Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Celem tegorocznej edycji jest zachęcenie wszystkich do współdziałania w tworzeniu lepszego internetu dla każdego, a zwłaszcza dla jego młodszych użytkowników.

Motto tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu brzmi „Działajmy razem!”. Jej celem jest zachęcenie wszystkich do współdziałania w tworzeniu lepszego internetu dla każdego, a zwłaszcza dla jego młodszych użytkowników. Przesłanie to w pełni wspiera Kaspersky Lab, jednak w rzeczywistości chcielibyśmy, aby każdy dzień roku był dniem tak bezpiecznego internetu, jak tylko można. Wierzymy, że współpraca i praca zespołowa to najlepsze narzędzia, jakich możemy użyć do uczynienia internetu miejscem bezpieczniejszym i otwartym dla każdego.

Dla wielu osób świat online jest naturalnym rozszerzeniem prawdziwego świata. Jednak inni traktują go jak zło konieczne, lub nawet niepotrzebne. Bez względu na to, jaki masz do niego stosunek, musimy zacząć korzystać z niego w odpowiedniejszy sposób. Chociaż dla młodszych pokoleń nowe technologie stanowią ich drugą naturę i sposób życia, czasami może im brakować doświadczenia życiowego, tak potrzebnego do zrozumienia, że to, jak postępują dziś, może mieć wpływ na to, co ich spotka jutro. Z kolei starsze pokolenia są ostrożniejsze w kwestii nowych technologii i nadmiernego udostępniania informacji na swój temat, a mimo to według badania ta grupa wiekowa jest bardziej podatna na oszustwa i fałszywe informacje, jak również nie rozumie, że technologia może być wykorzystywana w złym celu.

Kimkolwiek jesteś i bez względu na to, jak traktujesz nowe technologie, w Dniu Bezpiecznego Internetu zachęcamy Cię do zastanowienia się nad tym, jak z nich korzystasz oraz co możesz zrobić na rzecz zwiększenia swojego bezpieczeństwa.

Nie wiesz, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie? Poniżej znajdziesz kilka porad naszych ekspertów:

  1. Niech Twoje hasła będą skomplikowane, trudne do odgadnięcia i unikatowe – istnieje mnóstwo sposobów ich zabezpieczenia. Jeśli obawiasz się, że nie zapamiętasz wielu unikatowych haseł, skorzystaj z naszych podpowiedzi: https://plblog.kaspersky.com/safer-internet-day-2018/8878/.
  2. Nie klikaj dobrowolnie łączy ani załączników. Więcej informacji na temat tego, jak unikać pułapek wykorzystujących linki, znajdziesz w tym poście: https://plblog.kaspersky.com/jak-poradzic-sobie-z-phishingiem-10-porad/4234/.
  3. Zastanów się, zanim coś opublikujesz – gdy umieścisz coś w internecie, zostanie to w nim na zawsze.
  4. Sprawdzaj funkcje wszystkich aplikacji, które instalujesz na urządzeniach mobilnych. Czy muszą one mieć dostęp do Twojej lokalizacji? Czy musisz udostępniać im swoją listę kontaktów? Jeśli nie, nie instaluj ich lub wyłącz funkcje, które uważasz za niepotrzebne. W ten sposób zwiększysz swoją prywatność. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, przeczytaj nasz post na ten temat: https://plblog.kaspersky.com/android-8-permissions-guide/9820/.
  5. Pamiętaj o instalowaniu aktualizacji i sprawdzaj, czy w oprogramowaniu nie pojawiły się żadne luki https://plblog.kaspersky.com/software-updater/5574/.
Porady