Bankowość i zakupy za pośrednictwem Smart TV? Przemyśl to!

Wraz z rosnącym zaawansowaniem technologii nasze doświadczenia online stają się coraz sprawniejsze i pozornie bardziej przyjazne dla użytkowników.  Komputery stacjonarne nie są już niezbędne do połączenia się z internetem –

Wraz z rosnącym zaawansowaniem technologii nasze doświadczenia online stają się coraz sprawniejsze i pozornie bardziej przyjazne dla użytkowników.  Komputery stacjonarne nie są już niezbędne do połączenia się z internetem – w zamian możemy  bez ograniczeń czasu i miejsca surfować dzięki laptopom, smartfonom, tabletom, a od jakiegoś czasu nawet i telewizorom! Smart TV są jednym z najmłodszych członków, który dołączył do dynamicznie rozwijającej się rodziny gadżetów, które wszyscy chcą posiadać. Ale … czy są one bezpieczne? Ostatni raport, który został przeprowadzony przez niemiecki magazyn komputerowy „c’t„, ogłasza, że … nie.

W styczniu 2014 r. magazyn postanowił zagłębić się w problem bezpieczeństwa inteligentnych telewizorów, badając produkty kluczowych producentów, takich jak LG, Samsung czy Philips. Dziennikarze z „c’t” włamali się do urządzeń, aby nieco namieszać w certyfikatach SSL. Dokumenty te stanowią „cyfrowy podpis” oraz nadzorują protokoły zabezpieczeń podczas sesji internetowych. Działają jako nadrzędny system zarządzania sesjami dla adresów HTTPS wymagających użycia szyfrowanego połączenia do przesyłania wiadomości do serwera i z powrotem.

Poprzez generowanie i podpisywanie własnych certyfikatów dziennikarze „c’t” byli w stanie spenetrować systemy i przechwycić dane z aplikacji w telewizorze, ponieważ zainstalowane w nim zabezpieczenia nie weryfikowały źródeł ich pochodzenia, a także statusu zaufania. Jedna z prób miała na celu „podsłuchanie” sesji przeglądarki, a także wykorzystanie ruchu sieciowego w celu uzyskania dostępu do osobistych danych, takich jak hasła i loginy. Redaktorzy skontaktowali się ze wszystkimi producentami złamanych telewizorów, którzy obiecali jak najszybciej wdrożyć uaktualnienia usuwające błędy w zabezpieczeniach.

To nie pierwszy raz, kiedy dochodzą nas słuchy, że Smart TV, nie zdają egzaminu bezpieczeństwa, narażając tym samym użytkowników na nieprzyjemne doświadczenia. Niedawno informowaliśmy Was o incydencie, w którym brytyjski badacz odkrył, że telewizor LG bez jego śledzi jego aktywność i zbiera jego prywatne informacje. W zeszłym roku naukowcy z iSEC Partners wykryli lukę w telewizorze Samsunga, która pozwalała na zdalne sterowanie kamerą. Ale co w praktyce oznaczają te słabości dla Ciebie oraz Twoich urządzeń?

Mimo że jednym z głównych atutów sprzedażowych inteligentnych telewizorów jest właśnie możliwość korzystania z internetu, to z drugiej strony stanowi to krótką drogę do upadku. Sprzęt tego typu (po części ze względu na stosunkowo krótki okres obecności na rynku) nie posiada jeszcze skutecznych mechanizmów bezpieczeństwa i może stanowić potencjalne zagrożenie dla osób korzystających z niego online. Naszą najlepszą rekomendacją na chwilę obecną jest unikanie korzystania z internetu na tych urządzeniach, dopóki nie zostaną dostatecznie zabezpieczone. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z dobrodziejstw Sieci na swoim Smart TV, rób to rozważnie:

  • Nie korzystaj ze stron, które wymagają od Ciebie użycia poufnych danych, jak na przykład serwisy bankowe czy strony, na których wymagane jest logowanie. Jeżeli chcesz odwiedzić stronę, która wymaga od Ciebie podania prywatnych informacji, użyj do tego celu urządzenia, które jest zabezpieczone zaufanym programem antywirusowym – np. PC-et czy tablet.
  • Jeżeli zdecydujesz się na surfowanie po internecie na swoim telewizorze, powinieneś ograniczyć listę odwiedzanych stron do tych, które już dobrze znasz i ufasz im. Gdy już jesteś na tych witrynach, unikaj klikania nieznanych linków, które mogą się tam pojawić. Twoje dane są podatne nie tylko na takie ataki, jak te przeprowadzone przez dziennikarzy z „c’t”, ale są mogą również zostać skradzione przez cyberprzestępców przez podstawienie sfałszowanych stron i linków.
  • I na koniec – podobnie jak w przypadku stron WWW – używaj jedynie zaufanych aplikacji. Nawet w oficjalnych sklepach z aplikacjami (takich jak Google Play) zdarzają się niebezpieczne aplikacje, więc upewnij się podwójnie, że program, który chcesz zainstalować na swoim Smart TV jest „czysty”.

Od kiedy Smart TV stały zaczęły być powszechnie używane ich producenci powinni czuć się w obowiązku do poprawy bezpieczeństwa tego sprzętu.  Jeżeli wypracujecie nawyk nadzoru oraz mądrego korzystania z tych urządzeń, wszystko powinno być w porządku i będziecie mogli korzystać z zalet inteligentnych telewizorów. Niemniej jednak pamiętajcie, że dopóki nie zostaną wprowadzone odpowiednie standardy zabezpieczające platformę Smart TV,   bezpieczeństwo jest w Waszych rękach.

Porady