Co zrobić, jeśli zgubisz telefon z aplikacją uwierzytelniającą

Nie możesz zalogować się na konto, ponieważ aplikacja uwierzytelniająca przepadła wraz z telefonem? Przeczytaj, jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego uwierzytelnianie dwuskładnikowe odgrywa tak duże znaczenie w ochronie kont? Jeśli Twoje hasło wycieknie (a zdarza się to dość często), mechanizm ten ochroni konto przed włamaniem. Jedną z najwygodniejszych metod jest użycie aplikacji, która generuje kody jednorazowe — np. Google Authenticator. A jeśli Twój telefon (a wraz z nim aplikacja uwierzytelniająca) zostanie zgubiony, skradziony lub się zepsuje? W takim przypadku masz kilka opcji.

Odzyskiwanie aplikacji autoryzującej, gdy nie masz dostępu do smartfona

Jeśli nie masz już dostępu do smartfona, na którym zainstalowana jest aplikacja uwierzytelniająca, kolejne kroki zależą od tego, czy nadal jesteś zalogowany na konto, na które musisz się zalogować na innym urządzeniu.

Odzyskiwanie aplikacji do autoryzacji, jeśli jesteś zalogowany na konto na innym urządzeniu

Otwórz ustawienia konta i połącz narzędzie autoryzujące z aplikacją na nowym telefonie. Potrzebny element znajduje się zwykle na karcie Zabezpieczenia. Na przykład ta opcja działa z kontami Google, jeśli jesteś zalogowany choć w jednej z aplikacji tej firmy, np. YouTube.

Część usług (chociaż nie wszystkie) wyświetla w ustawieniach tajny klucz lub kod QR aplikacji do uwierzytelniania. W takim przypadku należy wprowadzić tajny klucz lub zeskanować kod QR w aplikacji na nowym urządzeniu.

Niestety, ta metoda nie zawsze działa. Problem polega na tym, że nie wszystkie usługi korzystają z tych samych ustawień w wersji przeglądarkowej, co w aplikacji mobilnej. W efekcie opcja, której potrzebujesz, może nie być dostępna na urządzeniu, na którym jesteś zalogowany.

Odzyskiwanie aplikacji do autoryzacji bez dostępu do swojego konta

Jeśli nie jesteś zalogowany w innym miejscu i zgubiłeś smartfon z aplikacją do autoryzacji, przywróciłeś ustawienia fabryczne lub nie masz już dostępu do urządzenia — lub jeśli powyższa metoda nie zadziałała — nie będziesz w stanie odzyskać wspomnianej aplikacji.

Możesz jedynie przywrócić dostęp do swojego konta. Jeśli jest to konto w dużej usłudze publicznej (np. Google, Facebook, Instagram) i jest połączone z Twoim adresem e-mail lub numerem telefonu, możesz łatwo przywrócić dostęp za pomocą alternatywnej metody uwierzytelniania.

W tym celu rozpocznij proces logowania do konta, wprowadzając nazwę użytkownika i hasło, a na etapie wprowadzania kodu jednorazowego z aplikacji uwierzytelniającej kliknij łącze „Wypróbuj inny sposób” (lub o podobnej nazwie).

Wybierz najwygodniejszą dla siebie opcję — w większości usług kod może zostać dostarczony SMS-em, poprzez połączenie głosowe lub pocztą e-mail. Powinien dotrzeć do Ciebie dość szybko i wkrótce będziesz mógł ponownie zalogować się na swoje konto.

Jeśli utrata aplikacji do autoryzacji blokuje dostęp do konta, na przykład w firmie lub małej usłudze publicznej, która nie ma automatycznej procedury przywracania dostępu, skontaktuj się z lokalnym administratorem lub działem pomocy technicznej i wyjaśnij, co się stało. Najprawdopodobniej będziesz musiał udowodnić, że jesteś prawdziwym właścicielem konta.

Kiedy w końcu będziesz w stanie zalogować się na swoje konto, połącz narzędzie do autoryzacji z aplikacją na nowym smartfonie. Aby nie musieć powtarzać wszystkiego następnym razem, gdy zgubisz smartfon z aplikacją uwierzytelniającą, od razu utwórz kopię zapasową danych.

Porady