Minęły już czasy, gdy hakerzy pisali wirusy dla swojej zabawy i rozrywki. Dzisiejsi złoczyńcy mają zupełnie inne motywy – czerpanie zysków z okupów i oszustw. Często najbardziej popularnym celem jest informacja z systemu płatności kartą. Teraz hakerzy nawet nie muszą infekować wirusami komputerów swoich ofiar, aby osiągnąć zamierzony cel. Na szczęście Kaspersky Lab monitoruje oszustów internetowych i chroni użytkowników przed ich szkodliwą działalnością przy pomocy specjalnego narzędzia.
Moduł Bezpieczne pieniądze został utworzony w 2012 roku. Ponieważ jest on bardziej wyspecjalizowany, zastąpił komponent Bezpieczne uruchamianie stron. W tym artykule powiemy Wam, kiedy i w jakich okolicznościach może on nie działać oraz jak rozwiązać potencjalne problemy.
Pewnie masz przynajmniej jedno konto, które umożliwia zarządzanie Twoimi funduszami. Na przykład Twoje konto do bankowości online. Jeśli masz zainstalowany produkt Kaspersky Lab, strona zostanie otworzona domyślnie w trybie chronionym, ponieważ większość popularnych banków, systemów płatności i sklepów umożliwiających zakupy online znajduje się już w naszej bazie. Jeśli próbujesz się zalogować a nie widzisz żadnych powiadomień z modułu Bezpieczne pieniądze ani zielonej ramki naokoło strony, oznacza to, że obecnie nie jesteś chroniony przed oszustami. Wówczas należy zamknąć stronę przed wprowadzeniem danych i powrócić do niej tylko po ręcznym dodaniu danego adresu internetowego do Bezpiecznych pieniędzy. Możesz poczytać o tym w naszej Bazie wiedzy. Jednak taka sytuacja nie zawsze oznacza, że strona, na której próbowałeś się zalogować, jest niebezpieczna; może to oznaczać także, że system płatności, bank, lub strona nie znajduje się w obecnej bazie.
A co jeśli strona otwiera się w zwykłym oknie przeglądarki mimo dodania banku lub systemu płatności do Bezpiecznych pieniędzy? Wtedy prawdopodobne jest, że dodałeś domenę banku (na przykład https://mojbank.com), a nie stronę logowania, która ma inny adres (na przykład https://mojprofil.mojbank.com). Jeśli konfigurowanie modułu w ten sposób jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, spróbuj łatwiejszego sposobu: zamiast pełnego adresu strony wprowadź jego maskę poprzez użycie symbolu gwiazdki (*), który w wielu językach programowania zastępuje dowolny ciąg znaków.
Dodaj wybraną stronę do Bezpiecznych pieniędzy w ten sposób, a strona logowania na Twoje osobiste konto zawsze będzie otwierać się w chronionym oknie bez względu na to, pod jakim będzie adresem. Zamiast otwierać przeglądarkę i ręcznie wprowadzać adres, możesz jeden raz kliknąć w okno znajdujące się w Bezpiecznych pieniądzach, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas. W dolnej części okna aplikacja oferuje otwieranie stron w ten właśnie sposób:
Jest taki błąd, który użytkownicy namiętnie popełniają podczas korzystania z modułu Bezpieczne pieniądze. Jeśli strona nie otwiera się natychmiast, klikają ją po kilka razy. Należy zrozumieć, że proces sprawdzenia bezpieczeństwa, wykonywany przez ten moduł, może działać nieco wolniej, niż się spodziewasz. Po prostu daj aplikacji czas, ponieważ jest ona zajęta zapewnianiem rzetelnej ochrony Twoim transakcjom. Jeśli będziesz klikał, Twój pulpit zostanie zasypany wieloma podobnymi stronami lub komunikatami o błędzie.
Dobrze jest też pamiętać, że należy wprowadzić adres strony, a nie nazwę banku czy systemu płatności. To jest zwykłe pole tekstowe, nie inteligentny silnik wyszukiwania.
Moduł Bezpieczne pieniądze jest zintegrowany z przeglądarkami za pomocą wtyczek. Jeśli masz najnowszą wersję przeglądarki, która nie obsługuje jeszcze naszego dodatku, może on nie działać. Do przeprowadzania transakcji finansowych i zakupów online zalecamy używanie Internet Explorera, ponieważ jego uaktualnienia wpływają w minimalnym stopniu na działanie wtyczek i dodatków do przeglądarki. Jeśli używasz przeglądarki Google Chrome, nie przejmuj się nieobecnością naszego rozszerzenia. Dla tej przeglądarki moduł ten jest instalowany wraz z innymi rozszerzeniami we wtyczce Kaspersky Protection, o której już kiedyś pisałem.
Ale pamiętaj, że wtyczka musi być włączona. Aplikacja spyta Cię o to, gdy otworzysz przeglądarkę po raz pierwszy po zainstalowaniu produktu. Domyślnie pole nie jest zaznaczone i użytkownicy często pomijają ten krok.
Jeśli pominąłeś to pole i wtyczka nie została zainstalowana, możesz ja włączyć w dowolnym czasie w ustawieniach swojej przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
Pamiętaj, że oszuści często używają wielu trików naraz: odnośniki do fałszywych stron związanych z bankowością są często umieszczane w wiadomościach phishingowych. Aby nauczyć się rozpoznawać zagrożenie i chronić się przed nim, przeczytaj artykuł o oszustwach e-mailowych (uwaga: tekst w języku angielskim). Pamiętaj, że nie tylko antywirus chroni Cię przed oszustwem, ale także Twoja wiedza i czujność. Strzeż dobrze swoich informacji i surfuj po Sieci bezpiecznie!
Jeśli Twój bank lub system płatności nie znajduje się w bazie, możesz ręcznie dodać go do modułu Bezpieczne pieniądze