Hasła są z nami od zawsze — w 200 roku p.n.e. Rzymianie używali ich codziennie do organizowania i zarządzania wojskiem.
Na drodze ewolucji do ery cyfrowej hasła często były stosowane w różnych celach. Jednak używane w niewłaściwy sposób, mogą nie spełniać swojego zadania.
Niedawno firma Kaspersky Lab przeanalizowała, jak użytkownicy chronią swoje konta internetowe. Okazało się, że prawie jedna trzecia ankietowanych posiada dwa lub trzy podobne hasła, które służą do wszystkich kont. Co więcej, jeden na siedmiu ankietowanych używa jednego hasła do wszystkich swoich kont.
Pomijając kwestię liczby posiadanych haseł, istnieje jeszcze problem z ich jakością – czyli z tym, z czego się składają. Hasła jednego na dziesięciu ankietowanych są krótsze niż osiem znaków, a 12% badanych nie używa wielkich liter, cyfr i/lub znaków specjalnych, aby zwiększyć skuteczność zabezpieczenia. A trzeba wiedzieć, że takie kombinacje nie spełniają dobrze swojego zadania.
Przerażające, prawda? Ale jest coś jeszcze! Niewiele osób pamięta swoje hasła – ponad połowa osób przyznała, że zapisuje je na kartce, w telefonie czy plikach tekstowych na komputerze. Około jedna trzecia użytkowników zapisuje je w przeglądarce, aby móc korzystać z funkcji szybkiego logowania.
Pamiętaj: jeśli używasz jednego hasła do wszystkich swoich kont, przestępcy muszą zhakować tylko to główne, a potem bez problemu uzyskają dostęp do całej reszty.
Najgorszą rzeczą, jaką ujawniło badanie, był brak świadomości w kwestii bezpieczeństwa. Jedna czwarta respondentów wierzy, że jest bezpieczna, ponieważ nie przechowuje na swoich urządzeniach istotnych plików. Niestety oszuści polują nie tylko na ważne firmowe dane czy informacje rządowe: hasła i loginy każdego użytkownika są dla nich same w sobie interesującym celem. W zależności od umiejętności, znajdą sposób na użycie skradzionych danych logowania: na przykład zhakują Ci konto bankowe lub użyją Twojego konta na Facebooku do rozsyłania wirusów i spamu.
Jeśli to Cię nie przekonuje, zrozum, że słabe hasło stanowi zagrożenie także dla Twoich znajomych, krewnych, współpracowników, partnerów biznesowych itd. Weź pod uwagę nasze wskazówki:
- Mit, że stworzenie i zapamiętanie skomplikowanego hasła jest trudne, to tylko mit. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc Ci stworzyć i zapamiętać kilka unikatowych haseł za jednym razem.
- Zwróć szczególną uwagę na swoje główne konto pocztowe, ponieważ to na nie będą wysyłane powiadomienia e-mail, jeśli będziesz chciał przywrócić dostęp do innych kont. Dlatego najlepiej zabezpiecz to konto przy użyciu weryfikacji dwuetapowej.
- Nie przechowuj swoich haseł na papierze, dysku twardym czy innym urządzeniu. Takie metody nie są bezpieczne. Spróbuj je zapamiętać.
Jeśli trudno Ci przestawić się na bardziej restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, wspomóż się specjalnym oprogramowaniem. Kaspersky Password Manager jest wbudowany w produkt Kaspersky Total Security, ale może być używany oddzielnie. Rozwiązanie to umożliwia użytkownikom łatwe i bezpieczne logowanie się do sieci społecznościowych, kont pocztowych, sklepów internetowych i innych zasobów sieciowych.
Kaspersky Password Manager tworzy mocne kombinacje, pamięta je i automatycznie wstawia tam, gdzie chcesz się zalogować. Warto wspomnieć, że program działa na wszystkich popularnych platformach – Windows, Mac, Android i iOS.