Niezależne testy i nagrody dla rozwiązań Kaspersky

Kto i jak ocenia rozwiązania ochronne? Przygotowaliśmy zestawienie testów i nagród za zeszły rok.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań ochronnych, a przeglądanie niezależnych opinii i wyników testów sprawdzających wydajność nie jest zadaniem łatwym. Jak wybrać najlepszy produkt dla siebie, skoro każdy producent twierdzi, że jego jest najlepszy? A przecież liczą się tak istotne funkcje jak menedżer haseł czy VPN, jak również wpływ na szybkość komputera czy skupienie podczas grania. Ponadto sytuacja może wyglądać inaczej w przypadku komputerów Mac.

W internecie nie brakuje opinii, chociaż użytkownicy, którzy je publikują, mogą nie mieć pojęcia o cyberbezpieczeństwie, mogą być uprzedzeni lub nie rozumieć, czego naprawdę chcą różni konsumenci. Na szczęście niezależne organizacje międzynarodowe specjalizujące się w profesjonalnym testowaniu rozwiązań cyberbezpieczeństwa publikują swoje obiektywne podejście. Oceniają one wszelkiego rodzaju produkty zabezpieczające: domowe narzędzia antywirusowe, firmowe rozwiązania ochronne, aplikacje do kontroli rodzicielskiej, menedżery haseł itp.

Informacja o organach oceniających

Na świecie dobrą opinią cieszy się kilka dużych laboratoriów. Poniżej prezentujemy najbardziej znane.

Australijskie laboratorium AV-Comparatives to niezależna organizacja z nieskazitelną reputacją, która testuje rozwiązania ochronne od ponad 20 lat.

AV-TEST GmbH, niemiecki niezależny instytut badawczy specjalizujący się w bezpieczeństwie IT, testuje rozwiązania bezpieczeństwa od ponad 15 lat.

Brytyjska organizacja SE Labs działa w branży od zaledwie pięciu lat, ale jej założyciel, Simon Edwards, jest znanym ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa. Od ponad dwudziestu lat pracuje w branży testowania rozwiązań antywirusowych i jako jeden z pierwszych włączył w obszar testowania rzeczywiste scenariusze ataków.

Posiadanie wiedzy na temat tego, w jaki sposób każde laboratorium ocenia ochronę, jakie kryteria stosuje i na czym się koncentruje, ułatwia zrozumienie, które nagrody są istotne. Mając to na uwadze, opracowaliśmy zestawienie metod, których używają laboratoria podczas testowania rozwiązań bezpieczeństwa.

Testowanie rozwiązań antywirusowych: AV-Comparatives

Przez cały rok AV-Comparatives przeprowadza liczne testy w oparciu o różne kryteria: wykrywanie i usuwanie popularnego złośliwego oprogramowania w warunkach laboratoryjnych, rzeczywiste możliwości ochrony, wydajność, ochrona przed zagrożeniami złożonymi, fałszywe alarmy.

Na podstawie łącznych wyników konkurencyjne rozwiązania walczą o jedną z trzech corocznych nagród: Produkt roku (Product of the Year), Wyjątkowy produkt zabezpieczający (Outstanding Security Product) i Najwyżej oceniany (Top Rated). Ale który jest najlepszy?

Nazwy te nie są intuicyjne. Na przykład status Najwyżej oceniany od AV-Comparatives jest odpowiednikiem trzeciego miejsca, a nie „najlepszego” produktu, jak można oczekiwać od nazwy. Ponadto, jeśli tylko jedno rozwiązanie zdobędzie maksymalną liczbę punktów w ciągu roku, staje się Produktem Roku. Ale czasami więcej niż jeden produkt dociera na szczyt. W takich przypadkach laboratorium wybiera produkt roku na podstawie wyników poszczególnych testów lub przyznaje wyróżnienie temu rozwiązaniu, które miało najdłuższą przerwę w nagrodach, a pozostałym gwiazdom wydajności przyznaje tytuły Wyjątkowy produkt zabezpieczający i Najwyżej oceniany.

