Od kilkudziesięciu lat profesja sprzedawcy samochodów nie cieszy się dobrą reputacją. Nawet zwykli ludzie, którzy sprzedają swoje samochody, wykazują tendencję do przerysowywania zalet swoich pojazdów. Niestety w tej kwestii internet również stał się niepewnym miejscem. Zatem, jeżeli masz w planach sprzedaż lub zakup samochodu za pośrednictwem tego medium – miej na uwadze to, że wchodzisz na niepewny grunt. Nie wspominając już o znacznej sumie pieniędzy, jaką masz zamiar wydać w tym celu, który, statystycznie rzecz ujmując, jest bardzo ryzykowny. Z tak wielu wątpliwości rodzi się podstawowe i zasadnicze pytanie: jak przebrnąć przez ten cały niepewny proces i znaleźć przyzwoity samochód, z zaufanego źródła, za rozsądną cenę?
Cóż, zawsze dużym ułatwieniem byłoby, gdybyś miał rozeznanie w kwestii samochodów, jednak na potrzebny niniejszego artykuły (i żeby było ciekawiej) przyjmę założenie, że tak nie jest. Poza tym, zawsze warto uzupełnić swoją wiedzę na temat bezpiecznych zakupów online, w czym chyba będę mógł Ci pomóc.
O ile mi wiadomo, masz dwie opcje: możesz kupić swój wymarzony pojazd w firmie specjalizującej się w sprzedaży samochodów lub od jakiegoś człowieka, który zamieścił parę zdjęć w serwisie motoryzacyjnym. To samo dotyczy sprzedaży.
Jeżeli masz zamiar kupić samochód od rzetelnej, znanej firmy lub za pośrednictwem strony jakiegoś poważanego komisu samochodowego – to prawdopodobnie jest to najrozsądniejsze posunięcie z Twojej strony. Firmy te skupują używane samochody, naprawiają w nich to, co szwankuje lub wymaga wymiany, a następie sprzedają je na wtórnym rynku za nieco wyższą cenę. Korzystając z serwisu takiego jak OtoMoto czy Allegro, ryzykujesz więcej, ale masz szansę znalezienia korzystniejszej oferty.
Zaczniemy więc od najłatwiejszego przykładu, jakim jest renomowany komis. Jeżeli jesteś już nastawiony na zakup bądź sprzedaż auta za pośrednictwem takiej firmy, nie powinieneś mieć zbyt wielu obaw. Przeglądasz ich stronę, odnajdujesz samochód, który Cię interesuje, i decydujesz się na jego zakup. Następnie jedziesz do miejsca, gdzie obecnie jest pojazd, i udajesz się na jazdę próbną. Wszystkie transakcje – czy to zakupu, czy sprzedaży – prawdopodobnie odbędą się już na miejscu.
To, że transakcja zostanie przeprowadzona w realnym życiu, wcale nie musi oznaczać, że będzie ona bezpieczna. Obejrzyj miejsce, w którym ma być dokonana transakcja – jeżeli wygląda ono niepokojąco i mało profesjonalnie, to lepiej się zastanów. Przecież nie chciałbyś używać swojej karty kredytowej, ubijając kiepski interes.
Oczywiście większość z nas nie kupuje samochodów za gotówkę, a raczej decyduje się na pożyczkę. I to jest ten etap, w którym naprawdę chcesz i powinieneś być mądry. Nie mogę powstrzymać Cię przed zakupem feralnego samochodu, ale mogę spróbować powstrzymać Cię przed zaciągnięciem feralnego kredytu. Nie podpowiem Ci, jak sobie radzić w indywidualnych przypadkach, jednak uniwersalną zasadą jest sprawdzenie źródła, od którego masz zamiar pożyczyć pieniądze. Niezależnie od powszechnie panującej opinii, należy sprawdzić firmę/instytucję w Krajowym Rejestrze Sądowym. W rzeczywistości powinieneś zrobić jeszcze jeden zapobiegawczy krok – sprawdzić komis, w którym masz zamiar dokonać zakupu (możesz również sprawdzić daną firmę po numerze REGON na stronie Głównego Urzędu Statystycznego).
