względu na okoliczności móc je szybko przywrócić z — co istotne — dysku zewnętrznego lub chmury.
Zarządzanie aktualizacjami i aplikacjami
Aktualizacje oprogramowania to ważna część życia cyfrowego — luki w systemie operacyjnym i aplikacjach są używane przez szkodliwe programy do przedostania się do komputerów i urządzeń mobilnych. Program Kaspersky Software Updater skanuje programy zainstalowane na komputerze i proponuje zainstalowanie aktualizacji do aplikacji.
Z kolej moduł Usuwanie zbędnego oprogramowania wyszukuje aplikacje, paski narzędzi, oprogramowanie reklamowe i inne programy, które z technicznego punktu widzenia nie są szkodliwe, ale mogą wpływać na bezpieczeństwo lub wydajność sprzętu, i umożliwia Ci podjęcie decyzji, czy je usunąć. Asystent instalacji wyszukuje pola, które są domyślnie zaznaczone w kreatorach instalacji i wyrażają zgodę na instalację dodatkowych, niechcianych programów. Pomaga również zapobiegać wprowadzaniu innych niechcianych zmian na komputerze, pojawiających się często po instalacji programów.
Transakcje
Nie jest ważne, czy coś kupujesz, korzystasz z bankowości, czy używasz jakieś płatnej usługi — Twoje informacje finansowe muszą być bezpieczne. Dzięki modułowi Bezpieczne pieniądze transakcje przeprowadzane przez internet są chronione automatycznie.
Dzieci
Dziecięca naiwność i lekceważenie konsekwencji pomnażają kłopoty, które mogą pojawić się w wyniku korzystania przez najmłodszych z internetu bez nadzoru. Ponieważ dzieci są narażone na znacznie więcej zagrożeń, do naszego produktu Kaspersky Total Security dodaliśmy specjalny moduł Safe Kids. Oferuje on filtrowanie nieodpowiedniej treści podczas surfowania po internecie, ograniczenie czasu aktywności online, a nawet śledzenie współrzędnych GPS, zwiększając bezpieczeństwo dzieci.
Ludzie i firmy niemal codziennie tworzą coś w internecie, a nowe usługi i produkty są zazwyczaj nastawione na łatwe użytkowanie i przyjazny wygląd, a nie na bezpieczeństwo. Tymczasem przestępcy nie siedzą bezczynnie. Przeciwnie, nieustannie pracują nad pokonaniem zasad cyberbezpieczeństwa i próbują wykorzystać ludzką naturę.
Jeśli chodzi o nowe i pojawiające się zagrożenia, samo posiadanie produktu zabezpieczającego nie wystarczy; musi on być solidny i niezawodny, tak jak Kaspersky Internet Security lub Kaspersky Total Security. Zobacz, dlaczego nie jest to tylko nasza opinia, lecz udowodniony fakt.