Gdy liczy się każdy megabajt

Żyjemy w czasach, kiedy internet towarzyszy nam w niemalże każdej chwili – jest w naszym telefonie, smartfonie, tablecie oraz na wielu innych urządzeniach. I trudno się temu dziwić, bowiem połączenie

Żyjemy w czasach, kiedy internet towarzyszy nam w niemalże każdej chwili – jest w naszym telefonie, smartfonie, tablecie oraz na wielu innych urządzeniach. I trudno się temu dziwić, bowiem połączenie szerokopasmowe jest coraz tańsze, a więc nie trzeba ograniczać się w korzystaniu z niego. I wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, dlaczego tak jest: przecież nic nie płacimy za korzystanie z internetu w pracy, mamy całkiem tanie połączenie w domu, w mieście istnieje sporo darmowych hotspotów Wi-Fi (choć czasem dość niebezpiecznych), a nawet gdy jesteśmy w ruchu, to mamy mobilny internet, który też już nie jest taki drogi. Jednak w tym pięknym świecie znajdują się jeszcze takie usługi jak roaming, ograniczone hotspoty Wi-Fi oraz inne rodzaje połączeń, w których liczba przesyłanych megabajtów ma ogromne znaczenie. I przeważnie dopiero po fakcie orientujemy się, że straciliśmy kontrolę nad wymianą danych: gdy przychodzi do nas ogromny rachunek za roaming 3G, gdy niespodziewanie zostajemy odcięci od sieci za przekroczenie dziennego limitu, czy z innych równie zaskakujących powodów. Mimo wszystko są sposoby na takie sytuacje – czasami wystarczy parę kliknięć, a problem zostanie rozwiązany.

Jeżeli masz iOS-a

Wielu właścicieli iPhone’a, którzy kiedykolwiek używali swojego telefonu poza granicami kraju, zetknęło się z problemem jego zadziwiającego apetytu na dane: nawet będąc w trybie gotowości, urządzenie może korzystać z lokalnej sieci 3G, aby zsynchronizować pocztę, pobrać dane lub aktualizacje do aplikacji. Miej to na uwadze:  rachunek za telefon często zaokrągla zużycie danych w roamingu w górę do 100 kilobajtów, a w niektórych przypadkach – nawet do megabajtów. Twoje urządzenie, wykorzystując zaledwie kilka kilobajtów co godzinę, może szybko pochłonąć znaczną część Twojej pensji.

Jednak dzięki programistom iOS-a dużo łatwiej jest zarządzać i monitorować swoim zużyciem danych – od iOS 7 w górę dostępna jest nawet specjalna funkcjonalność. Wystarczy przejść do Ustawień, następnie wybrać Sieć komórkową i znajdziemy się w  miejscu, gdzie możesz wyłączyć korzystanie z wybranych sieci komórkowych lub wyłączyć roaming (chociaż lepiej nie ufaj tej opcji bez granic – w niektórych przypadkach może ona nie działać poprawnie). Również dzięki tej opcji masz możliwość śledzenia statystyk dotyczących wykorzystywania danych na Twoim urządzeniu. Jednak najważniejszym punktem w tym momencie jest sekcja „Używaj sieci komórkowej dla”: znajdziesz tutaj listę aplikacji i usług, które pobierają dane. Za pomocą suwaka „Wyłącz” (kolor biały) możesz wyłączyć danej aplikacji możliwość wykorzystywania połączenia internetowego. Każda aplikacja, przy której pozostanie pozycja „Włącz” (kolor zielony), będzie korzystać danych nawet podczas roamingu.

Rachunek za telefon często zaokrągla zużycie danych w roamingu w górę do 100 kilobajtów, a w niektórych przypadkach – nawet do megabajtów.

Ci, którzy pragną dodatkowych funkcji, mają możliwość wyboru dodatkowych aplikacji z App Store’a. Są to proste wyspecjalizowane narzędzia do monitorowania natężenia ruchu, które są w stanie nie tylko pokazywać, jak dużo danych pobierasz lub aktualizujesz, ale również powiadomią, gdy zbliżysz się do limitu. Wystarczy wejść do App Store’a i wyszukać „data manager” lub „data monitor”.