Skuteczna ochrona i duża szybkość

Laboratorium AV-Comparatives nagrodziło Kaspersky Internet Security tytułem Produkt Roku 2020. Nasze rozwiązanie doskonale poradziło sobie we wszystkich testach i wyprzedziło najtrudniejszych konkurentów w liczbie wyróżnień. Zdobyło ono również wiele corocznych nagród w każdej dyscyplinie w oparciu o wyniki osiągnięte w ciągu roku:

  • Real-World Protection 2020 GOLD — za wysoką wydajność w walce z realnymi zagrożeniami przy minimalnej liczbie fałszywych alarmów.
  • Advanced Threat Protection 2020 GOLD — za najlepszą ochronę przed zagrożeniami bezplikowymi i exploiami dla znanych i nowych luk w oprogramowaniu. Kaspersky Internet Security drugi rok z rzędu zdobył to wyróżnienie w tym wymagającym teście.
  • Lowest False Positives 2020 SILVER — za najmniejszą liczbę fałszywych alarmów we wszystkich testach. Oznacza to, że program antywirusowy nie reaguje błędnie na nieszkodliwe programy.
  • Malware Protection 2020 BRONZE — za wykrywanie popularnego złośliwego oprogramowania przy minimalnej liczbie fałszywych alarmów.
  • Best Overall Speed 2020 BRONZE — za minimalny wpływ na wydajność systemu przy zachowaniu optymalnego poziomu ochrony. To podważa mit mówiący o spowolnieniu przez antywirusa, przynajmniej jeśli chodzi o nasze produkty.

Na podstawie wyników testów organizacja AV-Comparatives również przypisuje każdemu rozwiązaniu antywirusowemu poziom: Standard, Advanced lub Advanced+. Poziom Standard wskazuje na wysoką jakość rozwiązania, ale sugeruje potrzebę wprowadzenia pewnych ulepszeń. W przypadku niektórych kategorii produktów (na przykład ochrona komputerów Mac i urządzeń z platformą Android, kontrola rodzicielska) poziomy te nie mają zastosowania — wszystkie produkty, które przejdą testy, otrzymują plakietkę Approved.

Nasze rozwiązanie Kaspersky Internet Security otrzymywało ocenę Advanced+ w każdym teście przez cały rok.

Testowanie rozwiązań antywirusowych: AV-TEST

AV-TEST Institute ocenia rozwiązania bezpieczeństwa w trzech obszarach: Ochrona, Wydajność i Użyteczność (wskaźnik fałszywych trafień). Maksymalny wynik dla każdego testu wynosi 6 punktów. Aby przetestować poziom ochrony komputera, AV-TEST wykorzystuje próbki zarówno najnowszych, jak i najczęstszych zagrożeń.

Rozwiązania, które otrzymają w trakcie każdego dwumiesięcznego cyklu testowego 17,5–18 punktów (maksymalna wynosi 18), otrzymują status Najlepszy produkt (Top Product). Testy są przeprowadzane oddzielnie dla rozwiązań chroniących systemy z różnymi systemami operacyjnymi i dla wysoce wyspecjalizowanych aplikacji zabezpieczających.

Najlepszy program antywirusowy dla systemu Windows

W ciągu ostatniego roku Kaspersky Internet Security dla systemu Windows otrzymał najwyższy możliwy wynik w czterech z sześciu serii testów AV-TEST i prawie najwyższy wynik (17,5 punktu) w pozostałych dwóch. Nasz program antywirusowy zdobył tytuł Najlepszy produkt we wszystkich sześciu testach. Rozwiązanie to otrzymuje go konsekwentnie od 2016 r., który był pierwszym rokiem przeprowadzania wspomnianych testów.

Jeśli chodzi o nasz produkt dla firm, Kaspersky Endpoint Security for Business, stracił zaledwie pół punktu w jednym z sześciu testów, ale w pozostałych wypadł bezbłędnie. Sześciokrotne zdobycie wyróżnienia Najlepszy produkt to doskonały wynik. Produkt potwierdził swój najwyższy status czwarty rok z rzędu. Ponadto, na podstawie rocznych wyników badań, AV-TEST przyznał Kaspersky Endpoint Security nagrodę Najlepsza wydajność trzeci rok z rzędu.

