Bezpieczeństwo na rzecz przyszłości

W branży cyberbezpieczeństwa wiadomo jedno: potrzebnych jest więcej utalentowanych ludzi. Według firmy Frost & Sullivan mimo zmiany systemu edukacji na całym świecie do roku 2020 w obszarze cyberbezpieczeństwa widoczny będzie niedobór

W branży cyberbezpieczeństwa wiadomo jedno: potrzebnych jest więcej utalentowanych ludzi. Według firmy Frost & Sullivan mimo zmiany systemu edukacji na całym świecie do roku 2020 w obszarze cyberbezpieczeństwa widoczny będzie niedobór około 1,5 miliona utalentowanych pracowników.

ireland-featured

Ten niedobór najbardziej odczują działy informatyczne dużych firm. Jednak najtrudniejsze będzie znalezienie wyspecjalizowanych producentów zabezpieczeń oraz ekspertów posiadających wiedzę w wielu dziedzinach. Takich osób nie znajduje się na zwykłych uczelniach.

Wyzwanie, jakie stwarza brak utalentowanych osób, było przedmiotem spotkania zorganizowanego przez firmę Kaspersky Lab w irlandzkim Dublinie. Znana jako europejska Dolina Krzemowa, Irlandia — a zwłaszcza Dublin — aktywnie szkoli i zatrudnia ekspertów IT, dzięki czemu miasto to staje się naturalnym wyborem, jeśli chodzi o miejsce spotkania dużej grupy producentów zabezpieczeń, instytucji edukacyjnych, agencji pośrednictwa pracy i przedstawicieli rządu.

Wszystkie osoby biorące udział w panelu były zgodne, że chociaż systemy edukacji aktywnie zmieniają się na rzecz rozwiązania tego problemu, nie jest to wystarczające. Shane Nolan, dyrektor generalny agencji IDA Ireland, wyjaśnił: „Możliwość kształcenia nowych osób na poziomie akademickim zwiększyła liczbę stopni wyższych w ciągu ostatnich pięciu lat. Prawie każda uczelnia w kraju oferuje kursy licencjackie lub absolwenckie z dziedziny cyberbezpieczeństwa…. Uważam, że bardzo istotne jest promowanie tego potencjału wśród dzieci. W systemie edukacji ważne są także staże. Jeśli chodzi o informatykę, wielu studentów decyduje się na edukację ogólną. Gdyby udało nam się skierować ich w kierunku cyberbezpieczeństwa, z pewnością nikt by na tym nie stracił”.

panel2

Jacky Fox, dyrektor działu odpowiedzialnego za doradztwo w kwestii ryzyka w firmie Deloitte Ireland oraz lider krajowej usługi Cyber Security and IT Forensic w firmie Deloitte, dodała, że idealnie by było, gdyby każdy uczeń musiał uczęszczać na przynajmniej jedną lekcję o tematyce cyberbezpieczeństwa, bez względu na wybrany kierunek nauki. „W ten sposób może udałoby się zwrócić uwagę na ten temat chociaż kilku osób. Może rozważą tę opcję” – podsumowała.

Dr. Michael Schukat, wykładowca w katedra Technologii Informacyjnych Narodowego Uniwersytetu Irlandii w Galway, podkreślił, że problem powinien zostać także rozwiązany na wcześniejszych etapach edukacji, czyli już w czasach szkolnych: „Nastolatkowie interesują się programowaniem, ale ostatecznie zajmują się inżynierią mechaniczną lub lądową, ponieważ tak im ktoś doradził. jak to zmienić? Myślę, że odpowiednia osoba siedzi tutaj [w tym miejscu wskazał na Jewgienija Kasperskiego]: należy sprawić, aby wzory do naśladowania i nowe talenty w cyberbezpieczeństwie były bardziej widoczne, aby uświadomić nastolatkom (i ich rodzicom), że można tu zrobić karierę i nieźle zarabiać, a samo cyberbezpieczeństwo nie jest nudne. Musimy zwiększyć nasze wysiłki w celu zainteresowania tą dziedziną studentów. Obecnie teleinformatyka to głównie programowanie: możemy ją rozdzielić i skupić na obszarze cyberprzestrzeni, możemy zrobić hakatony lub dni otwarte. W ten sposób przyciągniemy studentów do zagadnienia, jakim jest cyberbezpieczeństwo”.

