Infografika: jakie hasła wykorzystują użytkownicy?

Wraz ze wzrostem znaczenia życia online, każdy z nas staje w obliczu potrzeby używania coraz większej ilości usług sieciowych: portali społecznościowych, poczty elektronicznej, bankowości internetowej itd. Każda usługa wymaga od

Wraz ze wzrostem znaczenia życia online, każdy z nas staje w obliczu potrzeby używania coraz większej ilości usług sieciowych: portali społecznościowych, poczty elektronicznej, bankowości internetowej itd. Każda usługa wymaga od nas nazwy użytkownika i hasła, a ponadto większość serwisów w dzisiejszych czasach wymaga stosowania silnych haseł, spełniających określone standardy, co wymusza zapamiętywanie skomplikowanych kombinacji alfanumerycznych i znaków specjalnych. Biorąc pod uwagę ograniczone zdolności pamięciowe człowieka, używanie tego samego hasła do różnych usług może być bardzo kuszące. Oczywiście, jest to również dość niebezpieczne, a alternatywne rozwiązania są często zbyt złożone. Zapytaliśmy naszych Fanów na Facebooku, ilu haseł używają na co dzień. Nie było dla nas zaskoczeniem, że globalnie około 20% respondentów przyznało, że korzysta z tego samego hasła podczas logowania do wszystkich swoich kont internetowych. Oczywiście, wyniki zmieniają się w zależności od kraju. Pozytywnym zaskoczeniem są wyniki z Polski – aż 41% użytkowników korzysta z 2-4 haseł, a 32% z ponad 9. Z jednego hasła korzysta tylko 12% polskich Fanów Kaspersky Lab. Z drugiej strony, najbardziej beztroscy są Meksykanie – tylko jednego hasła używa aż 26% użytkowników.

Główny problem z jednym (bez znaczenia jak bardzo silnym) hasłem pojawia się wtedy, gdy zostanie ono w jakiś sposób utracone – jest to moment, w którym cyberprzestępcy mogą niemal natychmiast ukraść Twoje cyfrowe życie. Alternatywnymi metodami ochrony pozostają treningi pamięci (pozwalające na zapamiętanie silnego, unikalnego hasła do każdego konta internetowego) lub wykorzystanie specjalnego oprogramowania, które zapisuje i przechowuje wszystkie hasła w specjalnej, zaszyfrowanej bazie danych.

 

Poniżej przedstawiamy infografikę, która stanowi podsumowanie naszej ankiety dotyczącej haseł. Aby otworzyć infografikę w pełnej rozdzielczości, wystarczy ją kliknąć.

10_survey_users_password

Porady