Jeżeli masz Androida

Dla tych, którzy preferują telefony i tablety z systemem Android, mam dobrą nowinę – macie trochę więcej szczęścia w tym konkretnym przypadku, ponieważ Google daje więcej możliwości kontroli  zużycia danych niż Apple. Wystarczy wejść w Ustawienia i wybrać Użycie danych. W tym miejscu możesz wyłączyć transmisję danych dla konkretnych aplikacji oraz ustawić sobie limity. Gdy wybierzesz ostatnią opcję, na wykresie zużycia danych wyświetli Ci się pozioma czerwona linia. Możesz ustalić limit, który jest zgodny z Twoim planem taryfowym. Po ustaleniu wybranego poziomu Twój telefon automatycznie wyłączy przesyłanie danych za pomocą połączenia komórkowego i będziesz mógł korzystać tylko z sieci Wi-Fi … no chyba że zdecydujesz się ponownie włączyć transmisję danych.

W rzeczywistości funkcja ta powinna wystarczyć przez większość czasu. Jeżeli jednak chciałbyś korzystać z większego wachlarza funkcjonalności, to w sklepie Google Play znajdziesz przyzwoity wybór dedykowanych aplikacji. Ponieważ Android umożliwia integrację aplikacji z systemem, niektóre z nich naprawdę okazują się skutecznymi narzędziami.

Jeśli masz system Windows

W tym przypadku rzeczywiście ze względu na szerokie zastosowanie sieci 3G oraz 4G istnieje potrzeba monitorowania ruchu nawet na komputerach i laptopach (ponieważ coraz częściej korzystają ze sprzętów 3G/4G oraz smartfonów w roli modemów). Kilka lat temu systemy operacyjne nie miały wbudowanych opcji, które kontrolowałyby korzystanie z sieci. Wówczas mogłeś jedynie zainstalować tylko nieliczne oprogramowanie firm trzecich lub zagłębiać się w ustawieniach polityki sieciowej. Jednak obecnie sytuacja znacznie się zmieniła.

Jedną z funkcji w systemie Windows 8 jest możliwość skonfigurowania ustawień kosztów połączenia z internetem. Programiści nazwali tę funkcję Połączenie taryfowe. Można stworzyć coś w rodzaju profilu lub zbioru zasad, które będą definiować to, w jaki sposób telefon będzie wykorzystywał pakiety danych – w przypadku ograniczonego połączenia wprowadzone zostanie kilka zmian w sposobie wykorzystywania danych przez Windows. Komputery z połączeniem 3G, które domyślnie obsługują mobilne połączenie szerokopasmowe w Windows 8, są automatycznie skonfigurowane w kwestii wykorzystywania sieci. System Windows nie pobiera łatek (za wyjątkiem krytycznych), kafelki ekranu startowego aktualizują się, wykorzystując maksymalnie 50 MB/miesiąc, pliki w trybie offline nie synchronizują się automatycznie itp. Tak samo jest z prawidłowo zaprojektowanymi aplikacjami zewnętrznych dostawców: pokażą filmy w mniejszej rozdzielczości, zaniechają podstawowych aktualizacji, a nawet zawieszą wszelkie działania sieci w tle. Bardzo przydatne, zwłaszcza gdy jesteś o krok od przekroczenia limitu danych, a musisz pozostać online.

A tak przy okazji – nasza nowa wersja programu Kaspersky Internet Security dobrze spełnia swoją funkcję czuwania nad połączeniem taryfowym w Windows 8. A więc gdy Twój PC-et korzysta z mobilnego internetu, nie musisz wyłączać ochrony, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Nasze oprogramowanie automatycznie ograniczy zużycie ruchu, nie zmieniając poziomu ochrony Twojej prywatności, pieniędzy, a także ochroni Twoje dzieci przed zagrożeniami płynącymi z Sieci.

Porady