Fortuna z bankomatu

Czy bankomaty mogą działać jak automaty do gier? Co by było, gdyby przy odrobinie szczęścia można było zdobyć niezłą sumę?

Czy bankomaty mogą działać jak automaty do gier? Co by było, gdyby przy odrobinie szczęścia można było zdobyć niezłą sumę?

WinPot: narzędzie do wygrywania głównej nagrody

Prawda jest taka, że można przekształcić zwykły bankomat w maszynę do gier. Mówiąc dokładniej: może to zrobić szkodliwy program o nazwie WinPot. Jego twórcy prawdopodobnie zainspirowali się określeniem „jackpotting„, które odnosi się do ataków, w których cyberprzestępcy zmuszają bankomaty do wydania pieniędzy. Ktoś wymyślił, że bankomat z oprogramowaniem WinPot wyglądają jak automat do gier, a muł finansowy — czyli osoba, która odbiera z niego łupy — wygląda jak gracz.

Inaczej niż w przypadku maszyn dostępnych w kasynie, WinPot może sprawić, że „gra w bankomat” przyniesie pewną wygraną, co może wyjaśniać pierwszą część nazwy szkodliwego programu. W oprogramowaniu przestępcy mogą wskazać i opróżnić kasetę bankomatu, w której znajduje się najwięcej pieniędzy.

Okna automatu wyświetlają zawartość każdej kasety. Muł musi jedynie wybrać kasetę zawierającą najwięcej pieniędzy i kliknąć przycisk „Spin”. Z kolei przycisk „Scan” służy do ponownego przeliczenia waluty. Twórcy WinPota przygotowali także przycisk awaryjny „Stop”, dzięki któremu muł może wstrzymać wypłatę, zanim wzbudzi podejrzenia.

Istnieje wiele różnych wersji oprogramowania WinPot, a każda z nich ma swoje unikatowe funkcje. Na przykład niektóre rodzaje tego szkodliwego oprogramowania działają tylko przez określony czas (np. przez miesiąc), a następnie po cichu same się dezaktywują. Jednak zestaw głównych funkcji jest wszędzie taki sam. Dzięki różnorodności atakujący mogą dostosować oprogramowanie do nowych sposobów zabezpieczeń bankomatów, ale i uniemożliwiają nadużyciom ze strony mułów, którzy mogliby próbować kopiować program, aby zgarnąć całą wygraną.

Wygrana, ale nie dla każdego

Jeśli zauważysz coś dziwnego w wyglądzie bankomatu lub jego działaniu, raczej nie spodziewaj się szczęścia. W końcu cyberprzestępcy nie tylko kradną pieniądze z bankomatów: w arsenale ich działań znajduje się także kradzież gotówki od klientów banków: dzięki ukrytym kamerom, fałszywym klawiaturom, skimmerom i innym urządzeniom zdobywają należące do potencjalnych ofiar kody PIN i dane z kart magnetycznych. W ten sposób mogą stworzyć duplikat i użyć go bez Twojego udziału.

Jednak czasami zagrożenia czyhają w idealnym i normalnie wyglądającym i działającym bankomacie. Dlatego należy znać…

… podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z bankomatów:

  • Aktywuj powiadamianie przez SMS-y o wypłatach i przelewach, aby mieć pewność, że jeśli ktoś inny uzyska dostęp do Twojej karty, dowiesz się o tym na tyle szybko, aby można było ją natychmiast zablokować.
  • Wybieraj bankomaty, które nie są łatwym celem dla cyberprzestępców — to znaczy takie, które stwarzają dla nich większy problem w kwestii przeprogramowania lub zainstalowania na nich własnego urządzenia. Najlepszy jest oddział banku lub inna dobrze strzeżona lokalizacja.
  • Stań tak blisko terminala, jak tylko możesz, i zakryj klawiaturę drugą ręką, gdy wprowadzasz kod PIN. W ten sposób uniemożliwisz przestępcy śledzenie Twoich ruchów poprzez kamerę ukrytą gdzieś w pobliżu bankomatu — a także utrudnisz zaglądanie Ci przez ramię.
  • Zwracaj uwagę, czy coś nie wygląda dziwnie na zewnątrz bankomatu lub na ekranie. Jeśli coś wzbudzi Twoje podejrzenia, zachowaj ostrożność i wybierz inny bankomat, zanim potencjalnie zostaniesz bez pieniędzy na koncie. A jeszcze lepiej skontaktuj się z bankiem. Nawet jeśli zobaczysz ten kuszący interfejs oprogramowania WinPot z przyciskiem Spin, pamiętaj: kradzież to kradzież, a złodzieje prędzej czy później trafiają do więzienia.
Porady