Pięć działań, które należy regularnie przeprowadzać na sprzęcie z Androidem

Co należy regularnie sprawdzać na smartfonach z systemem Android?

Dla wielu osób życie kręci się wokół ich smartfona. Pewien szczególnie pomysłowy człowiek nawet poślubił swojego „cyfrowego kompana”. Nawet jeśli dbasz o odpowiednią równowagę w swoim życiu, bezpieczniej jest zakładać, że w telefonie znajduje się wiele danych osobowych i osobistych — zdjęcia, gry, kontakty, muzyka itp.

Aby dbać o kondycję swoich danych, trzeba regularnie przeprowadzać określone działania. Nie warto się tu rozczulać, lecz całą sprawę traktować jak mycie zębów. Dziś opowiem o pięciu aspektach, na które należy poświęcać swój czas, aby dbać o bezpieczeństwo smartfonów z Androidem.

1. Sprawdzanie aplikacji

Zacznij od przygotowania listy zainstalowanych aplikacji. Przejrzyj ją i usuń bez sentymentu te, których już nie używasz.

W ten sposób zwolnisz miejsce na swoim smartfonie i zwiększysz wydajność (pamięć jest ściśle związana z dostępną przestrzenią). Ponadto zwiększysz żywotność baterii, bo dawno zapomniane aplikacje nie będą już działać w tle. To z kolei zmniejszy ryzyko padnięcia ofiarą szpiegów i złodziei, jeśli jakaś aplikacja na Twoim telefonie okaże się szkodliwa. Pamiętaj, że źródłem infekcji może być nawet program, który jest nieszkodliwy — w każdej chwili może on zostać zhakowany lub jego autorzy mogą umieścić w kodzie aplikacji szkodliwą bibliotekę. Mniejsza liczba aplikacji oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia takich incydentów.

Nawet jeśli od dawna nie używasz jakiejś aplikacji, ale czujesz, że pewnego dnia może Ci się jeszcze przydać, usuń ją. W końcu zainstalowanie programu to zaledwie kilka kliknięć.

2. Sprawdzanie uprawnień

Gdy już na telefonie zostaną tylko te aplikacje, których naprawdę używasz, sprawdź listę ich uprawnień.

Co do zasady, nie należy udzielać zbyt wielu uprawnień nowo instalowanej aplikacji. Im więcej swobody przyznasz, tym więcej program będzie mógł zrobić na urządzeniu — a zwłaszcza tym więcej danych będzie ona mieć na Twój temat. Zatem najlepiej każdej aplikacji dawaj minimum tego, czego żąda.

Zwróć szczególną uwagę na uprawnienia związane z aplikacjami zarządzającymi urządzeniem i jego dostępnością — udzielaj ich tylko wtedy, gdy ufasz aplikacji w 100%.

Nie bój się odmawiać. Jeśli cofniesz uprawnienia i aplikacja przestanie działać prawidłowo lub jakieś jej funkcje znikną, zawsze możesz je przywrócić. Najprawdopodobniej jednak aplikacja zacznie się ich domagać. Więcej informacji na temat uprawnień w systemie Android znajdziesz w tym poście.

3. Sprawdzanie aktualizacji

Aktualizacje są ważne, bo eliminują luki, a dzięki temu zwiększają ochronę przed atakami. Ogólnie aplikacje pobrane ze sklepu Google Play powinny być aktualizowane automatycznie, jednak aby mieć pewność w tej materii, otwórz sklep i sprawdzaj najnowsze wersje samodzielnie. Jeśli na własne ryzyko pobierzesz coś z spoza sklepu oficjalnego (czego nie zalecamy), będziesz ponosić odpowiedzialność za własnoręczne instalowanie aktualizacji.

Odrębną sprawą są aktualizacje dla systemu Android. Dzięki ręcznemu sprawdzaniu możesz je pobierać wcześniej, zanim smartfon zainstaluje je podczas następnej aktualizacji automatycznej. A w związku z tym szybciej uzyskasz ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami.

4. Skanowanie urządzeń oprogramowaniem antywirusowym

Sklep Google Play ma własny program antywirusowy, Google Play Protect, który sprawdza umieszczane w nim aplikacje. Jeśli więc pobierasz aplikacje właśnie stamtąd, najprawdopodobniej są one bezpieczne.

Od czasu do czasu zdarzają się jednak wyjątki (wystarczy przypomnieć sobie przypadek związany z aplikacją CamScanner). W samym sklepie Google Play szkodliwe aplikacje ostatecznie zostają wykryte i usunięte. Jeśli instalujesz aplikacje z innych sklepów lub pobierasz je na smartfon ręcznie w postaci plików APK, nie masz żadnych gwarancji co do ich bezpieczeństwa. Dlatego zalecamy okresowe skanowanie zawartości smartfona mobilnym narzędziem antywirusowym.

W przypadku rozwiązań darmowych skanowanie zwykle należy uruchamiać ręcznie. Najlepiej robić to w odniesieniu do każdej nowo zainstalowanej aplikacji lub aktualizacji. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz o tym pamiętać, wybierz rozwiązanie, które będzie automatycznie skanować urządzenie zgodnie z ustawionym terminarzem. Taka funkcja jest dostępna na przykład w płatnej wersji naszego programu Kaspersky Internet Security for Android.

5. Sprawdzanie, czy dane nie wyciekły

Twoje urządzenie z systemem Android najprawdopodobniej zawiera mnóstwo danych osobistych, od zdjęć po aplikacje sieci społecznościowych zawierające wszystkie rozmowy. Niestety wycieki danych stają się coraz powszechniejsze. Jeśli na przykład Twoje hasło lub numer karty bankowej wpadną w ręce cyberprzestępców, możesz stracić dostęp do swojego konta lub paść ofiarą oszustwa. Z tego względu lepiej jest mieć świadomość, że jakieś dane wyciekły.

Ze swojej strony zalecamy okresowe przeprowadzanie działań wymienionych w dzisiejszym poście na smartfonach i tabletach z Androidem, czyli:

  • usuwaj nieużywane aplikacje,
  • unieważniaj nadmierne uprawnienia aplikacjom,
  • instaluj najnowsze aktualizacje dla urządzeń i aplikacji z systemem Android,
  • ręcznie uruchamiaj skanowanie antywirusowe, jeśli nie odbywa się ono w sposób automatyczny,
  • zmieniaj hasła do kont, z których hasła wyciekły.

Oczywiście trzeba poświęcić na te kroki czas, jednak trzymanie kontroli nad swoim urządzeniem jest przecież bezcenne.

Porady