System Android zadomowił się na dobre na szczycie na dwóch listach. Pierwsza to ranking mobilnych systemów mobilnych. A druga to ranking najczęściej atakowanych platform mobilnych. Według Kaspersky Lab ponad 99% mobilnego szkodliwego oprogramowania jest przygotowana z myślą o Androidzie. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników aplikacje w Google Play są regularnie sprawdzane, co więcej – Google wprowadził sporo środków zwiększających ochronę w samym systemie Android. Na przykład, podczas instalacji aplikacja jest sprawdzana pod kątem pochodzenia i ewentualnej modyfikacji przez osoby postronne. Niestety, metody te nie są perfekcyjne i szkodliwe oprogramowanie ma całkiem niezłe szanse na przedostanie się do smartfona przez tylne drzwi na długi czas.
Backdoor
W minionym roku specjaliści znaleźli kilka luk w mechanizmach zabezpieczających Androida. To dzięki nim szkodliwe aplikacje mogą buszować po smartfonie, udając popularne i zaufane usługi. Ale mogą też „przyczepić się” do pakietu instalacyjnego oryginalnych aplikacji. Luki Master Key i FakeID są obecne na większości nowoczesnych smartfonów z Androidem. Są one nieco mniej sławne niż popularny Heartbleed (smartfony z Androidem częściowo są na nie podatne), mimo to koniecznie trzeba je załatać. Problem w tym, że chociaż Google opublikował ważne łaty już dawno temu, zainstalować musi je zarówno dostawca konkretnego smartfonu czy tabletu, jak i operator mobilny, który dystrybuuje sprzęt ze zmodyfikowanym przez siebie Androidem (tzw. branding). Wówczas posiadacz danego urządzenia powinien pobrać i zainstalować te aktualizacje. Często dzieje się to po długim czasie lub nawet wcale. W konsekwencji liczba dziurawych urządzeń sięga milionów.
Załatać dziurę
Samodzielne pozbycie się luki jest trudne, ale zmniejsza wszystkie powiązane z nią zagrożenia dla Twojego urządzenia. A zrobisz to tak:
- Sprawdź, czy na Twoim smartfonie lub tablecie są takie luki jak FakeID, Master Key i Heartbleed. Do tego celu możesz wykorzystać darmowy skaner od Kaspersky Lab, który jest dostępny w Google Play. Obecność tej luki pokazuje, czy są zainstalowane aplikacje, które jej używają.
- Jeśli Twoje urządzenie jest dziurawe, sprawdź, czy są dostępne aktualizacje firmware’u (oprogramowania telefonu). Większość dostawców Androida oferuje w ustawieniach funkcję „Aktualizacja oprogramowania”, ale w niektórych przypadkach trzeba odwiedzić oficjalną stronę producenta. Jeśli dostępne są aktualizacje, zainstaluj je i sprawdź urządzenie ponownie, jak w punkcie pierwszym.
Luka FakeID umożliwia szkodliwej aplikacji wślizgnięcie się do Twojego smartfona z Androidem – dowiedz się, jak ją załatać.
Tweet - Jeśli luka nie została jeszcze załatana, możesz ją naprawić sam, ale będziesz musiał wykonać wiele skomplikowanych i niepewnych procedur, których nie zaleca się użytkownikom z przeciętną wiedzą. (Jeśli jesteś wystarczająco odważny i biegły w tym temacie, możesz dokształcić się na stronie deweloperów xda-developers).
- Niezałatana luka to nie powód, aby od razu wyrzucać smartfona, ale musisz być czujny, aby nie stracić swoich pieniędzy i danych:
- korzystaj jedynie z dużych oficjalnych sklepów z aplikacjami (np. Google Play),
- pobieraj tylko takie aplikacje, które są najbardziej popularne i mają wysokie oceny,
- miej oko na uprawnienia aplikacji,
- używaj rzetelnego oprogramowania zabezpieczającego dla Androida.
Przeskanuj za darmo swoje urządzenie (do pobrania z Google Play):