Finał akademii „CyberSecurity for the Next Generation” w Sztokholmie

W dniach 23-25 czerwca 2014 r. w Sztokholmie odbyła się ostania runda akademii dla studentów „CyberSecurity fot the Next Generation” połączonej z finałową konferencją. Do Szwecji przybyło 12 finalistów z

W dniach 23-25 czerwca 2014 r. w Sztokholmie odbyła się ostania runda akademii dla studentów „CyberSecurity fot the Next Generation” połączonej z finałową konferencją. Do Szwecji przybyło 12 finalistów z 8 różnych krajów, którzy wygrali wcześniejsze etapy w regionalnych rundach. Podczas kilku dni studenci akademii musieli się zmierzyć z 5 wyzwaniami: trzema indywidualnymi – Elevator Pitch, Future News Video Report oraz Poster – a także dwoma grupowymi: Cyber Quiz i Computer Security Competition, które nazwano Operation Double-Cross.

Celem tego międzynarodowego wydarzenia jest pielęgnowanie zainteresowań młodych ludzi w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego, tak aby ta sfera stanęła na równi ich zainteresowań wraz z rosnącym zaufaniem do współczesnej technologii.

Tuż po powitalnej mowie Natalii Obelec, która pełni rolę zastępcy szefa działu edukacji w Kaspersky Lab, Marie Alveras Loven, szefowa szwedzkiej organizacji CERT-SE, przestawiła prezentację dotyczącą sposobów reagowania jej organizacji w obliczu problemów z bezpieczeństwem. Jedną z ciekawszych informacji było przytoczenie danych odnośnie zagrożeń w internecie w 2013 roku: w porównaniu do roku 2012 ich liczba wzrosła o 62% (czy zdawaliście sobie sprawę, że obecnie możecie kupić sobie atak DDoS za jedyne 2 dolary za godzinę lub 150 dolarów za tydzień?).

David Jacoby, starszy badacz zagrożeń w Kaspersky Lab, w swoim eksperymencie zastosował socjotechnikę, aby w prosty sposób zobrazować, jak łatwo można zhakować instytucje publiczne. W ten sposób chciał zasugerować, że zamiast nadmiernie skupiać się na zagrożeniach przyszłości, cały biznes powinien zatroszczyć się o podstawowe wymogi bezpieczeństwa, które już dzisiaj mogą powodować realne problemy.

Gdy wystąpienia prelegentów dobiegły końca, nastał moment, aby to studenci stanęli na scenie i przystąpili do swojego pierwszego wyzwania – Elevator Pitch. Każdy z uczestników dostał 3 minuty na prezentację oraz 2 minuty na pytania, aby przekonać publiczność do swojego projektu. Zwycięzcą tego pojedynku został Włoch Maurizio Abbà, który zaimponował komitetowi akademii swoją pracą na temat komputerów-pułapek (tzw. honeypots).

Kolejnym punktem programu była prezentacja Wiaczesława Zakorzewskiego, menedżera grupy odpowiedzialnej za badania nad lukami w zabezpieczeniach, Kaspersky Lab, który opowiedział o exploitach. Na jednym ze slajdów został przestawiony imponujący wykres wskazujący ilość luk wykrytych w platformie Java (pamiętaj, aby zawsze zaktualizować ją do najnowszej wersji!).

W drugim starciu studentów finaliści musieli przygotować raport w formie wideo, traktujący o nowościach z dziedziny cyberbezpieczeństwa, które prawdopodobnie pojawią się w 2020 roku. Dzięki swojemu oryginalnemu podejściu do zadania zwycięzcą tego wyzwania został David Korczynski z Royal Holloway University of London.

Wyzwanie numer trzy polegało na zaprezentowaniu swoich projektów w formie plakatów, stosując kombinację tekstu, zdjęć oraz grafiki – w taki sposób, aby przekazać wyniki badań. Artem Szumiłow z Moskiewskiego Uniwersytetu Technicznego im. Baumana zdobył pierwsze miejsce ze swoim projektem na temat usprawnienia mechanizmów Captcha przy użyciu gestów.

Ostatni dzień konferencji przyniósł 4 ciekawe prezentacje. Stefan B. Grinneby zaproponował wskazówki dotyczące poszukiwania swojej pierwszej pracy w branży bezpieczeństwa; Maria Garnajewa, badacz bezpieczeństwa w Kaspersky Lab, opowiadała o bocie DDoS: BlackEnergy2; a Beverly Magda, profesor z Georgetown University, przypomniała nam o temacie, który w wirtualnym świecie często jest spychany na boczny tor – etyka w sieci. Ostatnią prezentację wygłosił Daniel W K Tse, profesor z City University z Hong Kongu, który mówił o konieczności jasnego określenia zasad dotyczących polityki wykorzystywania i działania w mediach społecznościowych przez współczesne firmy.

Atmosferę w Hilton Auditorium podgrzało rozpoczęcie „Cyber Quizu” – jednego z ostatnich, tym razem grupowych wyzwań, które prowadził dr Stefano Ortolani, menedżer działu edukacji w Kaspersky Lab. Ta część była niesamowicie emocjonująca i po zaciętej walce w konkursie wyłonił się zespół zwycięzców w składzie: Siergiej Szpek (Narodowy Uniwersytet Badań Jądrowych, Moskwa), Armando Miraglia (Vrije Universieit, Amsterdam) oraz Wenjuan Li (City University, Hong Kong), którzy nie mieli sobie równych.

group_KAcademy

Chcielibyśmy przekazać nasze najszczersze podziękowania i gratulacje wszystkim studentom akademii, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, oraz oczywiście profesorom  prelegentom, dzięki którym ta konferencja miała tak wyjątkowy charakter.

Więcej informacji na temat nadchodzących wydarzeń znajdziesz na poniższych stronach:

Porady