Jak uniknąć oszustw i trolli na Twitterze

Nie tak dawno temu Twitter stanowił nowe medium społecznościowe, które przeciętni użytkownicy uważali za niepotrzebne. Obecne to narzędzie mikroblogowe stanowi istotne źródło informacji i platformę, dzięki której każdy może podzielić

Nie tak dawno temu Twitter stanowił nowe medium społecznościowe, które przeciętni użytkownicy uważali za niepotrzebne. Obecne to narzędzie mikroblogowe stanowi istotne źródło informacji i platformę, dzięki której każdy może podzielić się informacjami i opiniami z niemal każdego miejsca na świecie. Dzisiaj na Twitterze są prawie wszyscy, od Twojego ulubionego celebryty po Twoich rodziców.

25_scams_and_trolls_on_twitter

Jednak, podobnie jak w przypadku każdego popularnego trendu w internecie, również na Twitterze pełno jest oszustów i tzw. „trolli”, czyli osób, które nękają i prowokują innych irytującymi i/lub wulgarnymi postami. Co więcej, ryzyko to jest wpisane w Twittera – publiczny charakter tego medium pozwala każdemu obserwować lub wspominać każdą inną osobę, co oznacza, że użytkownicy mają niewielką kontrolę nad tym, kto może czytać ich tweety lub tweetować o nich. Zablokowanie indywidualnych użytkowników jest jedyną dostępną opcją ochrony prywatności. Pamiętaj, że omijanie pułapek Twittera ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa Twoim urządzeniom oraz Twojej tożsamości.

1. Wiedz jak i kiedy blokować.

Wcześniej czy później trafisz na niechcianych i potencjalnie szkodliwych obserwujących – czy to ‚nękaczy’ czy spamerów. Co jakiś czas przeglądaj swoją listę obserwujących. Aby uniemożliwić pewnym użytkownikom obserwowanie Twoich postów – na platformie natywnej Twittera – użyj pola rozwijalnego znajdującego się obok ikony „Obserwuj” i zaznacz opcję „Zablokuj”. Jeżeli tacy użytkownicy jednoznacznie tworzą szkodliwą lub w inny sposób podejrzaną treść, możesz użyć tego samego pola rozwijalnego w celu zgłoszenia ich aktywności jako spamu. Im wcześniej zablokujesz spamerów, tym lepiej, ponieważ w ten sposób powstrzymasz ich przed wysyłaniem śmieci innym.

2. Wskazówki dotyczące klientów Twittera.

Jeżeli jesteś stałym ‚ćwierkaczem’, prawdopodobnie używasz jednego z licznych klientów Twittera, które optymalizują jego platformę natywną przy użyciu wielu strumieni i dodatkowych wbudowanych narzędzi, w szczególności na urządzeniach mobilnych. Tweetcaster i Plume to dwa najpopularniejsze klienty dla Androida; tweeTRO, Rowi i FlipToast są popularnymi klientami dla systemu Windows 8. Tweetdeck był jednym z najpopularniejszych klientów dla iOS, jednak aplikacja ta nie jest już dostępna (również dla Androida). W swojej kategorii Tweetbot, Janetter Pro i Osfoora to najpopularniejsze klienty Twittera w sklepie iOS App Store. W zależności od wykorzystywanego klienta, blokowanie/zgłaszanie spamu będzie się różnić; w niektórych przypadkach będzie to od razu widoczne, niektóre pozwolą Ci zablokować i zgłosić spam jednym kliknięciem, podczas gdy w innych klientach będziesz musiał trochę pogrzebać, aby znaleźć te funkcje.

3. Nie pozwól, aby włamano się na Twoje konto.

Trolle i osoby atakujące uwielbiają włamywać się na konta na Twitterze (zapytaj któregokolwiek ze znanych użytkowników), dlatego bardzo ważne jest zapewnienie należytej ochrony swojego konta. Stosowanie mocnych haseł ma zasadnicze znaczenie: powinny być długie, zawierać znaki niealfanumeryczne, nie mogą natomiast składać się z imion lub słów znalezionych w słowniku. Niedawno Twitter wprowadził uwierzytelnienie dwuskładnikowe, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dowolnego konta online i chociaż może wydłużyć proces logowania się, jest to niewielka cena za bezpieczeństwo Twojego konta.

4. Uważaj na trendy.

Twitter stworzył pojęcie „trendów”, a hashtagi to technika stosowana przez Twittera na oznaczenie treści w celu zwiększenia jej popularności. Bądź jednak ostrożny, ponieważ niezależnie od tego, czy jest to najnowszy szum medialny wokół celebryty czy informacja o globalnej tragedii, granica między trollowaniem a oszustwem zaciera się, gdy trendy te zostają porwane przez szkodliwych użytkowników Twittera i zamiast wartościowych informacji zawierają odsyłacze prowadzące do obraźliwych lub szkodliwych stron internetowych. Trollujący użytkownicy są szczególnie skuteczni w tego rodzaju działaniu, publikując posty, które bulwersują wielu czytelników – np. tweety szydzące z ofiar strzelanin w szkołach – i poprzez wywoływanie oburzenia mogą nakłonić ludzi do kliknięcia odsyłacza do niebezpiecznej lub niepożądanej treści.

5. Nie ufaj usługom skracania adresów URL.

W powiązaniu z ostrzeżeniem dotyczącym trendów warto zauważyć, że trolle i oszuści korzystają z usług skracania adresów URL, takich jak bit.ly, ponieważ maskują one punkt docelowy skróconego odsyłacza. Jeżeli tweet posiada skrócony adres URL i nie pochodzi z godnego zaufania źródła, nie należy go klikać.

6. Nie udostępniaj informacji osobistych.

Chociaż wydaje się, że nie trzeba o tym przypominać, rzeczywistość pokazuje coś innego. Ludzie strzelają sobie samobója na Twitterze, publikując osobiste informacje, takie jak adresy i numery telefonów. Zdarzają się nawet osoby publikujące zdjęcia swoich kart płatniczych. Ponieważ najwyraźniej trzeba to powiedzieć, powiedzmy to: udostępnianie informacji osobistych milionom obcych osób naraża Twoje bezpieczeństwo i sprawia, że stajesz się potencjalnym celem kradzieży tożsamości.

7. Nie używaj publicznych komputerów oraz sieci Wi-Fi.

Nie korzystaj z cudzych lub publicznych komputerów w celu uzyskania dostępu do kont osobistych, w tym na Twitterze. Uważaj również na publiczne sieci Wi-Fi – rzadko są one zaszyfrowane i dlatego osoby atakujące żerują na ich użytkownikach, kradnąc ich hasła i inne dane osobiste.

Przestrzeganie tych siedmiu wskazówek jest kluczowe dla ochrony Twoich osobistych danych, ale ważne jest również posiadanie kopii zapasowej krytycznych danych i odpowiedniej ochrony komputera. Pakiety bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky PURE 3.0, chronią przed najnowszym szkodliwym oprogramowaniem i zagrożeniami internetowymi. Zawierają również menedżera haseł, który pomaga gen

Porady