Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odkąd zacząłeś korzystać z internetu, natrafiłeś na jakąś fałszywą stronę internetową. Może nawet były to strony stworzone w celu kradzieży danych osobowych lub pieniędzy?
Informacje dotyczące pieniędzy
Te rodzaje fałszywych stron funkcjonują przez cały czas i stanowią istotne zagrożenie. Mam na myśli fałszywe strony banków, systemów płatniczych czy innych instytucji finansowych. Twoja przygoda z nimi może rozpocząć się od otrzymania zaskakującego lub niepokojącego e-maila informującego, że Twój kredyt został zatwierdzony, zarejestrowano podejrzaną transakcję na Twoim koncie, otrzymałeś jakąś płatność, Twoja karta została zablokowana itp. Przeważnie taka wiadomość nie zawiera zbyt wielu szczegółów, a często aby uzyskać więcej informacji, musisz kliknąć link, podać swoje dane, hasło oraz numer karty. Jednak, istnieje mały, ale dość istotny szczegół. Link podany w wiadomości przekierowuje Cię na podrobioną stronę. Wygląda ona identycznie jak prawdziwa (lub jest do niej bardzo podobna), choć informacje, które tam udostępnisz, zostaną przesłane nie do banku, a prosto do cyberprzestępców. Ten rodzaj oszustwa nazywany jest phishingiem i jest bardzo powszechną metodą wyłudzania pieniędzy w sieci. Oszuści tworzą również fałszywe strony popularnych sklepów internetowych, księgarni oraz popularnych serwisów (Facebook, Gmail, iCloud itp.).
Wiadomości i strony phishingowe można zdemaskować stosunkowo łatwo – po prostu trzeba zwracać szczególną uwagę na konkretne szczegóły:
- zazwyczaj wiadomości phishingowe nie zawierają właściwego pozdrowienia przypisywanego formalnym listom, ze zwróceniem się bezpośrednio po imieniu i nazwisku,
- wiadomość nie zawiera żadnych szczegółów, takich jak numery kont i kart,
- wiadomość zawsze zawiera odnośnik, który należy kliknąć, aby uzyskać więcej informacji lub rozwiązać swoje problemy. Zwykle zawarta jest również groźba, że będziesz miał kłopoty, jeżeli nie zadziałasz błyskawicznie.
Jeśli zapamiętasz te proste kryteria, dwie trzecie wysyłanych do Ciebie listów phishingowych będzie lądowało w koszu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do treści takiej wiadomości – otwórz przeglądarkę i wpisz ręcznie adres banku/sklepu/serwisu, od którego dostałeś powiadomienie. Aby mieć pewność, że znalazłeś się na bezpiecznej witrynie, sprawdź, czy w pasku przeglądarki znajduje się zielona kłódka – oznacza ona, że bezpieczne połączenie HTTPS jest aktywne i ta strona jest obsługiwana faktycznie przez firmę, na której serwis się kierujesz.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa i spokoju możesz skorzystać ze specjalnej technologii ochrony płatności, jak np. Bezpieczne pieniądze wchodzącej w skład pakietu Kaspersky Internet Security multi-device.