W bieżącym miesiącu dużo się mówi o cyberbezpieczeństwie — a to za sprawą stosunkowo nowej inicjatywy polegającej na intensywnym poszerzaniu wiedzy z tego obszaru. Jej celem jest promowanie edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.
Misją Kaspersky Lab jest uratowanie świata — a ochrona go przed zagrożeniami internetowymi stanowi jej sporą część.
Prawda jest taka, że jesteśmy mniej bezpieczni, niż uważa większość ludzi. Według naszego wskaźnika Kaspersky Cybersecurity Index aż 40 procent ludzi nadal nie chroni swoich urządzeń przed zagrożeniami płynącymi z internetu. Dobrze wiedzieć, jak rozpoznawać wszystkie rodzaje cyberataków, ponieważ zdarzają się one coraz częściej i nie zanosi się na to, aby sytuacja ta wkrótce uległa poprawie. Zatem w miesiącu zwiększającym świadomość cyberbezpieczeństwa prezentujemy pięć podstawowych aspektów, które powinni wziąć pod uwagę użytkownicy internetu, aby zwiększyć swoją ochronę i nie paść ofiarą zagrożeń płynących ze świata wirtualnego.
- Przygotuj się na atak ransomware
Szkodliwe oprogramowanie należy do jednych z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa online, a szczególnie uciążliwe jest oprogramowanie żądające okupu. Ofiary programów z rodziny ransomware są namawiane do zapłacenia pieniędzy w celu odzyskania skradzionych im informacji — tych, które naturalnie nie są już ani bezpieczne, ani prywatne. Co więcej, jeśli urządzenie zostanie zaatakowane przez ransomware, hakerzy mogą uzyskać dostęp do informacji wrażliwych, takich jak portfele waluty Bitcoin. Aby ochronić swoje dane przed ransomware, należy postępować zgodnie z tymi prostymi zasadami.
- Rozsądnie wybieraj hasła (lub używaj menedżera haseł)
Najczęściej używanym hasłem jest 123456. Podobno ponad połowa użytkowników internetu stosuje jedno hasło do różnych aktywności online. Popularne hasła, takie jak 123456, qwerty, password, łatwo jest zhakować, a jeśli chronią one kilka kont, atakujący z łatwością będzie mógł uzyskać do nich dostęp. Istnieje wiele pomysłów na silne hasła — od wybierania tych, które są frazami, po stosowanie cyfr i znaków specjalnych. Dodatkowo bezpieczeństwo można wzmocnić, korzystając z menedżera haseł, dzięki czemu informacji nie będzie można zhakować.
- Chroń swoją tożsamość i bezpieczeństwo w sieciach społecznościowych
W 2017 roku trudno znaleźć kogoś, kto nie ma konta w przynajmniej jednej platformie sieci społecznościowej. Facebook, Twitter, LinkedIn i wiele innych platform stanowią nieodłączną część naszego życia, ułatwiając nam komunikację, zdobywanie informacji i opinii. Na swój sposób są one naszym „prawdziwym” życiem w internecie. Warto pamiętać, aby korzystać z tych kanałów społecznościowych, mając oczy szeroko otwarte. Wszystkie informacje, które udostępniamy w internecie, mogą zostać użyte na wiele niekorzystnych sposobów. Sprawdź, jak chronić swoją tożsamość w internecie, oraz poznaj nasz poradnik, dzięki któremu zachowasz właściwą higienę podczas korzystania z mediów społecznościowych.
- Zabezpiecz swoją sieć Wi-Fi (lub używaj VPN-a)
Będąc w domu czy w podróży, najczęściej łączysz się z internetem przez sieć Wi-Fi. Jeśli jednak nie jest ona poprawnie skonfigurowana i zabezpieczona, stanowi łatwy cel dla hakerów. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, skutecznie zabezpieczysz swoją sieć bezprzewodową oraz dane.
Jeśli z jakiegoś powodu nie masz wyboru i musisz skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi (czyli hotspota), skorzystaj z funkcji VPN (czyli wirtualnej sieci prywatnej). To prosty i niedrogi sposób na zaszyfrowanie swoich danych, zarówno tych wysyłanych, jak i odbieranych — aby żadna osoba obca nie mogła uzyskać do nich dostępu. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wybrać dla siebie odpowiedniego dostawcę usługi VPN.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie
To najprostszy, a zarazem najistotniejszy czynnik, jeśli chodzi o zabezpieczenie komputera czy inteligentnego urządzenia: instalowanie aktualizacji w programach. Firmy je udostępniają, aby łatać wykryte luki. Zobacz, dlaczego należy stosować uaktualnienia oraz jak zautomatyzować ten proces.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy post jest zaledwie przypomnieniem podstaw bezpiecznego korzystania z cyberświata. A jeśli znasz kogoś, dla kogo mogłyby się one okazać przydatne, udostępnij ten tekst. W końcu właśnie po to wymyślono miesiąc podnoszenia świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa.