Inwigilacja mobilna – tańsza niż przypuszczasz

Na początku wielu historii detektywistycznych napisanych w XXwieku bohater zauważał, że jest śledzony przez jakiegoś podejrzanego typa. Według najnowszych (i bardzo rzeczywistych) doniesień magazynu The Yale Law Journal szacowany koszt potajemnego działania

Na początku wielu historii detektywistycznych napisanych w XXwieku bohater zauważał, że jest śledzony przez jakiegoś podejrzanego typa. Według najnowszych (i bardzo rzeczywistych) doniesień magazynu The Yale Law Journal szacowany koszt potajemnego działania wyspecjalizowanej grupy detektywistycznej wynosi 275 dolarów za godzinę.

Przeprowadzenie takiej akcji na najwyższym poziomie wymaga pięciu samochodów i pięciu wykwalifikowanych agentów. Ograniczenie to jednak nie jest już aktualne. Dzięki nowoczesnym technologiom skuteczne śledzenie nie musi się już wiązać z agentem fizycznie obecnym w pobliżu podejrzanego. Badacze szacują, że wykorzystanie do śledzenia sygnału GPS minimalizuje koszty całej operacji do 10 dolarów za godzinę. Jeśli posiadamy prawne zezwolenie na uzyskiwanie danych o lokalizacji telefonu od operatora mobilnego, koszty mogą zostać zredukowane do 5,21 dolarów za godzinę.

figure_2_surveillance

Faktycznie oznacza to, że FBI może z łatwością śledzić 50 razy więcej podejrzanych w porównaniu do poprzedniego stulecia.

Śledzenie każdego Twojego ruchu kosztuje obecnie jedynie 5 dolarów za godzinę. Nic więc dziwnego, że może z tego skorzystać każdy zainteresowany.

Jednak nie tylko FBI, NSA czy inna agencja rządowa może śledzić. Twój smartfon dostarcza osobom trzecim dane na temat daty i miejsca przebywania, właściciela ekosystemu (Apple, Google lub Microsoft), sieci reklam mobilnych (AdMob i inne) i dostawców aplikacji mobilnych. Popularne aplikacje typu „fitness”, takie jak Moves, gromadzą i analizują dane związane z lokalizacją w celu obliczania przebytego dystansu i aktywności fizycznej.  Ale istnieją także aplikacje szpiegujące, które umożliwiają zdalne monitorowanie każdej zainteresowanej osobie – zazdrosnemu partnerowi, pracodawcy czy rywalowi.

Jedynym sposobem na uwolnienie się od takiego taniego i skutecznego monitoringu jest całkowite zaprzestanie korzystania z telefonu lub przynajmniej zostawienie go w domu/biurze podczas wykonywania czegoś ważnego lub poufnego. Jeśli nie przeszkadza Ci to aż tak bardzo, możesz jedynie ograniczyć dostęp do swoich danych. Wystarczy, że będziesz uważniej analizował listę aplikacji, które korzystają z danych o Twojej lokalizacji. Poniżej zamieszczamy zrzuty okna ustawień dla systemu iOS oraz specjalnego narzędzia do ochrony prywatności dla systemu Android.

screen2-surveillancescreen1-surveillance

Ponadto, do walki z mobilnym szkodliwym oprogramowaniem szpiegującym przydaje się kompleksowe mobilne rozwiązanie bezpieczeństwa, które chroni również prze SMS-owym spamem, phishingiem i kradzieżą urządzenia.

Porady