Najlepszy program antywirusowy dla Androida

Kaspersky Internet Security for Android uzyskał najlepszy wynik w pięciu z sześciu cyklów testowych w 2020 r. oraz w pierwszym, i jak dotąd jedynym, teście 2021 r. Co więcej, w testach sprawdzających blokowanie złośliwego oprogramowania produkt ten zdobył maksymalną liczbę punktów w każdym z comiesięcznych testów, za każdym razem wykazując minimalny wpływ na wydajność testowanego urządzenia.

Najlepszy program antywirusowy dla systemu macOS

Kaspersky Internet Security for macOS również wysoko uplasował się w ubiegłym roku. We wszystkich testach, w których uczestniczył, nasz program antywirusowy otrzymał najwyższą ocenę od organizacji AV-TEST.

Najlepsze rozwiązanie VPN

W testach obejmujących VPN nasz Kaspersky Secure Connection również udowodnił swoją wartość. Według niezależnych ekspertów rozwiązanie to wykazało najlepszą szybkość transferu danych zarówno w przeglądaniu internetu między kontynentami, jak i anonimowo, jak również najwyższą przepustowość w sieciach z torrentami.

Najlepsze rozwiązanie do kontroli rodzicielskiej

Rozwiązanie Kaspersky Safe Kids dla systemów Windows 10, Android 8 i iOS 12.4 wzięło udział w testach kontroli rodzicielskiej. Wszystkie trzy otrzymały certyfikaty APPROVED Parental Control Software. Aby otrzymać tę nagrodę, rozwiązanie musi zapewniać wszystkie podstawowe funkcje i blokować niechciane treści przy minimalnej liczbie fałszywych alarmów.

Testowanie rozwiązań antywirusowych: SE Labs

W ramach regularnych kwartalnych badań rozwiązań zabezpieczających dla stacji roboczych organizacja SE Labs przeprowadza dwa testy: Protection Accuracy Rating i Legitimate Accuracy Rating.

Na podstawie swoich wyników każdy produkt otrzymuje ogólną ocenę określoną literami: najwyższa jest AAA, następnie AA, A, B oraz C. Organizacja SE Labs oblicza również łączną ocenę za dokładność (Total Accuracy Rating), istotny czynnik podczas porównywania dwóch produktów z tą samą oceną literową.

Całkowita ochrona

W ubiegłym roku Kaspersky Internet Security otrzymał oceny AAA we wszystkich czterech kwartalnych testach SE Labs dla produktów domowych (Home Anti-Malware Protection Awards). Ponadto nasz program antywirusowy konsekwentnie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu łącznej oceny za dokładność.

Nawiasem mówiąc, firma ta testuje nie tylko produkty antywirusowe dla domu, ale także rozwiązania korporacyjne. Kaspersky Endpoint Security for Business otrzymał nagrodę Najlepszy produkt dla firm (Best Enterprise Endpoint), dzięki czemu został Produktem Roku w obszarze ochrony miejsc pracy w dużych firmach. Jeśli chodzi o łączną ocenę za dokładność, zarówno Kaspersky Endpoint Security, jak i Kaspersky Small Office Security już trzy razy zajęły pierwsze miejsce.

Podsumowanie

Na wybór rozwiązania zabezpieczającego wpływa szereg czynników — od banałów reklamowych po porady przyjaciół i rodziny. Jeśli jednak poważnie traktujesz tę kwestię, oceny niezależnych organizacji międzynarodowych stanowią niepodważalny argument na rzecz konkretnego rozwiązania. Dlatego aktywnie uczestniczymy w niezależnych testach zewnętrznych i zamierzamy nadal to robić. Dla nas nie jest to zwykły chwyt marketingowy; profesjonalna opinia zewnętrzna pomaga nam obiektywnie kontrolować jakość naszych technologii i rozwiązań. Jak widać, rozwiązania marki Kaspersky wykazują niezmiennie wysoki poziom wydajności. Wyniki mówią same za siebie.

Porady