W zależności od wnioskowanego kredytu, stopa procentowa powinna się wahać pomiędzy 5 a 15%. Jeżeli wiesz, że będziesz musiał spłacić więcej niż 20%, to albo masz naprawdę niekorzystną zdolność kredytową, albo ktoś chce Cię oszukać.
Bardziej godne uwagi są te transakcje, które odbywają się na stronach takich jak Allegro.pl czy OtoMoto.pl. Podczas sprzedaży zastanów się, czy potencjalny kupiec nie będzie chciał ukraść Twojego samochodu. Podczas zakupu przemyśl, jak rozpoznasz, czy sprzedawca nie chce ukraść Twoich pieniędzy. W obydwu przypadkach – skąd wiesz, czy obca osoba, którą poznałeś przesz internet, a z którą masz zamiar spotkać się w prawdziwym życiu, nie spróbuje Cię zaatakować i zabić? Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nie, nie wiesz tego. Chociaż muszę przyznać, że ostatnia część zabrzmiała nieco przesadnie.
Nigdy nie ujawniaj osobistych informacji ludziom poznanym w Sieci. Bądź ostrożny, klikając odnośniki umieszczone w reklamach lub w e-mailach, które Ci przysyłają – może się okazać, że zawierają szkodliwe oprogramowanie. Dawniej namawialiśmy do założenia oddzielnego konta e-mail, które miało służyć wyłącznie do konkretnego przypadku lub ogólnie do wszelkich rejestracji. Być może nadszedł właściwy moment na założenie takiej skrzynki? Właściwie, to może będziesz miał ochotę przeczytać nasz artykuł na temat całościowego podejścia do bezpieczeństwa w internecie, dzięki któremu łatwiej będzie Ci trzymać rękę na pulsie.
Nigdy nie przesyłaj sprzedawcy pieniędzy przez internet, dopóki nie będziesz po jeździe próbnej wybranego samochodu. Ponadto wstrzymaj się przed płaceniem takiej osobie, zanim fizycznie nie będziesz miał samochodu. Nie naciskam na zawieranie umowy ręka w rękę, gdy w jednym czasie oboje przekazujecie sobie pieniądze oraz kluczyki, lecz chodzi mi o to, aby samochód był przynajmniej w pobliżu zawierania transakcji.
Te rozważania nasunęły mi kolejną kwestię, którą warto przypomnieć – nigdy nie powinno się aranżować spotkania w domu u kontrahenta ani swoim. Umów się na spotkanie w spokojnym, publicznym miejscu z powodów na tyle oczywistych, że chyba nie muszę o nich pisać. Dobrym pomysłem będzie również zabranie ze sobą przyjaciela.
Może również zdarzyć się, że będziesz chciał skorzystać z usługi transferu pieniędzy jak np. PayPal. Jest to całkiem niezłe rozwiązanie, ponieważ najpierw możesz spotkać się, omówić warunki transakcji i dopiero wtedy bezpiecznie przelać pieniądze ze swojego urządzenia mobilnego. Oczywiście, będziesz musiał się upewnić – szczególnie wtedy, gdy jesteś sprzedającym – że pieniądze dotarły na Twoje konto, zanim ktoś odjedzie Twoim samochodem.
Jeżeli chodzi o portale aukcyjne, to zawsze warto sprawdzić poradniki zamieszczane w serwisie. Jeden z najbardziej znanych portali w Polsce, poświęcony motoryzacji, przygotował specjalną podstronę, na której można znaleźć interesujące zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa.
Warto kierować się starą, złotą zasadą, że jeżeli coś jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie prawdziwe nie jest. Dziesięcioletni samochód raczej nie może mieć przejechanych tylko 20 tys. kilometrów, a nowy luksusowy pojazd będzie zapewne kosztował więcej niż 15 tys. złotych.