Zazwyczaj gdy mówimy o programach szyfrujących, które żądają okupu, zalecamy, aby ich ofiary nie poddawały się presji cyberprzestępców i nie płaciły. Chodzi przede wszystkim o to, że takie działanie zachęca twórców szkodliwych programów do kontynuowania swoich działań. Można to porównać do relacji między podażą a popytem: im więcej ludzi płaci, tym większy jest rynek, więc złoczyńcy tworzą kolejne szkodliwe programy — i wszyscy mamy więcej kłopotów.
Co więcej, płacenie okupu nie daje gwarancji zwrócenia plików. Osoba, która infekuje czyjś komputer bardzo niebezpiecznym szkodliwym programem i kradnie pliki, jest przestępcą. Jakie są zatem szanse na to, że postąpi ona honorowo i zwróci Ci je, gdy zapłacisz?
Być może dla niektórych brzmi to bardzo pesymistycznie, jednak taki stan rzeczy potwierdza przeprowadzone przez nas niedawno badanie. Jedna trzecia ofiar zapłaciła przestępcom okup w zamian za rzekome zwrócenie plików, lecz w przypadku aż 20% z nich nadzieje okazały się płonne.
Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów w Kaspersky Lab, powiedział: „Prosimy wszystkich, którzy padli ofiarą programów żądających okupu — czy to duże firmy, czy osoby prywatne — aby nie płaciły okupu, na który liczą przestępcy. W przeciwnym razie wspiera się tę cyberprzestępczą aktywność. Ponadto, jak pokazuje badanie, nie ma gwarancji, że zapłacenie okupu zaowocuje odzyskaniem dostępu do zaszyfrowanych danych”.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak należy chronić swoje pliki przed programami żądającymi okupu oraz w jaki sposób możesz spróbować je odzyskać, jeśli doszło do infekcji.
- Regularnie twórz kopie zapasowe swoich najważniejszych danych.
- Używaj dobrego programu antywirusowego. Nie musi to być produkt od Kaspersky Lab, choć mówiąc szczerze, możemy skutecznie Cię ochronić przed takimi zagrożeniami.
- Jeśli masz już nasz produkt, nie wyłączaj w nim modułu Kontrola systemu. Ta funkcja ochrony proaktywnej zwiększa odporność na najnowsze rodzaje szkodliwych programów i wykazuje się szczególnie dużą skutecznością w zwalczaniu ransomware. Zobacz, jak działa Kontrola systemu:
- Jeśli jednak spotkał Cię ten pech i do systemu przedostał się jakiś program szyfrujący, nie panikuj. Na czystym systemie odwiedź naszą stronę No More Ransom: prawdopodobnie znajdziesz tam narzędzie deszyfrujące, które pomoże Ci odzyskać pliki. I to bezpłatnie!