Jak zapobiec kradzieży danych ze zgubionych lub skradzionych urządzeń podczas wakacji

Jeżeli istnieje grupa osób, która uwielbia urlop bardziej niż sami urlopowicze – są to złodzieje. Turyści i podróżnicy zawsze byli łatwym celem dla przestępców, ale dzisiaj, gdy każdy posiada –

Jeżeli istnieje grupa osób, która uwielbia urlop bardziej niż sami urlopowicze – są to złodzieje. Turyści i podróżnicy zawsze byli łatwym celem dla przestępców, ale dzisiaj, gdy każdy posiada – i zabiera w podróż – smartfony i tablety, stanowią jeszcze bardziej lukratywny cel.

43_preventing_mobile_data_loss

Część problemu związanego z kradzieżą urządzeń ma i zawsze miała naturę finansową. Oprócz utraty wartościowego sprzętu istnieje jeszcze niebezpieczeństwo, że złodzieje użyją smartfon lub kartę SIM, aby dzwonić na numery premium, nabijając rachunki ofiary, zanim zdąży zgłosić kradzież.

Jednak większe zagrożenie stanowi potencjalna kradzież poufnych informacji, takich jak hasła do kont, informacje kontaktowe i dane personalne. Zagrożone są również hasła bankowe i kody jednorazowe wykorzystywane z aplikacjami mobilnymi. Gdy złodzieje uzyskają dostęp do różnych danych, od kradzieży tożsamości dzieli ich już tylko jeden mały krok.

To oznacza, że wachlarz środków ostrożności stosowanych przez podróżników, aby chronić siebie i swoje rzeczy podczas podróży, musi obejmować plan na wypadek zgubienia lub kradzieży urządzeń.

  1. Po pierwsze, zapisz numer IMEI (International Mobile Station Equipment Identity — pomyśl o nim jak o odpowiedniku numeru VIN twojego samochodu) swojego urządzenia mobilnego. Znajdziesz go tam, gdzie mieści się bateria lub karta SIM w twoim urządzeniu. Możesz go także odszukać w ustawieniach twojego smartfona.
  2. Zanim wyjedziesz, skontaktuj się ze swoim dostawcą usług w celu uzyskania informacji kontaktowych na wypadek, gdyby skradziono twoje urządzenie lub kartę SIM. Pamiętaj, że numer krajowy takiej usługi może się różnić od międzynarodowego, dlatego musisz mieć odpowiedni kontakt w zależności od tego, gdzie się wybierasz.
  3. Tak jak w przypadku aparatu fotograficznego, portfela czy paszportu, nie pozostawiaj swojego sprzętu bez opieki w miejscach publicznych. To samo dotyczy pokoju hotelowego, chyba że znajduje się sejf tam do przechowywania cennych rzeczy. Uważaj na kieszonkowców w miejscach publicznych, szczególnie tych popularnych wśród turystów lub w węzłach transportowych, takich jak lotniska czy stacje kolejowe – im bardziej zatłoczone miejsce, tym większe pole do popisu dla kieszonkowców.

Jednak z wszystkich środków ostrożności, jakie powinien stosować podróżny, na pierwszym miejscu znajduje się zainstalowanie na urządzeniu mobilnym oprogramowania do ochrony przed kradzieżą.

Kaspersky Mobile Security oferuje właścicielom urządzeń z Androidem wszechstronną ochronę, która jest szczególnie przydatna jeżeli chodzi o zapobieganie kradzieży danych ze zgubionych urządzeń. Użytkownicy, którzy wykorzystują KMS na swoich urządzeniach z Androidem, mogą zdalnie zarządzać zgubionymi lub skradzionymi urządzeniami poprzez zablokowanie ich, usunąć wszystkie prywatne informacje, a nawet śledzić je za pomocą GPS-a, i potencjalnie zidentyfikować osobę, która je ukradła.

Dzięki oferowanemu przez KMS-a portalowi online użytkownicy mogą śledzić zgubione urządzenie, a także wykonywać zdalnie polecenia pozwalające zablokować ich smartfony, usunąć informacje, a nawet wyczyścić z nich dane poprzez przywrócenie oryginalnych ustawień fabrycznych. Funkcja o nazwie Mugshot pozwala ukradkowo zrobić zdjęcie nowego „użytkownika” skradzionego urządzenia.

Te funkcje zdalnego zarządzania i ochrony danych stanowią opcje awaryjne, które – mamy nadzieję – będą przydatne tylko w najgorszych scenariuszach. Właściciele urządzeń zawsze powinni zachować ostrożność podczas wykorzystywania swoich gadżetów w miejscach publicznych i w miarę możliwości trzymać je zamknięte w sejfie w pokoju hotelowym. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze może zdarzyć się najgorsze, dlatego podróżujący powinni być przygotowani, a posiadanie platformy bezpieczeństwa, takiej jak KMS, jest istotnym elementem tych przygotowań.

Owocowa przynęta

Panuje powszechne przekonanie, że systemy operacyjne firmy Apple są dobrze chronione przed cyberprzestępcami. O ile kiedyś była to prawda, obecnie użytkownicy produktów Apple’a szybko stają się atrakcyjnym celem ataków phishingowych

Porady