Jewgienij Kasperski uważa, że nie tak trudno zainteresować studentów: „Po pierwsze, bezpieczeństwo IT jest teraz wszędzie, od telefonów po turbiny” – powiedział. „Po drugie, w wielu przypadkach musimy przeprowadzić swoje śledztwo, zanim kogoś złapiemy. Po trzecie, istnieje coraz większe zapotrzebowanie ekspertów cyberbezpieczeństwa, więc są oni coraz lepiej opłacani”.

Jednak osoby, które ukończyły studia i zostały gdzieś zatrudnieni, rzadko są wykwalifikowane na tyle, aby powierzyć im zaawansowane zadania związane z cyberbezpieczeństwem. To dlatego absolwenci, którzy decydują się na dodatkowe szkolenia lub staże, obracając się wśród prawdziwych zespołów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, prawdopodobnie odniosą na tym polu większy sukces. Oczywiście łatwiej to osiągnąć w oazie takiej jak Dublin, w której jest wiele takich firm i zespołów. „W Deloitte przyjmujemy stażystów, prowadzimy także programy dyplomowe — w ciągu trzech lat szkoleń absolwent staje się przeszkolonym ekspertem cyberbezpieczeństwa” — powiedziała Jacky Fox.

Aby się rozwijać, firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem potrzebują takich oaz, gdyż często muszą znaleźć rzadkiego lub unikatowego eksperta. Według Shane Nolan: „Skupienie branży w tym miejscu jest o tyle istotne, że firmy nie chcą absolwentów czy doktorantów, lecz wykwalifikowanych pracowników, ludzi z doświadczeniem…. Na naszych barkach spoczywa więc pomoc Irlandii w utworzeniu platformy dla tych firm, aby mogły kontynuować budowanie klastra IT”.

Kaspersky Lab także ma taką potrzebę. To dlatego otworzyliśmy nasze pierwsze centrum badawczo-rozwojowe w Europie, w tym samym dniu, w którym odbyło się spotkanie w Dublinie. Na początku będzie tu pracować około 50 deweloperów.

Keith Waters, dyrektor działu inżynierii w irlandzkim oddziale Kaspersky Lab, powiedział, że czuje się zainspirowany tym zadaniem: „To wspaniałe i interesujące wyzwanie tworzyć różne produkty przeznaczone do ochrony firm. W Dublinie chcemy tworzyć zaawansowane produkty i rozwiązania, a to wymaga połączenia fachowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, wiedzy na temat dużych zbiorów danych, nauczania maszynowego — trudno znaleźć dla społeczności inżynierskiej bardziej ekscytującą i ciekawszą kombinację umiejętności i technologii”.

Jewgienij Kasperski zasugerował, że poza nowym centrum R&D Kaspersky Lab może utworzyć specjalnie centrum szkoleniowe przeznaczone na potrzeby edukacji w nowych dziedzinach bezpieczeństwa, takich jak ochrona infrastruktury krytycznej i transportu. „Jestem przekonany, że nasze biuro w Dublinie pomoże nam zbudować lepsze systemy cyberbezpieczeństwa, usług, szkoleń i edukacji, blisko współpracując z irlandzkim rządem i uniwersytetami” – powiedział.

Premier Irlandii (Taoiseach) Enda Kenny dołączył do ceremonii otwarcia i obiecał wsparcie branży ze strony rządu: „Nasz rząd dobrze orientuje się co do poziomu i zakresu umiejętności wymaganych w tym obszarze, a zgodnie z nową strategią nauczania i nabywania umiejętności obycie w IT i posługiwaniu się technologiami cyfrowymi staną się kluczową częścią edukacji na każdym poziomie”.

Porady