Zawsze uaktualniaj Safari na iPhonie

Jeśli używasz iPhone’a, zawsze instaluj aktualizacje dla Safari i WebKit — nawet jeśli korzystasz tylko z przeglądarki Chrome, Firefox lub innej.

Wielu użytkowników iPhone’ów nie przepada za wbudowaną przeglądarką systemu iOS (Safari) i woli korzystać z alternatywy — Google Chrome, Mozilla Firefox, a nawet czegoś bardziej egzotycznego, takiego jak DuckDuckGo, Brave czy Microsoft Edge (tak, istnieje Edge na iOS!).

Osoby, które wolą alternatywne przeglądarki, myślą czasami, że luki w Safari i silniku WebKit nie stanowią dla nich bezpośredniego zagrożenia. Niestety, to nie prawda. Dziś pokażemy, dlaczego musisz dbać o to, aby Safari i WebKit zawsze były w najnowszej wersji na Twoim iPhonie.

Każda przeglądarka w systemie iOS to Safari

Każda przeglądarka jest oparta na tak zwanym „silniku”. Przetwarza on kod otrzymany z internetu i przekształca go w strony internetowe, które ostatecznie przeglądarka wyświetla użytkownikowi. Oczywiście ma ona kilka innych niezbędnych i przydatnych elementów, które sterują silnikiem i sprawiają, że dodatkowe funkcje działają. Silnik przeglądarki można porównać do silnika samochodu: jest to najważniejsza część przeglądarki i bez niej nigdzie się nie dostaniesz.

Na świecie istnieją trzy główne silniki przeglądarki. Google używa własnego silnika V8 w przeglądarkach Chrome i Chromium, podczas gdy Microsoft Edge i wiele innych przeglądarek są oparte na Chromium. Istnieje również silnik Gecko — jego nowoczesna wersja nazywa się Quantum — który opracowała firma Mozilla. Obsługuje on przeglądarki Firefox i kilka innych.Ttrzecim gigantem nowoczesnej sieci jest silnik od Apple — Webkit, który jest używany w przeglądarce Safari.

Wersje przeglądarek Chrome i Firefox na komputery stacjonarne i Androida są oparte odpowiednio na silniku V8 od Google i silniku Gecko/Quantum od Mozilli. Jednak nieco inaczej wygląda to w przypadku iPhone’ów. Zgodnie z zasadami firmy Apple, w systemie iOS dozwolony jest tylko jeden silnik — WebKit. Oznacza to, że wszystkie przeglądarki dla tego systemu to tak naprawdę Safari z różnymi interfejsami.

Fragment zasad dla programistów aplikacji dla systemu iOS: „Aplikacje, które służą do przeglądania internetu, muszą używać odpowiedniej architektury WebKit i JavaScript WebKit”.

Oznacza to, że wszystkie luki w zabezpieczeniach znalezione w silniku WebKit stanowią zagrożenie dla użytkowników każdej przeglądarki dla systemu iOS. Ponieważ iPhone’y są bardzo kuszącym celem dla hakerów, specjaliści ds. bezpieczeństwa badają silnik WebKit jeszcze dokładniej, w wyniku czego dość często znajdują w nim luki — także takie, które są już wykorzystywane przez hakerów.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów luk w silniku przeglądarki jest tak zwana luka zero-click, która pozwala zainfekować iPhone’a bez żadnych działań ze strony użytkownika. W przypadku wykorzystania tego rodzaju luki użytkownika nie trzeba przekonywać do pobrania czegoś lub zainstalowania. Wystarczy nakłonić potencjalną ofiarę do odwiedzenia specjalnie przygotowanej strony internetowej zawierającej szkodliwy kod lub zhakować popularną stronę i wstrzyknąć na niej szkodliwy kod. Gdy użytkownik odwiedzi taką witrynę za pośrednictwem podatnej na ataki przeglądarki, hakerzy mogą przejąć kontrolę nad iPhonem.

Jak zaktualizować Safari i WebKit

Należy pamiętać, że aktualizacja silnika WebKit i przeglądarki Safari nie jest związana z aktualizacją używanej aplikacji do przeglądania internetu. Google Chrome automatycznie aktualizuje się ze sklepu App Store — o ile opcja ta nie została wyłączona, czego oczywiście nie zalecamy. Tak naprawdę jest to aktualizacja programu powłoki, a nie silnika, a co za tym idzie, nie rozwiąże problemu luk w silniku WebKit.

Aby wyeliminować luki w zabezpieczeniach zarówno silnika WebKit, jak i przeglądarki Safari, musisz zainstalować odpowiednie aktualizacje dla systemu iOS. W tym celu najlepiej zainstaluj wszystkie poprawki dla systemu operacyjnego — w końcu luki w zabezpieczeniach znajdują się nie tylko w silniku przeglądarki, ale także w innych ważnych komponentach systemu iOS.

Aby zaktualizować iPhone’a, przejdź do opcji Ustawienia → Ogólne → Uaktualnienie oprogramowania. Jeśli na ekranie pojawi się przycisk Pobierz i zainstaluj, stuknij go i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Nie bój się aktualizacji systemu iOS

Wielu użytkowników sceptycznie podchodzi do kwestii aktualizacji systemu operacyjnego: niektórzy nie chcą przyzwyczajać się do nowych funkcji w interfejsie, inni martwią się o zmniejszenie dostępnej przestrzeni lub obawiają się, że po aktualizacji iPhone może zacząć działać wolniej lub część starszych aplikacji przestanie działać (nie będą już obsługiwane w nowej wersji).

Te obawy nie są całkowicie bezpodstawne. To prawda: Apple czasami sprawia, że interfejs jest mniej przyjazny dla użytkownika. Prawdą jest również, że każda nowa wersja systemu zajmuje nieco więcej miejsca niż poprzednia i pozostawia mniej miejsca na pliki. Ponadto iPhone’y działają wolniej po aktualizacji — zostało to udokumentowane.

Ale mimo to zalecamy, aby zawsze aktualizować iPhone’a: ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danych. Niestety, nie istnieje pełnoprawny program antywirusowy dla systemu iOS. Oznacza to, że za całe bezpieczeństwo iPhone’a odpowiadają mechanizmy ochrony wdrożone przez firmę Apple, więc nieaktualizowanie systemu zostawia otwartą furtkę dla hakerów.

Porady