Liczba „inteligentnych” urządzeń nieustannie wzrasta, a każdy nowy produkt zbliża nas do epoki Internetu Rzeczy. Dzisiaj bez problemu można kupić ekspres do kawy, prysznic czy auto, które w dużej mierze. Ludzie wymyślili nawet skomputeryzowane meble, które potrafią odpowiednio dostosować się do preferencji właściciela.
Podobnie jak inne urządzenia połączone z Siecią, tak te innowacyjne gadżety muszą być chronione przed cyberatakami. Niestety producenci rzadko zastanawiają się nad wdrożeniem przyzwoitego systemu bezpieczeństwa, zanim wydarzy się coś złego. Niestety wcześniej czy później wydarza się coś niepożądanego, a na liście ofiar znajdują się nie tylko dorośli, ale także dzieci.
Kaspersky Lab oraz WISeKey, firma stacjonująca w Szwajcarii, połączyły siły, aby uczynić Internet Rzeczy bezpieczniejszym miejscem. W ramach partnerstwa firmy rozwijają technologie uwierzytelniania i szyfrowania danych, które będą chronić urządzenia ubieralne. Główny nacisk jest kładziony na aspekty, które są źródłem zmartwień każdego użytkownika — bezpieczne połączenie, komunikacja czy wymiana danych finansowych.
WISeKey jest weteranem w tworzeniu produktów zabezpieczających dla Internetu Rzeczy — np. ich technologia Cryptographic Root of Trust for IoT jest wdrożona na ponad 2,6 mld komputerach, przeglądarkach, urządzeniach mobilnych i w certyfikatach SSL.
Producenci luksusowych urządzeń połączonych, tacy jak Bulgari, integrują już oprogramowanie WISeKey w swoich zegarkach połączonych z internetem. Oprogramowanie to umożliwia użytkownikom połączenie swoich gadżetów z innymi urządzeniami (np. smartfonami) oraz uzyskanie dostępuj do aplikacji, danych osobistych i bezpiecznego przechowywania w chmurze.
Dzięki współpracy firma Kaspersky Lab wnosi swoje doświadczenie do całkowicie nowego obszaru. Dostarczymy narzędzi, które zabezpieczą płatności mobilne. Nasze technologie otrzymały wysokie noty za jakość i niezawodność w niezależnych testach w kontekście zapewniania wielowarstwowej ochrony aktywności finansowych użytkowników w internecie.
Pod koniec roku 2015 oraz na początku 2016 r. miało miejsce wiele cyberataków, których celem były urządzenia połączone. Jest zatem oczywiste, że nadszedł najwyższy czas, aby ustanowić nowe standardy cyberbezpieczeństwa dla urządzeń Internetu Rzeczy, tym bardziej jesteśmy dumni, że możemy w tym uczestniczyć wraz naszymi kolegami z firmy WISeKey.