5 wtyczek, dzięki którym Twój Chrome będzie bezpieczniejszy

Na rynku dostępnych jest wiele wtyczek zwiększających bezpieczeństwo przeglądarek podczas surfowania w internecie. Każda z nich posiada wiele opcji, my jednak skupimy się na 5 najlepszych dodatkach dla Google Chrome,

Na rynku dostępnych jest wiele wtyczek zwiększających bezpieczeństwo przeglądarek podczas surfowania w internecie. Każda z nich posiada wiele opcji, my jednak skupimy się na 5 najlepszych dodatkach dla Google Chrome, które pomogą w utrzymaniu bezpieczeństwa systemu i informacji osobistych.

31_plugins_chrome

MaskMe: W obecnych czasach podajemy swój adres e-mail w tak wielu miejscach, że można łatwo się pogubić. Im częściej używasz go do rejestrowania się w różnych serwisach, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz otrzymywał coraz więcej niechcianych reklam i spamu. Z tego względu zalecamy korzystanie z wtyczki MaskMe. Gdy strona internetowa poprosi o podanie adresu e-mail lub numeru telefonu, MaskMe umożliwia przekazanie tych informacji w sposób zamaskowany. W ten sposób, gdy adres e-mail trafi do reklamodawców lub spamerów, nie otrzymasz od nich żadnych bezwartościowych wiadomości.

Ghostery: nie tylko blokuje skrypty działające w tle, lecz wyświetla także informacje o reklamach i skryptach śledzących, które działają obrębie danej strony. Gdy odwiedzisz jakiś nowy portal, Ghostery wyświetli okno zawierające wspomniane dane oraz informacje o narzędziach śledzących, łącznie z linkami do ich polityk prywatności i opcjami rezygnacji. Ghostery posiada także konfigurowalny mechanizm pozwalający na wskazanie sieci blokowanych oraz dozwolonych.

KB SSL Enforcer: Secure Socket Layer (SSL) jest warstwą kryptografii zwiększającą bezpieczeństwo stron internetowych. Złamanie SSL-a jest praktycznie niemożliwe. Po otwarciu strony obsługującej SSL jej adres będzie zaczynał się ‚https’ zamiast ‚http’. Ten rodzaj szyfrowania powinien zawsze być włączony w trakcie przeprowadzania operacji finansowych lub wprowadzania wrażliwych danych online. Aby nie trzeba było o tym pamiętać, można użyć wtyczki KB SSL Enforcer. Rozszerzenie to tworzy listę stron obsługujących HTTPS i automatycznie przekierowuje użytkowników na ich bezpieczniejszą wersję.

ScriptSafe: Dodatek podobny do popularnej wtyczki NoScript dla przeglądarki Firefox – jego działanie polega na automatycznym zatrzymywaniu działania skryptów typu JavaScript. Jest to bardzo istotne, ponieważ skrypty takie są często wykorzystywane przez cyberprzestępców. Warto wiedzieć, że całkowite zablokowanie skryptów JavaScript może prowadzić do występowania problemów, ponieważ niektóre strony nie mogą poprawnie działać bez tej technologii. Dlatego ScriptSafe pozwala na tworzenie własnej ‚białej listy’ stron, które mogą używać JavaScriptu.

Kaspersky Anti-Banner: Każda z wymienionych wtyczek zwiększy bezpieczeństwo systemu, utrudniając tym samym cyberprzestępcom wykorzystanie ich do zdobycia Twoich informacji osobistych lub przejęcia systemu. Wreszcie, najlepszym sposobem na pogodzenie ochrony systemu z aktywnością online jest solidny pakiet bezpieczeństwa internetowego, taki jak Kaspersky Internet Security 2013. Program ten zawiera wtyczkę Anti-Banner dla przeglądarki Chrome, która blokuje informacje reklamowe zamiesz

Porady