Bezpieczne zakupy świąteczne: 7 porad

Mamy trudne czasy i napięty budżet, więc kiedy nastaje czas świątecznych zakupów, każdy szuka okazji. Jeśli jednak szukanie jak największych oszczędności zagraża twojemu bezpieczeństwu, czy to w prawdziwym świecie, czy

Mamy trudne czasy i napięty budżet, więc kiedy nastaje czas świątecznych zakupów, każdy szuka okazji. Jeśli jednak szukanie jak największych oszczędności zagraża twojemu bezpieczeństwu, czy to w prawdziwym świecie, czy w wirtualnym, to chyba zagubiłeś gdzieś priorytety. Zarówno wstawanie o trzeciej nad ranem, aby zdobyć coś na wielkiej wyprzedaży w Czarny Piątek, jak i poszukiwanie strony oferującej zestaw płyt z 90% obniżką, brzmią jakbyś chciał podarować komuś swoje ciężko zarobione pieniędzy. Ale jeśli naruszone zostanie twoje osobiste bezpieczeństwo lub wrażliwe informacje wpadną w niepowołane ręce, ostatecznie zapłacisz o wiele więcej niż mógłbyś zaoszczędzić. Oto kilka sposobów, jak się przed tym uchronić.

1. Nie jedź sam na zakupy w środku nocy                               

Jesteś przekonany, że znajdziesz wiele świetnych ofert w sklepie na przedświątecznych wyprzedażach. Nie popełniaj jednak błędu polegającego na samotnej wyprawie do sklepu na nocny szał cenowy. Droga do i z sklepu jest niebezpieczna, bo przestępcy także pamiętają o takich wyprzedażach. Jeśli nie możesz znaleźć nikogo chętnego do towarzystwa, przemyśl ten pomysł jeszcze raz. Nic nie jest ważniejsze od twojego fizycznego bezpieczeństwa.

2. Zabierz tylko te karty płatnicze, których zamierzasz użyć

Zdecyduj, których kart użyjesz podczas konkretnych zakupów i weź jedynie te karty. Nie chcesz przecież znaleźć się w sytuacji, w której musiałbyś kontaktować się z kilkoma bankami i informować o kradzieży kart płatniczych i kredytowych, tym bardziej w czasie, gdy są ci one szczególnie potrzebne.

3. Nigdy nie bierz swojej książeczki czekowej

Jeśli korzystasz z płatności czekami, nie zabieraj na zakupy całej książeczki. To jeden z najprostszych sposobów, w jaki przestępcy mogą skraść twoją tożsamość. Zamiast tego, weź jeden czek – lub wiele, jeśli idziesz do kilku sklepów – i napisz nazwę odbiorcy płatności, zanim wyjdziesz z  domu. Kwotę czeku wypełnij w sklepie i podpisz dopiero w trakcie przeprowadzenia transakcji.

4. Strzeż się mniej znanych stron

To, że znalazłeś w internecie płaski telewizor za 50% ceny, nie oznacza, że zaraz musisz go kupić. W sieci znajduje się całe mnóstwo oszukańczych stron, których celem jest jedynie zebranie informacji o karcie kredytowej przy pomocy kuszącej promocji. Kiedy oszuści już je otrzymają, twój towar nigdy do ciebie nie dotrze, a ty zostaniesz obciążony fałszywymi opłatami. Zrób własne rozpoznanie i trzymaj się z dala od wszystkich sprzedawców online, na których skarży się wielu klientów.

5. Miej swój telefon zawsze przy sobie

Wybierając się na zakupy, zawsze zabieraj ze sobą swój telefon komórkowy. Może okazać się nieoceniony, gdy zepsuje ci się samochód, a poza tym rozmawianie przez telefon może efektywnie odstraszyć potencjalnych przestępców. Możesz także powiadomić kogoś bliskiego, że już wracasz. Upewnij się, że twój telefon jest chroniony hasłem i aktywuj funkcje antykradzieżowe na wypadek, gdybyś go zgubił lub gdyby trafił w niepowołane ręce.

6. Unikaj kupowania za pomocą publicznych sieci Wi-Fi

Gdy popijając espresso w kawiarni, robisz zakupy przez internet, doceniasz wygodę tej sytuacji. A co z bezpieczeństwem? Przecież w ten sposób możesz stać się łatwym celem przestępców. Oprócz tego, że publiczne sieci Wi-Fi zawsze są mniej bezpieczne niż prywatne, nigdy nie wiesz, czy nie jest to stworzona przez cyberpzestępców sieć widmo, przez którą narazisz się na kradzież tożsamości.

7. Ćwicz dobre praktyki samochodowe

We wszystkich sklepach parkuj w dobrze oświetlonych miejscach i trzymaj swoje zakupy w bagażniku. Sprawdź tylne siedzenie, zanim wsiądziesz do samochodu po zakupach, i jeśli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast zadzwoń na policję. Nigdy nie możesz być całkowicie pewny.

Ostateczne porady

Pośród całego szaleństwa związanego ze świątecznymi zakupami ważne jest, aby zachować dystans. Jeśli masz złe przeczucie co do zakupów online, ponieważ coś jest zbyt dobre, by było prawdziwe, najprawdopodobniej tak jest. To samo dotyczy nocnych zakupów w słabo oświetlonej przestrzeni. Wszyscy chcemy zaoszczędzić w tym czasie, ale dobrze jest upewnić się, że w zamian nie ryzykujemy zbyt wiele.

A wy – jakie znacie sposoby na bezpieczne zakupy świąteczne?

Porady